Ботулізм: як відрізнити від отруєння та в чому особливості лікування

. ФОТО: 1news.zp.ua

У травні в чернігівських лікарнях від ботулізму померли двоє людей: 38-річна жителька області та 49-річний чернігівець. Обоє вживали непатрану в'ялену рибу. У програмі "Українського радіо: Чернігівської хвилі" "Праймвечір. Акценти" Оксана Баластрик — лікарка-інфекціоніст Чернігівської міської лікарні №2 розповіла, чим небезпечний ботулізм, які симптоми має та як лікується ця хвороба.

Ботулізм відноситься до токсикоінфекцій, так як спричинює цю хворобу не збудник напряму, а ті токсини, які він виробляє. Це надтяжка хвороба. Якщо не проводити лікування, то смертність складає від 30 до 60%. Якщо проводити терапію, то смертність складає 10%.

«Проблема ботулізму у нас завжди існувала. Але в цьому році сталася дуже неприємна ситуація. За минулий рік по всій країні на ботулізм загалом захворіли 15 людей, то у нас в Чернігові за весняні місяці цього року захворіли 8 людей. До того ж, ще двоє людей померли», сказала лікарка Оксана Баластрик.

Ця бактерія відноситься до анаеробів. Сам факт потрапляння бактерії до організму практично безпечний для людини. Небезпечно, коли бактерія знаходиться в продуктах харчування, в яких або відсутній доступ кисню, або є його невелика кількість.

«В таких умовах спори перетворюються на вегетативні форми. Тоді збудник продукує велику кількість ботулотоксину, який, в свою чергу, і є основною причиною виникнення хвороби. Ботулотоксин порушує поведінку нервового імпульсу, тому основним проявом ботулізму є ураження всіх м'язів організму», каже Оксана Баластрик.

«Інкубаційний період може бути різний: від 12-18 годин до декількох діб, навіть тижня. Це залежить від того, яка кількість ботулотоксину потрапила до організму», сказала лікарка.

Першим проявом ботулізму є слабкість, головний біль, запаморочення, відчуття сухості в роті, порушення зору у вигляді «сітки». Але характерним симптомом є те, що пацієнт двома очима не може прочитати текст в газеті або в книзі, а кожним оком окремо людина гарно бачить текст. Це така особливість прояву хвороби, говорить Баластрик.

Виникає слабкість м'язів. Буває навіть так, коли м'язи шиї настільки слабкі, що хворий вимушений рукою притримувати власну голову, щоб вона не хилилася в той чи інший бік.

«Але найбільш загрозливим симптомом є враження дихальних м'язів — це міжреберні м'язи та діафрагма. Тоді починається киснева недостатність», розповідає Оксана Баластрик.

Інша «група симптомів» це так звані кишкові прояви: здуття живота, невелика нудота, блювота, можлива також діарея. Але за рахунок параліча гладком'язової мускулатури незабаром розпочинаються запори.

Як не переплутати ботулізм зі звичайним харчовим отруєнням?

«Для ботулізму характерна відсутність температури. Якщо інші токсикоінфекції проявляються ознобом, інтоксикацією, підвищенням температури, то після блювоти або діареї стан покращується. Адже з організму йде певна кількість токсинів. Також початок лікування інших токсикоінфекцій призводить до позитивної динаміки. При ботулізмі характерна відсутність температури. Але є порушення зору та порушення дихання».

Для того, щоб остаточно встановити діагноз, робиться біопроба. Для цього беруть кров пацієнта, де є токсини. Вони вводяться білим мишам та протягом однієї чи двох діб спостерігають за їх станом. Потім роблять висновок, якщо миші загинули.

Скільки протікає хвороба від моменту ураження до летального результату? Це залежить від того, скільки токсину потрапило. Також від того, коли хворий звернувся за медичною допомогою. Однак померти людина може й через добу-дві.

До лікаря потрібно звернутися при найперших симптомах. Як тільки з'являється слабкість та порушення зору. Ще один симптом: відчуття «грудки» в горлі це вже є параліч мускулатури. Також відчуття тяжкості в грудній клітині.

При призначенні лікування та адекватній терапії смертність складає 10%.

«Найперше, що потрібно зробити, це найшвидше прибрати токсин з організму. Тому робиться промивання шлунку — ставиться сифонна клізма з 3% розчином соди. Застосовується велика кількість сорбентів. Проводиться дезінтоксиційна терапія — застосовуються препарати, які покращують нервову провідність. Призначаються антибіотики. Але найголовнішим пунктом лікування є протиботулінична сироватка, яка нейтралізує токсин, що знаходиться в крові», – говорить Баластрик.

Хворого в будь-якому випадку мають госпіталізувати до лікарні. Це дозволить побачити, як буде розвиватися захворювання далі.

Максимально ефективним є введення сироватки в найближчі 72 години. Сироватка може не «спрацювати», коли її введуть пізніше. Тоді токсини з крові можуть розповсюдитися по тканинам. І вже йде патологічна дія, коли порушується провідність нервових імпульсів.

На питання про те, як вираховується кількість флаконів сироватки, як розподіляється та скільки її потрібно для області, відповіла Світлана Ворона, завідуюча інфекційним відділенням Чернігівської міської лікарні №2.

«Щорічно обласне управління охорони здоров’я подає заявки на імунобіологічні препарати, серед яких, окрім протиботулінічного токсину, йде замовлення на протидифтерійні сироватки та інші. Як ми робимо заявку? Ми аналізуємо кількість випадків захворювання за рік по області. В тому році ми замовляли сім сироваток проти ботулізму, і в цьому році сім. Вона закупається централізовано, і вже потім МОЗ розподіляє по регіонам», – сказала Світлана Ворона.

Антитоксину немає в достатній кількості тому, що він дуже дорогий.

Як розповіла заступниця начальника ГУ Держпродспоживслужби в області Наталія Вербицька, якщо є випадок хвороби в місті/області, і, зі слів хворого, продукт він купив в магазині, то служба санітарно-епідеміологічного нагляду проводить інспектування. Складається акт, припис на порушення, і, якщо є підстави складається протокол. Якщо є ще залишки продукції, то проводиться відбір зразків для проведення лабораторного дослідження.

Читайте також:

Хвороба Лайма: як бореться чернігівка