Перейти до основного змісту

"Дав надію та викликав усмішки": нардеп Гривко про законопроєкт, що передбачає генерацію в'язнями електроенергії

Із 385 законопроєктів, які подав до Верховної Ради нардеп від "Слуги народу" з Чернігівщини Сергій Гривко, є такий, що передбачає зменшення строку відбування покарання засудженим, які генеруватимуть електроенергію на велогенераційних установках. Зі слів Гривка, цей законопроєкт дав людям надію та викликав усмішки в той час, коли здавалося, що усе втрачено.

Про це нардеп розповів в інтерв’ю Суспільному в межах загальноукраїнського проєкту "Обранці".

"Це була осінь 2023 року, коли ІПСО ворога активно поширювала кампанію, що у нас не буде ані світла, ані тепла — нічого. Тому я поставив собі завдання – перебити інформаційну хвилю негативу і дати людям трішечки надії. Що навіть в'язні будуть генерувати світло, і все буде добре. Усі, з ким я спілкуюся, казали: «Класна ідея», «Усе нормально», «Усе буде добре». Навіть товариш із поліції мені зателефонував: «Я чесно скажу, що я тобі вдячний за те, що викликав усмішку, зробив мій день»".

За кожен місяць такої роботи пропонувалося скорочення терміну в'язням, але не більше ніж на 30 днів за рік. Зареєстрував законопроєкт нардеп 15 вересня 2023 року, але сама ідея виникла у нього у 2020 році.

"Це бразильський досвід. У мене була черга законопроєктів пенітенціарної системи, і я подумав: а чому в Україні неможливо таке запровадити? Це було ще в 2020 році, тоді я записав його (законопроєкт, — ред.) як ідею в блокнот і відклав".

Зі слів Гривка, цей законопроєкт став у нагоді з кількох причин:

  • По-перше, законопроєкт давав можливість зекономити до 200 мільйонів гривень бюджету. Коли ув'язнені відбувають на 10% менше терміну, відповідно, на 10% зменшуються витрати пенітенціарної системи. Ці кошти можна перенаправити на потреби Сил оборони.
  • По-друге, це вивільнення трудового ресурсу, якби пропозиція про те, що після звільнення ув'язнені можуть працювати.
  • По-третє, це для здоров'я самих ув'язнених. Адже згідно з тим, як цей процес проходить, одна година крутіння педалей – це енергія, а 5 000 установок можуть генерувати 1 МВт, що можна додатково подати до мережі.

Зі слів Сергія Гривка, на закупівлю генераторів необхідно приблизно 150 мільйонів гривень.

Окрім цього законопроєкту, є й два інші, які передбачають зменшення терміну тюремного ув’язнення за читання книжок та медитації.

За прочитану книжку пропонували зменшувати строк на три дні, а після проведення в'язнями 450 годин медитації протягом року — на один місяць.

"Їх три різних – усі стосуються ув'язнених. Це приклад Індії. Здається, у 40-х чи 60-х роках найскладнішою в'язницею керувала жінка, яка запровадила медитацію. Вона (керівниця в’язниці, – ред.) побачила, що знизилася агресивність людей. Вони більше соціалізувалися, комунікували тощо. А ще перевиховувалися – основна функція пенітенціарної системи. Потім провели дослідження в Америці, яке показало, що ув’язнені краще соціалізуються, агресивність знижується на 20%".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня
Вибір редакції