Компенсації не вистачило на відновлення будинку: чи зможе чернігівець отримати гроші

Отримав компенсацію, але її не вистачило на відновлення будинку. В домівку чернігівця Сергія Саїда влучив снаряд, сталося це 4 березня 2022-го під час російської блокади міста. Як розповів чоловік, будинок обстежувала спеціальна комісія від міськради. Згідно з результатами обстеження, на відновлення домівки необхідно 442 тисячі гривень. У серпні 2023-го року чоловік одним із перших отримав компенсацію від держави — 200 тисяч гривень. Тоді, згідно з постановою Кабміну, це була гранична сума для ремонту у приватних будинках. З 15 вересня її змінили і збільшили до 500 тисяч. Чи зможе Сергій тепер отримати більшу суму компенсації — читайте далі.

Що відомо про пошкодження будинку та компенсацію

Чернігівець Сергій Саїд пригадує, обстріл стався 4 березня 2022 року, приблизно о 10:30. Крім зруйнованого даху та мансардного поверху, від прильоту пошкодилась електрика, а дощі залили решту вцілілого в будинку.

Пошкоджений будинок Сергія. ФОТО: ГУ ДСНС у Чернігівській області

Такий вигляд мав будинок до обстрілу. ФОТО: Суспільне Чернігів

27 березня 2022 року він подав заявку в "Дії", щоб зафіксувати руйнування. Та почав самостійне відновлення і ремонт.

У травні 2023 року в Україні запрацювала програма “єВідновлення” і Сергій подав заявку на компенсацію. Через 1,5 місяця комісія зробила обстеження.

"Робили повний чек лист — у мене пошкоджень було на 442 тисячі, вони нарахували. Але вони не враховували, що за цілий рік я самостійно за свої власні кошти відновлював своє житло. Я один із перших хто подав заяви. І на той момент Чернігівська область підпадала під компенсацію максимально це 200 тисяч гривень. Потім вже Верховна Рада прийшла до висновку, що приватним будівлям недостатньо цих коштів і поставили максимально 500 тисяч гривень".
Сергій Саїд. ФОТО: Суспільне Чернігів

На отримані гроші — 200 тисяч гривень, Сергій замовив електрику, димарі та матеріали на армопояс, на який встановлять дах та замовив прорахунки покрівлі. Каже, цих грошей точно не вистачить, щоб завершити відновлення. Тому він звертався повторно, коли дізнався, що 15 вересня набули чинності зміни до постанови Кабміну про збільшення граничної суми компенсації.

"Вони казали, що не можемо вам допомогти так, як вже ваша заявка була заповнена і різницю компенсувати вони на даний час не мають можливості", — каже Сергій.

Чи можна претендувати на інший вид компенсації

Виконувач обов’язків начальника управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА каже, коли людина отримує гроші, то система автоматично закриває заявку. Відкрити знову її неможливо. Він зазначає: у такому випадку людина може претендувати на інший вид компенсації.

"З нового року, з січня місяця 2024-го, у всякому випадку як Міністерство озвучувало, запрацює механізм компенсації людям за ті кошти, які вони витратили на ремонт чи відновлення своїх будівель. Держава передбачає і такий вид компенсації для тих людей, які своїм коштом щось зробили".
Сергій Куреня. ФОТО: Суспільне Чернігів

Згідно з інформацією Міністерства відновлення, компенсація надаватиметься за роботи та будівельні матеріали, щодо яких заявник не отримував грошову чи матеріальну допомогу від громадських або міжнародних організацій.

Сергій Куреня каже, в цьому випадку комісія також буде складати чек лист, визначати суму та приймати рішення.

Скільки заяв подали на компенсацію за пошкоджене майно

За інформацією заступника міського голови Чернігова Олександра Атрощенка, в місті станом на 27 листопада 2023 року подано 1478 заяв на компенсацію за пошкоджене майно. З них винесено 651 рішення, 422 — про надання компенсації, 133 — про відмову, 57 — зупинено розгляд, 39 — поновлено розгляд.

Олександра Атрощенка. ФОТО: Суспільне Чернігів

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.