Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го

Хто і як обирав Чернігівський драмтеатр місцем закритої зустрічі військових та виробників дронів, куди 19 серпня 2023 року влучив російський "Іскандер", чи були альтернативи, та як керівництво драмтеатру відреагувало на проведення такої зустрічі в їхній будівлі? Про це у документальному фільмі розслідуванні Суспільного "Трагедія в Драмі" розповідають військові, організатори зустрічі, представники місцевої влади та самого драмтеатру.

Між якими локаціями обирали?

За словами військовослужбовця Богуслава Борсука, такий захід у Чернігові був необхідний, але провести його можна було й в іншому місці.

Богуслав Борсук.
"Виключно моє бачення: дійсно, захід важливий і потрібний, тут навіть сумнівів нема. Стосовно обрання місця, то у нас в Чернігові є безліч заводів, які не працюють. Провести це в підвалі — ми ж всі військові, нам не потрібні м’якенькі крісла, щоб сидіти, ми можемо стоячи в підвалі, або в лісі провести цей захід".

Волонтерка Ольга Палькова-Свірчевська каже, що різними локаціями у пошуках відповідного місця для проведення зустрічі в Чернігові їздили протягом кількох днів.

"Я до процесу вибору місця була частково залучена, скоріше як гід, який допомагав команді знайти місце, яке їм пропонувалось. Наскільки я знаю, обирали з великої кількості місць. Те, що я точно знаю, початково планувався якийсь підвал, бомбосховище, але великою проблемою було, що буде велика кількість людей. Ми дивились особисто школу на Масанах і в "Голівуді" спускались в підвал. Я знаю, що дивилися і якісь промислові об’єкти в різних локаціях міста, також був ряд шкіл, дивилися ряд будівель умовно закинутих", — говорить Палькова-Свірчевська.

Вона також додала, що однією з основних причин, чому місцем проведення зустрічі обрали саме драмтеатр, була наявність бомбосховища, яке може вмістити певну кількість людей.

"Чому драмтеатр? Це був такий найпростіший шлях"

Зі слів директора Чернігівського драмтеатру Сергія Мойсієнка, для нього історія з проведенням у будівлі театру закритої зустрічі виробників дронів та військових розпочалась 16 серпня.

Сергій Мойсієнко.
"Мені зателефонував мій старий добрий друг і знайомий, начальник обласного департаменту цивільного захисту Сергій Михайлович Болдирєв, і попросив про зустріч, бо є важлива розмова. Я дочекався, він приїхав з людьми, каже: «Давай подивимося театр». Якісь жіночки ходять, якийсь чоловік з ними ходить. Я запитав, що це буде і як. Ну, по завданню, ми зараз обстежуємо місця для проведення заходів. Як один із варіантів — це театр. Вони тоді сказали, що ми доповімо, а ухвалювати рішення будемо не ми. Що воно буде, я знову ж таки не знав. Але вже в четвер (17 серпня, — ред.) я зв’язався з Сергієм Михайловичем. Він мені пояснив, що це буде виставка виробників дронів. Чому драмтеатр? Бо це найпростіше. Тут все є, укриття є, зала глядацька є, стільці є, столи є, все є. Це був такий найпростіший шлях".

На питання журналістів про те, чому Чернігівська ОВА була вказана як співорганізатор цього закритого заходу, начальник ОВА В'ячеслав Чаус відповів так:

"Чому Чернігівська ОВА була співорганізатором? Треба таки ж спитати в організатора, чому ми були співорганізатором. Але я думаю, що це скоріш за все через те, що вони просили сприяти в проведенні заходу. Звісно, був один із керівників одного із департаментів, який займався якоюсь допомогою, зокрема, щодо організації Національної поліції, ДСНС, «швидкої допомоги»".

Начальник департаменту цивільного захисту Чернігівської ОВА Сергій Болдирєв, який, за словами директора драмтеатру, безпосередньо домовлявся з ним за виставку дронів, від коментарів відмовився.

Як у Чернігівській ОВА дізнались про проведення закритої зустрічі в Чернігові

За словами начальника Чернігівської ОВА В'ячеслава Чауса, він дізнався про бажання провести подібний захід у Чернігові за місяць до фактичного його проведення.

"До мене звернувся один із народних депутатів і сказав, що є така Марія Берлінська, яка буде у Чернігові проводити закриту зустріч виробників дронів.Після того вона на мене вийшла. Це буде закрита зустріч, про неї мало хто буде знати, тому що ворог може нас обстріляти. Тому ми шукаємо укриття задля того, щоб проводити захід. Обирали дуже багато приміщень по Чернігову, спілкувалися із волонтерами, бізнесом, спілкувалися з міською владою, обласною владою, дуже багато приміщень оглядали.

Волонтерка Ольга Палькова-Свірчевська вважає, що більшість придатних приміщень для проведення цього заходу були завантажені й через це треба було відмовлятися від його проведення.

Ольга Палькова-Свірчевська.
"Мені здається, що в Чернігові настільки були завантажені всі приміщення, які підходили й настільки важко ці приміщення шукалися, що в певний момент треба було сказати: «Ми не готові приймати такий захід в Чернігові».Тут треба було мати певну компетенцію, щоб розуміти, навіть, якщо ми хочемо такий захід провести, то не можемо знайти місце, яке було б достатньо віддалене від живих людей і не містило в собі об’єкти, які можуть бути під ударом".

Про фінальне місце проведення у драмтеатрі, за словами Чауса, він дізнався 15 серпня, коли в ОВА отримали запрошення взяти участь в закритій зустрічі виробників.

Запрошення до Чернігівської ОВА від БФ "Дігнітас".
"Це був лист, він був розписаний процедурно для того, щоб всі відповідні підрозділи відреагували".

На запитання журналістів про те, чи не виникло в Чауса думки, що драмтеатр — це неправильне місце для проведення подібного заходу, він відповів так:

"Якби я займався організацією виключно заходів, зустрічей, то, можливо, воно б у мене виникло. Я розписав як і 100 чи 200 листів відповідним працівникам для ухвалення відповідних рішень відповідно до затверджених документів. Я вважаю, що організатори обрали приміщення з укриттям, яке задовольнило всіх учасників зустрічі, які там були, внаслідок чого там немає постраждалих серед учасників тієї зустрічі. Я вважаю, і мене зараз за це будуть критикувати, алеякщо казати про місто Чернігів, то ми розслабились і забули, що війна в країні й забули про березень 2022 року. Була ж повітряна тривога, був час пройти в укриття. Укриття були відкриті. Я вважаю, що населення має реагувати на сигнали тривоги".

Чи є відчуття відповідальності?

Зі слів співорганізаторки закритої зустрічі Марії Берлінської, як і у попередніх містах, де проходила так зустріч, місце проведення визначала місцева влада.

Марія Берлінська.
"Ми не можемо сказати, що ось точка на карті, ми будемо проводити щось тут. Тим паче ми не знаємо, яке приміщення, бомбосховище, ситуацію щодо систем протиповітряної оборони й багато чого іншого. Де краще, де мають чергувати вибухотехніки, поліція. Це все мають знати на місці, це не можуть бути волонтери, яких запросили ззовні провести закриту зустріч. Вочевидь, такі речі відбуваються тільки за погодженням з місцевою владою".

Проте Берлінська каже, що після ракетного удару по драмтеатру в Чернігові, вона "відчуватиме моральну відповідальність до кінця життя".

"Не можна сказати, що не я обирала місце, запрошувала, передавала росіянам інформацію, коригувала ракету, запускала ракету. Ми спустили людей в бомбосховище, ми дотримались всіх заходів безпеки. Значить у мене ніякої відповідальності немає. Це неправильно відійти в сторону в білому пальті й вмити руки. Я відчуваю цю відповідальність і буду відчувати її до кінця життя. Це буде тепер завжди зі мною. Я б хотіла загинути там замість всіх, хто загинув і отримав поранення. Я хотіла б щоб мене забрали, а люди залишились живими".
В'ячеслав Чаус.
"Чи вважаю я, що маю якусь персональну відповідальність? Голова обласної адміністрації відповідає за все, що відбувається в області. З його вини, чи ні", — розповів начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус.

У квітні 2024 року, через вісім місяців після події, кримінальне провадження за фактом службової недбалості так і перебувало на стадії досудового розслідування. Як йдеться у відповіді пресслужби Чернігівської обласної прокуратури, така тривалість розслідування зумовлена проведенням значної кількості експертиз. Їх призначили понад 120 і саме їх результати впливатимуть на кваліфікацію правопорушення. Підозри жодному з чиновників, причетних до проведення в драмтеатрі зустрічі виробників дронів, досі не оголошували.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.