Справу Олександра Маклюка та Володимира Терещенка, яким інкримінували вбивство трьох інкасаторів, викрадення понад 14,5 мільйонів гривень і підпал авто "ПриватБанку" на Чернігівщині, розглядатимуть у Київському апеляційному суді. 23 квітня відповідне подання зробила Чернігівська обласна прокуратура.
Про це йдеться на сайті Київського апеляційного суду.
Зокрема зазначається, що судове засідання призначене на 31 липня.
Як повідомили Суспільному в Чернігівській обласній прокуратурі, вони в апеляційній скарзі проситимуть, як і раніше, довічне позбавлення волі для Олександра Маклюка та Володимира Терещенка.
Нагадаємо, 26 березня Броварський міськрайонний суд виніс вироки Олександру Маклюку та Володимиру Терещенку.
Олександра Маклюка визнали винним за розбій (ч. 4 ст. 187 КК України) та призначили покарання у вигляді позбавлення волі на 15 років з конфіскацією майна. Водночас його визнали невинним у вчиненні умисного вбивства (ч. 2 ст. 115 КК України). Також він має відшкодувати майнову шкоду в понад 14,7 мільйона гривень та 89 213 гривень процесуальних витрат. Як розповів Суспільному Віктор Чевгуз, адвокат Терещенка, Олександра Маклюка відпустили за "законом Савченко".
Володимира Терещенка визнали невинним за трьома статтями: розбій (ч. 4 ст. 187 КК України), умисне вбивство (ч. 2 ст. 115 КК України) та умисне пошкодження майна (ч. 2 ст. 194 КК України). Наразі обидва чоловіки перебувають на волі. Також у судовому рішенні йдеться, що вбивство трьох інкасаторів здійснила "невстановлена судом особа".
Що розповів адвокат Терещенка
Адвокат Терещенка Віктор Чевгуз Суспільному розповів, що слідчі та прокурори не довели вину його підзахисного. Тому його визнали невинним за всіма статтями.
"Суд вирішив стягнути з Маклюка майже 15 мільйонів на користь «ПриватБанку». Довічно буде виплачувати, оскільки в нього немає ні майна, ні грошей, нічого. Відносно вбивства трьох інкасаторів і Маклюк, і Терещенко виправдані. Оскільки вони виправдані й не доведено, що це вони вчинили вбивство, то цивільні позови потерпілих, тобто родичів щодо моральної шкоди, також залишені без розгляду".
За словами Віктора Чевгуза, прокуратура та потерпілі із цим не погодяться.
"30 днів закон дає для подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду. Суд підготує матеріали і десь за 2-3 місяці, якщо все буде добре, у Київському апеляційному суді будуть колегії та апеляційний розгляд цієї справи. Вирок не вступив у законну силу".
Що встановив суд
У вироку суду йдеться, що влітку 2015 року Олександр Маклюк був на посаді водія-інкасатора-охоронця "ПриватБанку". Він володів інформацією, що в інкасаторському автомобілі періодично перевозили великі суми грошей. Цю інформацію він розповідав "невстановленій судом особі".
"Невстановлена особа та Маклюк вступили в змову про вчинення розбійного нападу на інкасаторський автомобіль ПАТ КБ «ПриватБанк», щоб викрасти гроші. Із цією метою невстановлена особа в подальшому заготовила пістолети".
22 жовтня 2015 року Маклюк дізнався, що наступного дня інкасаторська бригада перевозитиме велику суму грошей із Києва до Чернігова.
23 жовтня 2015 року Маклюк сів в інкасаторський автомобіль та з бригадою поїхав у напрямку Києва, ідеться у вироку суду.
"Того ж дня, а саме 23 жовтня 2015 року, невстановлена особа, діючи за попередньою змовою з Маклюком, вчинили розбійний напад з метою заволодіння грошима банку. Вони дочекалися поки інкасаторський автомобіль зупинився й один із працівників складу інкасаторської бригади відчинив бічні двері автомобіля".
Далі "невстановлена судом особа" почала стріляти в трьох інкасаторів. Від отриманих тілесних ушкоджень вони померли на місці. Із автомобіля тоді зникло понад 14,5 мільйона гривень.
"Відразу після цього, використовуючи заздалегідь заготовлений бензин, невстановлена особа облила ним інкасаторський автомобіль і підпалила його. У такий спосіб завдала майнової шкоди на суму 321 776 гривень. Після цього невстановлена особа та Маклюк покинули місце події".
Що розповів у суді Олександр Маклюк
У судовому засіданні обвинувачений Олександр Маклюк розповів, що працював у ПАТ КБ "ПриватБанк" у Чернігові. З групою інкасаторів, яких убили, він періодично їздив до Києва для перевезення грошей до Чернігова. З ними періодично розмовляв про інсценування розбою та викрадення грошей.
"Просто розмовляли із загиблими про можливість здійснення такого розбою, це все було десь за півроку до події. Терещенка при цих розмовах не було, проте він до нього постійно приїжджав і цікавився, скільки грошей перевозять інкасатори, постійно йому говорив, щоб він банкомат не закривав. Напередодні події, а саме 22 жовтня 2015 року, він разом із загиблими теж про таке інсценування мав розмову".
Умислу вбивати у нього не було, сказав Маклюк. Щодо розбійного нападу — він свою вину не визнав. Сказав, що організатором злочину є Володимир Терещенко, з яким проживали на одній вулиці в Городні. Він же, за словами Маклюка, стріляв в інкасаторів, оскільки в нього була зброя. Як саме це відбувалося — не бачив.
"Здійснив один чи два постріли в одного з інкасаторів, який лежав у салоні інкасаторського автомобіля вже без ознак життя, бо пістолет дав Терещенко. Боявся, щоб останній не здійснив постріл у нього", — сказав у суді Маклюк.
Про те, що в Терещенка була зброя, він знав, оскільки останній йому про неї казав.
"Маклюк намагався підпалити інкасаторський автомобіль, однак спочатку він не міг цього зробити, але Терещенко підпалив його сірниками", — ідеться у вироку суду.
Пістолети, а також відеореєстратор з інкасаторського автомобіля Олександр Маклюк викинув у річку Десна, сказав він на суді.
Також зі слів Олександра Маклюка, далі Терещенко запропонував йому поїхати до Одеси, де в нього є знайомий, який зробить йому документи для виїзду в російський Санкт-Петербург. Від Терещенка він отримав приблизно 150 тисяч гривень та 20 тисяч доларів, сказав Маклюк.
Чи визнав вину Володимир Терещенко
Обвинувачений Володимир Терещенко, допитаний у судовому засіданні, свою вину категорично заперечував. Він сказав, що не брав участі в пограбуванні та вбивстві інкасаторів. Зокрема зазначив, що знає про домовленість між прокурором та Олександром Маклюком. Згідно з нею, якщо Маклюк буде давати покази проти Терещенка як співучасника, тоді прокурор проситиме для Маклюка 15 років позбавлення волі, зараховуючи один день за два, а для Терещенка прокурор проситиме довічного ув`язнення.
"Таку міру покарання прокурор уже просив у попереднього складу суду по цій справі. Для цього він протягом розгляду справи в суді постійно заявляв клопотання про утримання Маклюка в ДУ «Чернігівське СІЗО», начебто на нього я чиню тиск, що не підтверджено жодними доказами та є неправдивими даними", — сказав Терещенко.
Також, зі слів Володимира Терещенка, 23 жовтня 2015 року, коли сталося вбивство та викрадення грошей, він був у спортзалі. Це було зафіксовано на камерах відеоспостереження.
"Також 23 жовтня 2015 року, приблизно в обід, замінював на своєму автомобілі гуму з літньої на зимову. Щодо цього у 2015 році було допитано працівників СТО, які це підтвердили", — сказав у суді Терещенко.
У вироку суду зазначено, що твердження Маклюка про те, що організатором злочину був Терещенко і що саме він стріляв в інкасаторів, не знайшли підтвердження.
Що відомо про цю справу
Нагадаємо, восени 2015 року за 200 метрів від київської траси біля села Скорінець знайшли спаленим броньовик "Приватбанку" і тіла трьох інкасаторів. У всіх були вогнепальні поранення. Їхні тіла ідентифікували за ДНК. Гроші – 14,5 мільйона гривень, що були в броньованому автомобілі, — зникли. Через рік у Санкт-Петербурзі затримали першого підозрюваного у справі Олександра Маклюка. Його екстрадували в Україну. За рік, у 2017, затримали друга дитинства Маклюка, Володимира Терещенка. Обом інкримінували розбій та умисне вбивство.
Олександра Маклюка затримали через рік після злочину, у 2016 році, у російському Санкт-Петербурзі. Його екстрадували в Україну. За рік, у 2017-му, затримали друга дитинства Маклюка, Володимира Терещенка. Обом інкримінували розбій та умисне вбивство.
До суду справу передали у лютому 2018 року. У листопаді 2020 року справу вбивства інкасаторів про викрадення понад 14,5 мільйона гривень і підпал інкасаторського авто Броварський суд почав розглядати з самого початку, бо змінили склад суддівської колегії.
За 2,5 роки склад суддівської колегії змінювався тричі, щоразу розгляд починали спочатку. На засіданнях у 2020 році Олександр Маклюк свою вину визнавав частково, він зізнавався в участі в розбої. Терещенко заперечував усі звинувачення. У справі вбивства інкасаторів судові засідання тривали понад сім років.
Як проходило судове засідання у листопаді 2020 року — дивіться у сюжеті:
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.