Безкоштовних дров на зиму потребують понад сім тисяч домогосподарств на прикордонні Чернігівщини: хто допомагатиме

Державної субвенції на безкоштовні дрова для прикордонних громад на зимовий період 2023-2024 року немає. Натомість деревину, або кошти на її придбання, будуть надавати міжнародні фонди та організації. Про це Суспільному повідомив радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван. Скільки благодійників вже погодилися співпрацювати з Чернігівщиною далі у матеріалі.

Антоніна Тісна – жителька села Кучинівка, що у Сновській громаді. До кордону з Росією звідти близько 35 кілометрів. Торік її родина отримала безкоштовні дрова в рамках державної субвенції, бо Сновська громада входить до переліку територій, які віднесені до зони проведення бойових дій. ЇЇ чоловік в той час був на фронті, а молодший син Нікита захворів на цукровий діабет. Опалення в її будинку лише твердопаливне.

Грубка і дрова у будинку жительки Кучинівки. ФОТО: Суспільне Чернігів
"На зиму нам треба дві машини дров. Одна – це дуже мало, на пів зими. А, якщо мороз і до двадцяти доходив той рік, то я топила з 6 або 7 ранку і до обіду бувало. А тоді ще й увечері топлю. Зараз мені треба три охапки вранці, і три ввечері, не меньше", – говорить Антоніна Тісна.
Жителька села Кучинівка Антоніна Тісна. ФОТО: Суспільне Чернігів

Жінка каже, що машина дров коштує від 7 тисяч гривень, а дві машини – 14 тисяч мінімум. Для її родини це велика сума. Чоловік наразі звільнений у запас, має поранення ноги.

Антоніна зараз не може влаштуватися на роботу, бо син потребує постійного контролю цукру в крові та ін'єкцій інсуліну.

"І шість, і сім разів, як тільки дитя хоче щось з’їсти, навіть печива шматочок, то необхідно міряти, щоб знати, чи треба підколоти інсулін, чи, може, і так з’їсть. Більша частина нашого сімейного бюджету йде на те, щоб міряти цукор та тримати його в нормі" , – говорить Антоніна Тісна.
Антоніна Тісна з сином Нікитою. ФОТО: Суспільне Чернігів

Антоніна розповідає, що в цьому році її родина також сподівається на допомогу, бо минулорічних дров вистачить лише на місяць. Але, коли пішла писати заяву до сільради, дізналася, що державної субвенції в цьому році не буде.

Цю інформацію Суспільному підтвердила начальниця відділу житлово-комунального господарства Сновської міськради Олена Аникієнко. За її словами, цьогоріч допомога буде здійснюватись міжнародними організаціями.

"Подавали ми заявку на МОМ (Міжнародна організація з міграції – ред.). Це було 541 домогосподарство. Але вони вже з військовослужбовцями не працюють. Там була категорія 90+, діти з інвалідністю, багатодітні родини, особи з інвалідністю І групи і тільки місто. У нас потреба дуже велика, ми подавали по мінімуму – 1 753 домогосподарства. Ми навіть не рахували внутрішньо переміщених осіб, бо в нас їх 1 341", – говорить Олена Аникієнко.
Начальниця відділу житлово-комунального господарства Сновської міськради Олена Аникієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Інший вид допомоги – це грошові виплати, їх надає Червоний Хрест для 74 домогосподарств.

"Це прикордонню: села Гута, Млинок, Єліно, Хрінівка, Клюси, Безуглівка. Це жителі, які залишилися на даний час проживати на території, яка підлягає обстрілам. У них розпочала надходити грошова допомога по 7,5 тисяч на картрахунки. І у 2024 році теж обіцяють 7,5 тисяч. Загальна сума повинна бути 15 тисяч гривень на кожне домогосподарство", – пояснює Олена Аникієнко.

За її словами, фінансувати подібну програму з бюджету Сновської громади не має можливості, бо в них забрали військовий ПДФО. А це 12 мільйонів гривень на рік.

За словами радника начальника Чернігівської обласної військової адміністрації Андрія Подорвана, з чотирьох прикордонних громад (Сновської, Городнянської, Новгород-Сіверської та Семенівської) – понад сім тисяч домогосподарств потребують паливної деревини.

Радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Цього року, на жаль, у державному бюджеті таких коштів не передбачено. Облдержадміністрацією зібрана потреба, і ми ці дані передали до профільного міністерства, яке, відповідно, відпрацьовує із благодійними фондами, організаціями: хто конкретно, який громаді допомагатиме. Шість благодійних організацій і фондів погодилися допомагати вразливим категоріям громадян із чотирьох прикордонних громад. І, наскільки мені відомо, вже більше, ніж півтори тисячі домогосподарств таку допомогу отримали", – каже Андрій Подорван.

Благодійні організації та фонди, які надаватимуть допомогу:

  • Міжнародна організація з міграції (IOM);
  • Міжнародний комітет Червоного Хреста (ICRC);
  • Міжнародна гуманітарна організація "Людина в біді" (PIN);
  • Українська некомерційна організація "Право на захист" (R2P);
  • Міжнародна організація з Нідерландів(ZOA);
  • Благодійна організація "Благодійний фонд New Way".
Дрова на зиму. ФОТО: Суспільне Чернігів

Як зазначає Андрій Подорван, благодійники самостійно визначають, яким категоріям громадян вони надаватимуть допомогу.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.