58% учнів ідуть до школи у піднесеному настрої, 21% – не хочуть іти на навчання взагалі. Такі результати показало опитування школярів на Чернігівщині, яке було проведене в ході позапланових інституційних аудитів у 10 закладах освіти області.
Про це Суспільному розповіла начальниця управління Державної служби якості освіти в Чернігівській області Тетяна Маханькова.
За її словами, усі 10 аудитів були ініційовані засновниками закладів освіти. Йдеться про Талалаївську, Березнянську, Куликівську, Любецьку селищні та Носівську міську ради. Серед закладів, де були проведені аудити, вісім сільських шкіл, та дві міські. Це було впродовж 2024 року та першого кварталу 2025 року.
"Для об’єктивного оцінювання освітні експерти відвідували навчальні заняття, спостерігали за освітнім середовищем, вивчали документацію, аналізували результати анонімного опитування педагогічних працівників, здобувачів освіти та їхніх батьків. Всього під час 10 інституційних аудитів опитали 178 учнів, 182 педагогічних працівників, 661 представника батьківської громадськості".
Який емоційний стан учнів та їхнє ставлення до школи показало опитування
Один із показників, який виявили в результаті опитування школярів, свідчить про загалом позитивне сприйняття шкільного середовища, зазначає Тетяна Маханькова. Проте інші показники вказують на те, що дітям потрібна психологічна підтримка.
"Так, 58% опитаних учнів зазначили, що йдуть до школи у піднесеному настрої. Проте тривожними залишаються інші цифри: 13% учнів вказали, що щоранку вирушають на навчання у пригніченому настрої, а ще 21% респондентів зізналися, що взагалі не мають бажання відвідувати школу. Такі відповіді дають підстави говорити про неоднорідність емоційного клімату в закладах освіти та необхідність подальшого вдосконалення психологічної підтримки дітей, а будь-які прояви тривоги чи пригнічення не мають залишатися поза увагою педагогів і адміністрації", — пояснює начальниця управління Державної служби якості освіти в області.
Що розповіли учні про насильство, якого вони зазнавали
За словами Тетяни Маханькової, анкетування засвідчило, що не всі школярі почуваються у шкільному середовищі захищено.
Про це говорять такі цифри:
- 17% опитаних учнів зізналися, що протягом останнього року регулярно зазнавали психологічного насильства – як у стінах школи, так і поза її межами. Це можуть бути образи, цькування, приниження з боку однолітків або навіть окремих педагогів.
- Ще 5% учнів повідомили про факти фізичного насильства, а стільки ж (5%) – про випадки економічного тиску.
"Ці цифри, хоч і не є домінуючими, але категорично не мають залишатися поза увагою. Адже кожен такий випадок – це сигнал про те, що дитина потребує захисту, підтримки, а іноді – й термінового втручання з боку дорослих. Результати анкетування вказують на необхідність системної роботи в напрямку протидії насильству, формування культури взаємоповаги та психологічної підтримки дітей", — каже Тетяна Маханькова.
Що показав аудит про ситуацію щодо заходів безпеки у школах
Із 10 закладів освіти, лише в одній школі "забезпечена недоступність її територій та приміщень для несанкціонованого доступу сторонніх осіб".
У двох школах із цих десяти "не вживається жодних заходів щодо обліку відвідування учнями уроків та з’ясування відомостей про перебування дітей".
У семи (із десяти) закладах освіти є укриття. Проте лише в одній із цих шкіл створені умови для продовження освітнього процесу в разі оголошення повітряної тривоги.
Навіщо потрібен інституційний аудит закладів освіти
На відміну від звичайних перевірок, каже Тетяна Маханькова, аудит має не каральний, а конструктивний характер:
"Його основна мета – допомогти школі побачити слабкі місця, усунути недоліки та отримати фахові рекомендації для подальшого розвитку".
Так, за її словами, за підсумками аудитів, про які йдеться вище, школи та їх засновники отримали детальний "Висновок щодо якості освітньої та управлінської діяльності" і "Рекомендації щодо вдосконалення діяльності закладу освіти".
"Йдеться не лише про фізичну безпеку, а й про наявність механізмів протидії булінгу, адаптацію для дітей з особливими освітніми проблемами, дотримання принципів інклюзивного навчання. Адже турбота про безпечне середовище – це інвестиція в психоемоційне здоров’я дитини, яке є основою якісної освіти", — каже Тетяна Маханькова.
Та зазначає: те, що такі аудити ініціюють самі засновники закладів освіти, свідчить про зростання відповідальності на місцях та відкритість до конструктивної критики.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.