Заборона релігійних організацій, пов'язаних з РФ: як голосували нардепи з Чернігівщини

. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з Росією. "За" проголосували 267 парламентарів. Як голосували депутати з Чернігівщини — читайте у матеріалі.

Що відомо про законопроєкт

Законопроєкт №8371 розробив Уряд на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони у січні 2023 року. Мова про заборону релігійних організацій, пов'язаних з РФ. Найбільше критикують цей законопроєкт представники УПЦ МП.УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви.

В УПЦ називають такі кроки парламенту порушенням прав людини і переслідуванням церкви. Там наполягають, що ще з травня 2022 року є незалежною від Москви церквою і обіцяють оскаржити закон у разі його повного ухвалення. Проте, у грудні 2022 року спеціальна експертна комісія ДЕССДержавна служба з етнополітики та свободи совісті офіційно встановила зв'язок УПЦ з Московським патріархатом.

Як повідомляє ВВС, цей законопроєкт називають найм'якшим з-поміж інших ініціатив заборони УПЦ. Згідно з ним, державна служба з етнополітики та свободи совісті спочатку має встановити, що певна релігійна організація має свій центр у Росії. Після цього служба видає припис церкві, щоб виправити цю ситуацію. Якщо цього не стається, то ДЕСС подає на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який вже і має ухвалити рішення про заборону. Судовий процес може тривати довго, а до реальної заборони від моменту ухвалення закону можуть пройти роки, пише ВВС.

УПЦ як юридичної особи не існує, а є окремі одиниці, проти яких треба позиватись: Київська митрополія (головна), єпархії (понад пів сотні) та окремі парафії (тисячі). І таких юридичних осіб загалом близько 9 тисяч.

Ще у грудні 2022 року спеціальна експертна комісія ДЕССДержавна служба з етнополітики та свободи совісті офіційно встановила зв'язок УПЦ з Московським патріархатом. Сама УПЦ з цим не погоджується і заявляє про свою незалежність від Москви, хоча й визнає, що повної автокефалії так і не проголосила.

Як голосували нардепи з Чернігівщини

На сайті ВРУ Суспільне переглянуло списки з поіменним голосуванням нардепів.

Підтримали законопроєкт у першому читанні нардепи Олег Семінський та Сергій Гривко від фракції "Слуга народу", та Борис Приходько від "Довіри". Відсутніми у Раді були нардеп за 207 округом Максим Зуєв від "Слуги народу", а також нардеп за 208 округом Анатолій Гунько (нині він перебуває в СІЗО, — ред.).

Як голосували нардепи з Чернігівщини за законопроєкт. ФОТО: Суспільне Чернігів

Нардепи Валерій Дубіль від фракції "Батьківщина", а також Валерій Зуб та Павло Халімон від "Слуги народу", згідно з даними ВРУ, були відсутні у сесійній залі під час розгляду законопроєкту. Хоча під час голосування попереднього питання про розгляд законопроєкту за скороченою процедурою, були присутні в залі.

Ми звернулися до них за коментарями, аби дізнатися про причину відсутності. Валерій Зуб розповів, що хоче детальніше розібратися з законопроєктом.

"Я не був у сесійній залі і не голосував за цей закон. Я досить багато спілкуюся з владикою, і з однією, і з іншою церквою (мова про УПЦ МП та ПЦУ). Я вважаю, що навколо цього дуже багато політики. І я до кінця не розібрався у ситуації, що відбувається. І тому послухавши одних і других, тому я вирішив на цьому етапі утриматися від голосування", — сказав Зуб.

Павло Халімон та Валерій Дубіль на телефонні дзвінки не відповіли.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.