Перейти до основного змісту

"В жахливому стані": комісія Мінкульту про Спасо-Преображенський собор у Чернігові

. ФОТО: Суспільне Чернігів

Комісія Міністерства культури 5 жовтня, під час перевірки стану пам'яток на території заповідника "Чернігів стародавній", визнала стан Спасо-Преображенського собору, як жахливий.

Про це сказала директорка департаменту культурної спадщини Мінкультури Мар’яна Томин.

"Цей собор – дуже унікальне місце. Проте стан внутрішній, і загалом пам’ятки – в жахливому стані. Вона втричі гірше, майже на межі руйнації, ніж П’ятницька церква, яка постраждала від російської агресії. Тому, ми маємо вже складені акти й підтверджені вже комісією на П’ятницьку церкву, а тут нам ще треба буде попрацювати. П’ятницька церква у кращому стані, ця – доведена до такого стану".
Мар'яна Томин. ФОТО: Суспільне Чернігів

За її словами, собор потребує термінової консервації та реставрації.

"І в першу чергу — огляду кращих спеціалістів-реставраторів, які б могли зберегти цю національну святиню. Для нас це пріоритет, бо це унікальна історія. Ми не можемо допустити до того, щоб воно залишалося в такому ж стані", — сказала Мар'яна Томин.

Керівник Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" Андрій Лісовий розповів, що на деякий час собор призупинить свою роботу.

"До того, як буде остаточно вирішено, на якому етапі реставрації й в якому порядку це буде зроблено. Що стосується «немає місця, де молитися». Будь ласка, є вільне приміщення: і в Троїцькому монастирі, і в Єлецькому. Всі бажаючі, хто ходить у Спасо-Преображенський собор, можуть ходити: і в Катерининську церкву, і в Михайла-Федора".
Андрій Лісовий. ФОТО: Суспільне Чернігів

Мар’яна Томин додала, що реставраційно-консервативні роботи не можливі, доти ці пам’ятки працюють у звичному для себе стані.

"Це наданням ритуальних послуг та здійсненням релігійних обрядів. Тому, ми змушені реагувати терміново. В нас так само стоїть завдання — подати міжнародним організаціям пропозиції по першочерговій реставрації. Я рішення про опечатування не приймаю з позиції релігійних організацій, я рішення приймаю по стану пам’яток".

Адвокат чернігівської єпархії УПЦ МП Олександр Шамко, цю ситуацію прокоментував так:

"Вони або відмовляли прямо в проведенні ремонтних робіт, або взагалі не давали жодної відповіді. Це парадоксальна ситуація: проведення ремонту без дозволу – порушення договору, а не проводячи ремонтні роботи, ми отримуємо звинувачення про те, що пам’ятка архітектури в неналежному стані знаходиться".

Олександр Шамко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Нагадаємо, Спасо-Преображенський собор — один з найдавніших храмів Русі. Будівництво собору було розпочато приблизно у 1033—1034 роках, — йдеться на сайті Чернігів Стародавній.

Раніше Чернігівська єпархія УПЦ (МП) користувалася пам'ятками архітектури національного значення, а саме: Єлецьким монастирем, Троїцьким та Спасо-Преображенським соборами, на підставі договору про безкоштовне користування, підписаним із заповідником "Чернігів Стародавній". Ці договори продовжували кожні п'ять років. Строк дії останнього сплив у вересні 2021 року.

Наприкінці лютого 2023 року заповідник попросив Чернігівську єпархію звільнити три пам’ятки архітектури та повернути майно державі до 28 березня. Цього не сталося. Натомість єпархія УПЦ подала три позови до суду із проханням визнати старі договори продовженими, оскільки навіть по завершенню їх дії та протягом наступних двох років заповідник не висував жодних заперечень щодо користування пам’ятками.

У заповіднику "Чернігів Стародавній" вважають договори недійсними. Наполягають, що за новим законодавством, пам’ятку архітектури можна лише орендувати. Чому заповідник "Чернігів Стародавній" погодився на медіацію спору (перемовини), там обіцяли пояснити згодом.

Згідно з релігієзнавчою експертизою, УПЦ має зв'язок з Російською православною церквою попри те, що офіційно у своїй назві не має приставки "Московський патріархат".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Топ дня

Вибір редакції