Новий фонд та компенсації за сільгосптехніку: аграріям Чернігівщини розповіли про оновлені програми підтримки

. ФОТО: Gettyimages (ілюстративне)

Гарантування кредитів сільського господарства та відшкодування 25% вартості закупленої сільгосптехніки. Такі нововведення для підтримки аграріїв анонсував директор департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Олег Крапивний під час брифінгу 15 березня. Детальніше про нововведення, а також загалом про програми підтримки, які нині діють в агропромисловому комплексі Чернігівщини — читайте у матеріалі.

Запрацював фонд, який може поручитися перед банком

За словами Олега Крапивного, наприкінці лютого 2024 року запрацював Фонд часткового гарантування кредитів сільського господарства.

Що і кому пропонує фонд:

  • Фонд може взяти 50% кредиту та гарантувати його перед банком, у випадку якщо у фермерського господарства немає застави. Тобто, якщо будуть якісь форс-мажорні обставини, то фонд виплатить ці кошти замість фермера.
  • Ця підтримка надається невеликим суб’єктам господарювання (не обов’язково фермерським господарствам). Основна вимога, щоб в обробітку було не більше 500 гектарів. Також це підприємство має бути зареєстровано в Державному аграрному реєстрі.
  • Максимальна сума кредиту на одного позичальника може бути 30 мільйонів гривень. Якщо це інвестиційні кредити, то до семи років, якщо кредити для закупівлі землі – 10 років, обігові кошти – три роки.

Фонд співпрацює з "Укргазбанком", тобто на кредити, які беруться в цьому банку, фонд виступає гарантом.

Наразі триває процес підписання договорів про співпрацю з іншими банками.

Обіцяють відшкодувати гроші за сільгосптехніку

З 8 березня знову діє Постанова Кабміну №130, згідно з якою 25% вартості закупленої сільгосптехніки або обладнання українського виробництва відшкодовує держава (протягом 2022 та 2023 років програма не працювала). На цей рік виділено один мільярд гривень.

Наразі Мінекономіки формує реєстр сільгосптехніки та обладнання, що підпадають під програму відшкодування. Найближчим часом можна буде розпочати подачу документів до банків.

Директор департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Олег Крапивний. ФОТО: Чернігівська ОВА

Крім того, на сьогодні аграрії можуть скористатися рядом програм, які вже діють декілька років.

  • Підтримка виробників, які хочуть розвивати тепличне господарство

Основні умови для участі в програмі: будівництво модульної теплиці площею від 0,2 до 0,4 гектара. На це можна отримати сім мільйонів гривень державної підтримки на умовах співфінансування – 70% вартості проєкту, але не більше семи мільйонів, платить держава, 30% — власні кошти суб’єкта господарювання. Обов’язково має бути земельна ділянка або у власності аграрія, або в оренді понад семи років.

Наступна умова: створення додаткових робочих місць. Взагалі всі програми, які передбачені державою, вимагають створення додаткових робочих місць. Тобто, на один гектар модульної теплиці потрібно створити чотири постійних та 10 сезонних нових робочих місць. Проєкт має бути закінчений протягом 12 місяців.

  • Програма на підтримку розвитку садівництва та виноградарства

На даний проєкт можна отримати до 10 мільйонів гривень на умовах співфінансування: 70 на 30. Тобто 70%, але не більше 10 мільйонів, дає держава, решта – власні кошти. Сад потрібно висадити на площі від одного до 25 гектарів. Також земельні ділянки мають бути або у власності суб’єкта господарювання, або в оренді на понад семи років. Також створення постійних робочих місць, від п'яти до 10 постійних, залежно від виду саду, та сезонних від 125 до 425.

  • Грант на створення власного бізнесу

Сума коштів залежить від кількості створених робочих місць: одне робоче місце – від 50 до 150 тисяч гривень; два та більше робочих місць – від 250 тисяч гривень.

  • Мікрогранти для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю та членів їх сімей

Ця програма почала працювати з минулого року. Тут можна отримати до одного мільйона гривень залежно від кількості новостворених робочих місць: одне робоче місце – максимум 250 тисяч гривень, два робочих місця – від 250 тисяч гривень до 500, чотири – від 500 тисяч до одного мільйона гривень.

Олег Крапивний додав, що до 500 тисяч гривень – держава підтримує 100%, від 500 тисяч до мільйона – на умовах співфінансування 70% на 30%, де 30% — власні кошти.

  • Грант на створення або розвиток переробного підприємства

Основна мета програми – розвиток переробного підприємства, в незалежності, чи це сільгосппідприємство, чи це інший бізнес. Цією програмою може скористатися будь-який бізнес на території Чернігівської області зокрема та України загалом.

За програмою можна отримати вісім мільйонів гривень державних коштів на умовах співфінансування 80 на 20: 80% вартості проєкту переробки або розширення переробного підприємства оплачує держава (але не більше восьми мільйонів гривень), решта – власні кошти підприємця.

  • Гранти від міжнародних партнерів

USAID АГРО разом з Органік СтандартЗ 2007 року Органік Стандарт є першим українським органом сертифікації органічного виробництва. допомагає компенсувати 90% вартості проведення сертифікацій виробникам органічної продукції. Крім того, USAID АГРО надає співфінансування на розвиток потужностей доробки, сушіння та зберігання зерна. Тут можна отримати від 18 до 36 млн гривень для кожного суб’єкта господарювання. В цілому по Україні в поточному році передбачається надати 15 суб’єктам господарювання таку підтримку. Документи приймаються до 3 липня 2024 року.

Інший напрямок – співфінасування переробних підприємств для відновлення та розвитку експортного потенціалу. Тут можна отримати близько 20 грантів на суму від 10 до 100 млн гривень. Документи приймаються до 31 травня 2024 року.

Загалом подібних грантів багато. Детальніше про них можна дізнатися на сайті департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА.

Скільки грошей отримали сільгосппідприємства Чернігівщини за цими програмами

За 2023 рік по всіх цих напрямках сільгосппідприємства області отримали майже 59 мільйонів гривень. Як сказав Олег Крапивний, найбільшу "популярність" мала програма – гранти на створення або розвиток переробного підприємства.

Крім того, протягом року аграрії Чернігівщини отримували гранти на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства, розвиток тепличного господарства, мікрогранти, а також вісім фермерських господарств отримали безвідсотковий кредит на суму 2,3 мільйона гривень.

Також за 2023 рік 345 суб’єктів господарювання в АПК (агропромисловому комплексі, — ред.) отримали півтора мільярда гривень кредитів під державну програму 5-7-9Програма пільгових кредитів “Доступні кредити 5-7-9” в Україні почала діяти на початку 2020 року. Сенс у тому, що держава компенсує частину ринкової ставки кредиту, а підприємець платить лише 5, 7 або 9 відсотків річних..

"Для нашої області розмір кредиту за цією програмою до 150 млн гривень. Якщо ці кошти отримані на інвестиційні цілі, то перших два роки треба сплачувати 1% річних, третій рік і далі – 5% річних. Якщо оборотний капітал – це 3% річних. Більш ніж половина кредитів, які взяли сільгосппідприємства у 2023 році, вони отримали під програму «5-7-9»", — розповів директор департаменту агропромислового розвитку.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.