Бюджет Чернігова на 2024 рік: гроші на прибирання й бюджетні сфери, об'єднання підприємств та скликання сесії

Уточнено

У бюджеті на 2024 рік у Чернігові зменшать видатки на спорт, культуру, освіту, прибирання міста та парків.

Про це повідомив виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако під час загальноміської наради 26 грудня.

За його словами, фінансове управління надало проєкт бюджету на затвердження міській військовій адміністрації ще 4 грудня.

Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Згідно з рішеннями судів, бюджет – це повноваження військової адміністрації. 4 грудня передали, а 26-го отримали зауваження. Ми ж не могли виносити на розгляд виконкому і сесії проєкт бюджету, по якому немає якогось бачення військової адміністрації, розуміючи, що вони мають його далі затверджувати".

Згідно з документами, які надав Суспільному начальник Чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський, пропонує зекономити та перерозподілити на потреби ЗСУ майже 240 мільйонів гривень, зокрема на закупівлю БпЛА, автомобілів, тепловізорів, засобів зв'язку тощо.

Лист від Чернігівської МВА з пропозицією виділити у бюджеті на 2024 рік кошти на підтримку ЗСУ. ФОТО: Чернігівська МВА

Загалом пропозицій для скорочення видатків до проєкту бюджету від Чернігівської МВА налічується 29, їх ухвалили після обговорення бюджету з депутатами й громадськими активістами 20 грудня.

Пропозиції Чернігівської МВА щодо скорочення видатків у бюджеті на 2024 рік. ФОТО: Чернігівська МВА

Пропозиції такі: зменшити витрати та оптимізувати роботу комунальних підприємств, відкласти будівництво меморіального комплексу на кладовищі "Ялівщина" та відбудову каплиці на "Яцево" на післявоєнний період. Об'єднати "Зеленбуд" та "АТП 2528" в одне комунальне підприємство.

Також Брижинський вимагає скликати сесію до 28 грудня, аби прийняти бюджет. Станом на 18:00 26 грудня, інформації про скликання депутатів на сесію немає. Як повідомив Олександр Ломако, більшість з цих пропозицій врахують.

"Деякі ми врахуємо з них, це більшість. Зменшимо видатки по деяких сферах, від цього одразу кажу постраждає якість окремих послуг. В першу чергу прибирання міста. Були дивні пропозиції, що цікаво не від громадськості, а від депутатів міської ради. На базі «Зеленбуду» зробити птахофабрику чи птахоферму. Ну я так сприймаю, раз вона поступила від депутатки міської ради — в кожній раді має бути своя «Безугла». Ми їх звичайно врахувати жодним чином не можемо".

Депутатка міської ради Марина Семененко, свою пропозицію пояснює неприбутковістю комунальних підприємств.

Марина Семененко. ФОТО: Суспільне Чернігів
"В нас є лише одне прибуткове комунальне підприємство — «Будинок книги». Станом на останній раз, коли я подавала запит, воно таким було. Потім, там ще «АТП-2528», вони ще заявляли мені одного разу, що вони там теж прибуткові. Це прибуток там три тисячі гривень в рік, тобто в реальності вони всі працюють в нуль. Ідея полягала в тому, щоб створити прибуткове підприємство. Я кажу, що можна ось тут перенести до «АТП-2528», ось тут звільниться територія і розмістити нове комунальне підприємство, наприклад, птахофабрику. Все перекручено знову до якихось абсурдних ідей".

Також Олександр Ломако під час наради зазначив, що йому пропонували закрити Ветеринарно-стерилізаційний центр "Крок до тварин".

"Я кажу: «А що ми будемо робити?» Тварини ж нікуди не дінуться, хоч війна, хоч не війна. А давайте дамо дозвіл людям, у яких є право на носіння мисливської зброї — відстрілювати собак. Нащо на 3,5 мільйона утримувати центр безпритульних тварин. Ну ви у своєму розумі? Увечері йде дитина з батьками, або сама додому, а там з рушницею якийсь мисливець бігає за собакою. Ми на такі пропозиції йти не будемо", — каже Ломако.

На ці слова Марина Семененко відповіла так.

"Жодного слова такого не було, при тому, що в мене самої є і собака, і кіт, і я б не змогла допустити, щоб, наприклад, хтось це сказав у голос. І люди цього не мали на увазі. Люди мали на увазі, що треба покликати фонди, переглянути фінансування. Можливо, там не потрібні такі зараз кошти, що не потрібно зараз їх годувати «Віскасом», а потрібно щось дешевше їм купувати".

За словами керівниці Ветеринарно-стерилізаційного центру Тетяни Діденко, регулювання чисельності безпритульних тварин, згідно з законами України, можливе лише гуманними методами.

"Єдиний гуманний метод — це метод біостерилізації. Будь-які інші методи регулювання чисельності безпритульних тварин є заборонені законом і несуть за собою кримінальну відповідальність до восьми років позбавлення волі. На сьогодні 3,5 мільйони гривень, тобто які були виділені у 2023 році на утримання, вони покривають лише половину потреби утримання ветеринарно-стерилізаційного центру. Всі інші кошти – це кошти зароблені підприємством, або благодійні внески, які складають більшу частину".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.