Куб зі сталі та водний потік: де шукатимуть фінансування на будівництво меморіалу школи в Ягідному на Чернігівщині

Куб зі сталі та водний потік, який символізує сльози пережитого полону, оглядовий майданчик на даху, а всередині експозиція і кафетерій. Державне агенство відновлення та розвитку інфраструктури України оголосило переможця на найкращу концепцію меморіального комплексу школи у Ягідному. Переможцем всеукраїнського конкурсу стало архітектурне бюро Derbin Arch. На конкурс надійшло 13 заявок. Чотири проєкти передали на розгляд журі, розповів організатор конкурсу Дмитро Сергієнко. У приміщенні школи найближчим часом мають встановити вікна, щоб зберегти приміщення від подальшого руйнування, у підвалі продовжують обліковувати експонати для майбутнього музею.

Де шукатимуть фінансування на будівництво меморіалу і чи на часі це в умовах воєнного стану в Україні — читайте далі.

Понад 370 людей були у підвальному приміщенні без вентиляції – старенькі та діти. Час на вбиральню був обмежений, натомість для людей поставили відра. Десять людей померли в підвалі від хвороб і задухи.

Місцеві жителі села Ягідне у підвалі школи, де їх тримали росіяни, як живий щит. ФОТО: архів очевидців

Концепція меморіального комплексу школи в Ягідному

До 2022 року в цьому приміщенні були школа і дитячий садок. Після деокупації села через пошкодження будівлі навчання тут не відновили. Натомість тут вирішили зробити меморіал пам’яті. 10 лютого державне агентство з відновлення і розвитку інфраструктури провело конкурс на кращу концепцію меморіального комплексу в Ягідному. На конкурс загалом подалося 13 учасників. На розгляд журі передали чотири проєкти. Переможцем всеукраїнського конкурсу стало архітектурне бюро Derbin Arch.

"З’явився образ куб. Треба було зробити простір, всередині якого ми створимо кінотеатр. Такі кінотеатри існують, ми в такому були в Дніпрі. Це чотири стіни, на цих стінах є проєкція і фільм, який може розповідати історію війни, історію російського злочину. Туди ти приводиш дітей і людей, але, на мою думку, важливо приводити дітей, щоб виховати покоління в чіткому розумінні того, що відбулося", — розповів переможець конкурсу, архітектор Сергій Дербі
Переможець конкурсу, архітектор Сергій Дербін. ФОТО: Суспільне Чернігів

Візуалізація проєкту виглядає так: на даху "зелена зона" і оглядовий майданчик, алея навколо школи й виставка розбитої російської техніки.

Візуалізація проєкту школи в Ягідному. ФОТО: Держагенство з відновлення та розвитку інфраструктури

Візуалізація проєкту школи в Ягідному. ФОТО: Держагенство з відновлення та розвитку інфраструктури

В середині кафетерій і виставкові зали.

Візуалізація проєкту школи в Ягідному. ФОТО: Держагенство з відновлення та розвитку інфраструктури

Це попередня концепція меморіального комплексу школи, сказав архітектор Сергій Дербін. Проєкт обрало журі, до складу якого увійшли архітектори, представники громади, місцевої влади, члени національної спілки архітекторів України.

"Однією з конкурсних умов було збереження підвалу, його консервація. Переможець повністю виконав цю умову. Він консервує підвал, залишає так, як це є на цей час, як було коли люди пішли звідти. Єдине, це надбудова у вигляді куба зі сталі, де буде великий мультифункціональний центр. Це наразі концепція. Далі будуть громадські слухання з місцевими жителями, де автор пояснить свої ідеї, а місцеві жителі зможуть запропонувати свої зауваження, коментарі, й тільки після цього ми будемо рухатися далі в етап проєктування", — сказав радник директора державного агенства з відновлення і розвитку інфраструктури Дмитро Сергієнко.
Радник директора державного агенства з відновлення і розвитку інфраструктури Дмитро Сергієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Думка місцевих щодо меморіалу школи

Під час громадських слухань жителі Ягідного матимуть можливість внести зміни й пропозиції до концепції меморіального комплексу школи. Їх планують провести в селі у березні за участі архітектора проєкту Сергія Дербіна, розповів Суспільному організатор конкурс Дмитро Сергієнко.

"Це створює емоцію драми, емоцію розпачу, роздумів і ми, в принципі, це зробили. Ця ржава коробка, яку ми створили, й по цій коробці ледь тече вода. Ми будемо окремо відпрацьовувати цей вузол. І як не подивитися на це, то це буде дискомфортно. Це буде неприємна структура. Вона огидна, до неї не хочеться підходити, але вона є, вона тебе дратує. І на цю споруду можна залізти, там є ця крівля, з якої можна побачити панораму. Це ж Ягідне. Це невелике село. Це селище людей, які ніколи нікому не робили поганого. Вони (російські війська, — ред.) просто прийшли й зруйнували все це село".

Візуалізацію переможця показали й жителям села Ягідне, щоб дізнатися, яким майбутній меморіальний комплекс бачать вони.

"Цей проєкт (Derbin Arch, — ред.) найбільше сподобався нам. Це дуже хороший буде проєкт, якщо він запуститься і піде у дію, я задоволений буду. Інші проєкти не виглядають так красиво, як цей. Простіші вони. А цей, як подивитися на нього, що можна і всередину зайти буде, огляд, можна і кави випити буде, і так гості приїдуть, то можуть піднятися туди. А у тих проєктах такого немає", — розповів місцевий житель Іван Польгуй.

Іван Польгуй. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Так мені подобається. Взагалі-то відновити треба обов’язково, тому що будівля руйнується, буде обсипатися і псуватися, а там побачимо. На майбутнє, люди повинні знати й пам’ятати, що тут насправді відбувалося", — розповів місцевий житель Дмитро.

Дмитро. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Одні кажуть, що війна йде, кошти треба виділяти на війну, але це ж не бюджетні кошти. Але якщо нічого там не робити, то вона розпадеться. І не буде нічого, буде руїна стояти", — сказала місцева жителька Тамара Климчук.
Тамара Климчук. ФОТО: Суспільне Чернігів

Музеєфікація речей

З вересня 2023 року працівники історичного музею імені Тарновського розпочали процес музеєфікації речей. Раз на тиждень вони приїжджають в Ягідне та описують речі, які залишилися в підвалі після окупації, розповів заступник директора музею Сергій Лаєвський.

"Ми провели повне обстеження підвалу. Перебрали кожен предмет, який там знаходиться, який там був, або залишений був там, або принесений був туди. Ми зафіксували кожен цей предмет на тому місці, де він перебував у момент, коли ми туди зайшли. Ми їх пронумерували й відповідним чином заінвентаризували".
Сергій Лаєвський. ФОТО: Суспільне Чернігів

Музеєфікація речей в Ягідному. ФОТО: Суспільне Чернігів

Близько року школа стояла зі зруйнованим дахом, через погодні умови це вплинуло на стан приміщення і речей, що залишались у підвалі, говорить Сергій Лаєвський. Рік тому дах перекрили, він не протікає, а цьогоріч тут планують замінити потрощені й вибиті вікна на нові, розповіла голова Іванівської громади Олена Швидка. Вікна для школи надали благодійники, їх замінять найближчим часом.

Школа в Ягідному. Літо 2023 рік. ФОТО: Суспільне Чернігів (архів)

Експертка з музейної справи Катерина Чуєва розповіла, доцільність створення меморіалів під час війни питання складне і дискусійне.

"Десять років тому таке саме було з Майданом. Так само було питання, що не на часі створення музею, не на часі, якісь речі, типу "не перетворюйте центр міста на кладовище", на меморіали, і зберігати всі ці сліди від барикад чи куль. Завжди знаходяться аргументи до того, щоб щось не фінансувати, щось залишити на потім до кращих часів. Але, мені здається, що історія показує, що "кращі часи" — поняття відносне стосовно нашого життя поняття. І те, що нам зараз уявляються "не кращими" часами, можуть виявитися кращими по факту через десять або 15 років, і тоді ми жалкуємо, що не зберегли якісь речі вчасно".
Експертка з музейної справи Катерина Чуєва. ФОТО: ehhf.eu

"Все на часі. Повномасштабна війна триває два роки, а ми два роки тут живемо. Ми не поїхали за кордон. Не ховаємося і не перечікуємо поки закінчиться війна. Наші діти ходять до школи, й наші діти ходять у садок, і тому пам’ять треба зберігати вже зараз. Можливо, хтось із благодійників буде готовий вкластися і зробити цю школу, щоб вона стала музеєм", — розповіла голова Іванівської громади Олена Швидка.

Олена Швидка. ФОТО: Суспільне Чернігів

Скільки коштуватиме меморіал

Коли в селі проведуть громадські слухання, переможець конкурсу концепції меморіального комплексу розпочне процес створення проєктної документації. Скільки коштуватиме меморіал наразі невідомо, говорить організатор конкурсу Дмитро Сергієнко. Так саме невідомо, скільки знадобиться часу, щоб реалізувати цей проєкт.

"Спрогнозувати наразі це дуже важко. Громада також буде шукати ці кошти, а ми будемо їм допомагати, але зараз я не можу назвати якісь часові рамки, йде війна, а у держави є інші пріоритети. Тому, я не можу це точно сказати. Досвід схожих проєктів у світі показує, що це може тривати дуже довго".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.