Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: звідки запускали "Іскандер-К" та чи було це воєнним злочином росіян

Якою крилатою ракетою російські війська вдарили по Чернігівському драмтеатру, де 19 серпня 2023 року проходила закрита зустріч військових та виробників дронів, які бригади збройних сил РФ могли завдати цей удар та з якої області Росії її запускали, а також чи був цей удар воєнним злочином росіян? Про це у документальному фільмі розслідуванні Суспільного "Трагедія в Драмі" розповідають судовий експерт, представник Служби безпеки України та члени української громадської організації Truth Hounds.

Якою ракетою росіяни вдарили по драмтеатру

Зі слів головного судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції Олександра Висікана, зібрані уламки ракети в Чернігові після удару 19 серпня свідчать про те, що це була російська крилата ракета "Іскандер".

Олександр Висікан.
"Тип вже визначений. Це була крилата ракета наземного базування 9М727. Вона запускається з пускових установок «Іскандер-К». Є елементи збірні, на яких вказана дата її збирання, ми бачимо 31 січня 2023 року. Тобто взагалі ця ракета не могла бути раніше цієї дати виготовлена, але пізніше могла бути. Її підрив був здійснений над драмтеатром і її особливість у тому була, що в неї є вже готові бойові частини".

Висікан каже, що якщо така ракета підривається, то розліт бойової частини з уражаючими елементами відбувається на 360 градусів під кутом 120 градусів відносно центру та має сотні метрів уражаючої дії. Вони наносять дуже важкі тілесні ураження, тобто призводять до смертельних випадків, зазначив він.

Звідки запускали "Іскандер" та які бригади ЗС РФ могли це зробити

За інформацією начальника слідчого відділу управління СБУ в Чернігівській області Андрія Просняка, підрозділ якого займається досудовим розслідуванням обстрілу драмтеатру в Чернігові, росіянам для підготовки даного удару мало вистачити кількох годин. Все залежить від того, де розташовувалась пускова, в якому стані та боєготовності була ракета.

Андрій Просняк.
"Запуск відбувався приблизно з території Курської області, далі – через Сумську область і далі на Чернігівщину. Крейсерська швидкість такої ракети приблизно 900 кілометрів, відповідно, можна порахувати її підльотний час. Всі загиблі перебували навколо будівлі театру, тобто ракета не вбила людей, які були всередині театру, і в усіх людей, відповідно, причина смерті попередня – це мінно-вибухова травма".

Як зазначають в українській громадській організації, яка займається документуванням і розслідуванням воєнних злочинів Truth Hounds, атаку на драмтеатр здійснили ракетою "Іскандер", на якій встановили тип підривача, запрограмований на повітряний підрив.

"Зазвичай їх встановлюють для того, аби максималізувати площу ураження й атакувати добре окопану піхоту, або забезпечити ураження якомога більшої кількості техніки й живої сили на великій ділянці місцевості. Встановлення на ракету такого підривача є максимально нелогічним, якщо мета такої ракети — знищити добре укріплений бункер чи будівлю", — каже розслідувач Truth hounds Роман Коваль.

Щоб встановити виконавців удару по драмтеатру розслідувачі Truth Hounds проаналізували повідомлення російського Міноборони. Вони стверджують, що за ракетні атаки півночі та північного сходу України у 2023 році відповідало російське угруповання військ "Запад".

Роман Коваль.

На основі даних з відкритих джерел вони встановили чотири бригади, які могли завдавати цей удар. Це 112-та ракетна бригада (Шуя Івановської області), 26-та ракетна бригада (Луга Ленінградської області), 152-га ракетна бригада (Черняховськ Калінінградської області) та 448-ма ракетна бригада (Клюква Курської області).

"Серед цих чотирьох бригад найближче до кордонів України перебуває база 448-ї бригади 20-ї загальновійськової армії РФ. Вона розташована в Курській області, й, на нашу думку, використовується всіма ракетними бригадами угрупування "Захід" як такий собі центр, де вони поповнюються боєприпасами, завантажують "Іскандери" на транспортно-заряджальні машини, а вони потім везуть боєкомплект ближче до пускових рубежів, перевантажують на пускові установки, пускові установки виїжджають на рубежі, і запускають ракети по різних об’єктах на території України", — говорить Коваль.

Суспільному вдалося поговорити з трьома керівниками з чотирьох російських ракетних бригад, які могли віддати або виконати наказ про удар по драмтеатру. Це більше, ніж ми могли розраховувати. Адже інформацію про підрозділи, які мають "Іскандери", та їхніх командирів, росіяни намагаються приховати.

Ті, з ким ми розмовляли, підтвердили, що обстрілюють українські міста, зокрема Харків. І хоча вони запевняють, що про те, які цілі уразили, дізнаються з новин, а причетність до удару по драмтеатру у Чернігові взагалі заперечують, довіряти їхнім словам і виключати причетність цих ракетних бригад до воєнних злочинів немає жодних підстав.

Чи був ракетний удар по драмтеатру воєнним злочином

За словами Андрія Просняка, цей ракетний удар можна вважати воєнним злочином РФ. Він це пояснює так:

"Про цю історію ми можемо казати як про явний воєнний злочин РФ. Це 100%. Тому що, навіть, не торкаючись їх пояснень про те, що вони вбачали в цьому театрі військову ціль, там виробників дронів чи ще там якісь версії, які звучали по російських пропагандистським каналам, ми маємо тут чіткі ознаки невибіркового застосування зброї, що заборонено першим протоколом до Женевської конвенції".

Юридичний радник Truth hounds Володимир Гришко каже, що напад на військову ціль теж може бути незаконним.

Володимир Гришко.
"Росіяни, застосовуючи саме таку ракету в центрі Чернігова розуміли, що наслідки будуть жахливі і для цивільних, і для цивільних об’єктів. Можуть бути запитання чому проводилась ця виставка в центрі міста. Але в будь-якому випадку, держава, яка захищається від агресії, не може провести чітку межу між військовим і цивільним життям. Військові будуть відвідувати свої сім’ї не у прифронтових містах, вони будуть заходити в кав’ярні, використовувати певні послуги. Вони будуть подорожувати поїздами. Це не робить ці поїзди, або ці заклади одразу військовою ціллю. І тому виправдовувати свій напад тим, що Україна не забезпечила правила, чи не подумала про безпеку — це і буде тією риторикою і метою росіян в їхній пропаганді".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.