Котяча лапка, квітка та грабельки: як жителі Сосниці, що на Чернігівщині продовжують традиції писанкарства

Котяча лапка, квітка та грабельки – такі зображення є характерними для писанок Чернігівського регіону, розповідає майстер-художник, автор збірки "Писанки Чернігівщини" Анатолій Семенцов. Як жителі Сосниці продовжують традиції писанкарства — читайте далі.

Анатолій показав зображення писанки з орнаментом "Котяча лапка". Говорить, такий малюнок – один із багатьох традиційних зображень, якими прикрашали писанки на Чернігівщині.

"Є писанки, які даруються навіть улюбленцю. Там є котяча лапка. Тобто, охоронець добра — котик".
Майстер-художник Анатолій Семенцов.
"Якщо дівчина дарує писанку своєму коханому — вона пише там квітку. Якщо сусід дарує сусідові, то він бажає гарного врожаю. І тому писанка вже аграрна — Грабельки".

Анатолій говорить, це давня українська традиція — розписувати писанки перед Великоднем та обмінюватися ними на свято.

"Це ікона, яка кодує, реально кодує енергетику добра. Адже писанка писалася саме для того, щоб подарувати людині оту частку своєї душі".

Дерево з писанками.

Жителі Сосниці продовжують українську традицію. І вже сім років поспіль, незадовго до Великодня, збираються в місцевому музеї Довженка на майстер-класи з писанкарства.

"Починалось це із таких простих освітніх заходів. Коли запрошували просто діток на урок. А потім вирішили спробувати розвинути це як таку цікаву місцеву традицію. До нас почали ходити дітки, дорослі. Ну, найменші наші відвідувачі – це починаючи з першокласників місцевих шкіл. І завершуючи вже там людьми старшого віку", — каже виконувачка обов'язків директора Сосницького музею Довженка Ольга Ярмуш.
Виконувачка обов'язків директора Сосницького музею Довженка Ольга Ярмуш.

Ольга говорить, цікавість людей до писанкарства з часом лише збільшується

"Власне, з кожним роком у нас навіть більшає відвідувачів. Не зважаючи на те, що ковідні були обмеження, не зважаючи на те, що нині воєнний стан".

Діти розписують писанки. Архівні фото Ольги

Також за її словами, виготовлення писанок – це своєрідна медитація.

"Власне, це дійсно дуже цікаве дійство. Воно трішки таке магічне. Воно змушує зосереджуватися на процесі. І в людей відбувається також контакт з усіма стихіями. Вогонь, живе яєчко. Віск, який вважається теж таким живим матеріалом. І ось це, мабуть, і привернуло таку велику увагу людей".
Діти розписують писанки. Архівні фото Ольги

Майстер-класи з писанкарства в Сосницькому музеї стартують з 15 квітня і триватимуть до Великодня.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.