Військові адміністрації у Чернігові та Прилуках: чи можливо і яка процедура

. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чи можливо введення військової адміністрації у двох найбільших містах на Чернігівщині, яка процедура і як це може позначитися на житті громад. Про це і не тільки у коментарі Суспільному розповів виконавчий директор Чернігівського відділення Асоціації міст України Микола Силенко.

Микола Силенко. ФОТО: ПіК

Що цьому передувало

31 січня міська голова Прилук Ольга Попенко сама звернулась до начальника Чернігівської обласної військової адміністрації з проханням ввести військову адміністрацію. Головною причиною стало те, що через політичну ситуацію в місті не відбуваються сесії, адже не можуть зібрати кворум. Наслідком є неприйнятий бюджет на 2023 рік, соціальні та інші програми, без яких неможливе повноцінне функціонування Прилук. Своє рішення Ольга Попенко вважає виходом з кризи.

1 лютого міського голову Чернігова Владислава Атрошенка відсторонили від посади строком на один рік. Таке рішення 1 лютого ухвалив Львівський апеляційний суд під час розгляду апеляції на рішення Яворівського районного суду. Наразі виконувачем обов’язків міського голови призначили секретаря міської ради Олександра Ломака.

Що таке військова адміністрація та за яких обставин її вводять

Документ, який регламентує процедуру введення військової адміністрації — це Закон України "Про правовий режим воєнного стану". В Україні, згідно з Указом президента 24 лютого 2022 року, всі обласні та районні адміністрації автоматично стали військовими. Що стосується введення військових адміністрацій у містах, селищах та територіальних громадах, то, за словами Микола Силенка, це явище виняткове.

"Це відбувається там, де або нема місцевого самоврядування, або воно не справляється зі своє функцією за тих чи інших обставин, наприклад, деокупований Ізюм, Куп’янськ чи Херсон — тобто там, де є проблеми з місцевим самоврядуванням або колаборація тощо. Тобто там, де не спрацьовує місцева влада, де вона не справляється зі своїми безпосередніми функціями, перше за все з безпеки та оборони, там може вводитись військова адміністрація".

Рішення про її введення ухвалюється Президентом України за поданням або обласної військової адміністрації або за поданням військового командування, коли ініціативу проявляє Генеральний штаб.

"Якщо моделювати ситуацію на Прилуки, то це може зробити Генеральний штаб. Однак ймовірність цього дуже мала, адже місто досить далеко від кордону. Тому, скоріше за все ініціативу проявить Чернігівська ОВА".

Звернення міської голови Прилук не має юридичної сили

Звернення міської голови Прилук Ольги Попенко щодо введення в місті військової адміністрації не регламентується законодавством.

"Процедура вмикається тільки тоді, коли обласна військова адміністрація проявляє ініціативу. Вона враховує, в тому числі звернення мера Прилук. Аналізує чи реально паралізовані певні процеси в місті. Тоді начальник ОВА пише подання на президента".

У Чернігові немає передумов для введення військової адміністрації

З моменту вступу в дію рішення суду апеляційної інстанції (1 лютого, ред.) секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако став виконувачем обов’язків міського голови. На сьогодні передумов для введення у місті військової адміністрації нема, зазначив Силенко.

"На сьогодні поки що не бачу жодних передумов. Наразі нас Генштаб не попереджає про високий рівень загрози атаки на Чернігівську область з боку країни-агресора, і ми не бачимо якихось паралізованих процесів в місті та в місцевому самоврядуванні. І, сподіваюсь, не побачимо".

Щоб вводити військову адміністрацію, потрібна формальна підстава, каже Микола Силенко.

"Наприклад, порушення пунктів 4 та 5 статті 9 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, порушення Конституції, порушення інших законів з боку саме тієї людини, яка виконує обов’язки. А Олександр Ломако виконує обов’язки другий день. Тому на сьогодні формальних підстав, скоріше за все, немає".

Як працює міська рада при введенні військової адміністрації?

Коли вводиться міська військова адміністрація, то начальник ОВА затверджує її структуру і штатний розклад. Реєструють окрему юридичну особу, реєструють її в казначействі, як орган, який керує бюджетом. Військова адміністрація здійснює свої повноваження протягом дії воєнного стану та ще 30 днів після його припинення.

"Однак утворення самої військової адміністрації не припиняє міську раду, як юридичну особу: не припиняє ані комунальні підприємства, ні комунальні заклади, ні комунальні установи на території міста".

Водночас в статті 10 Закону "Про правовий режим воєнного стану" є частина друга, в якій вказано, що крім повноважень за законом, Верховна Рада України за поданням президента може ухвалити рішення про здійснення начальником військової адміністрації повноважень ради виконкому та міського голови.

"Тобто, фактично, може бути два формати роботи військової адміністрації: перший, коли при введенні адміністрації міська рада в частині повноважень виконкому та міського голови є, другий — начальник військової адміністрації отримує повний перелік повноважень міської ради й виконкому. Тобто у нього вся повнота влади на території міста".

В останньому випадку (коли начальник міської військової адміністрації отримує весь перелік повноважень, ред.) каже Силенко, статус депутатів міської ради не припиняється, однак вони обмежуються в повноваженнях.

"Міська рада не збирається, сесії не проводяться, виконкоми не проводиться, все ухвалюється одноосібно начальником міської військової адміністрації".

Читайте також

Атрошенко назвав виконувача обов'язків міського голови та розповів як працюватиме міська влада Чернігова

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.