У 2024 році в Чернігівській області діагностували 83 випадки меланоми. Жінок хворіло більше, а найчастіше, за статистикою, виявляють другу стадію, водночас занедбаних процесів третьої-четвертої стадії приблизно 15 %.
Про це у коментарі Суспільному повідомив в.о. гендиректора Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Заїка.
За його словами, близько 20 % випадків меланоми виявляють на ранній стадії.
У Всесвітній день меланоми, 12 травня, всі медичні заклади Чернігова, зокрема й приватні, проводитимуть безоплатні дерматоскопічні огляди без направлень сімейного лікаря. На базі Чернігівської міської лікарні № 2 такі огляди безоплатно можна пройти 12, 13, 19, 20 і 21 травня.
Що таке меланома
За словами хірурга-онколога Олександра Колотила в ефірі "Українського Радіо Чернігів", меланома (від грецького слова "меланос", — ред.) – "чорний". Це пігментні утворення, які можуть бути як вродженими, так і набутими. Вони є передвісниками розвитку меланоми, бо здебільшого вона розвивається на фоні пігментних невусів (родимки, — ред.), які вже є на шкірі. Меланома є найбільш злоякісним, агресивним, непередбачуваним онкозахворюванням із непередбачуваним перебігом.
"В шарі дерми є меланоцити – клітини, які продукують меланін. Коли на шкіру потрапляє ультрафіолет, особливо влітку, то меланоцити починають продукувати той меланін. Якщо людина тривалий час перебуває під ультрафіолетовим випромінюванням, то меланоцити починають інтенсивно ділитися і мутувати. Коли проходить мутація, то йде неконтрольоване виробництво меланіну і з'являється пухлина".
Меланома розташована в 95 % на шкірі. Але також вона є на нігтях, у порожнині рота, на слизовій шлунку, кишківника, на волосистій частині голови, в оці.
Як виявити меланому
Людина може запідозрити, що щось не так, якщо помічає, що невус почав змінюватися. Тут допоможе слово АКОРД:
- А – асиметрія;
- К – краї та кровоточивість;
- О – окрас;
- Р – розмір;
- Д – динаміка.
Тож якщо невус почав збільшуватися й швидко темніти, якщо з'являються нерівні краї або виразкування та кров – це все привід звернутися до лікаря.
Який відсоток летальності від меланоми
Зі слів хірурга-онколога, якщо пухлина виявлена в першій і другій стадіях, то п'ятирічне виживання досягає десь 50-60 %. Якщо пухлина виявлена в другій або третій стадіях, то п'ятирічне виживання – тільки 20 %.
Коли є метастази – це зазвичай у другій та третій стадіях – тоді виживання ще менше.
Наскільки швидко розвивається меланома, залежить від кількості метозів під час поділу клітини. Якщо їх мало, то пухлина шириться повільно, якщо метозів багато, то вона швидко розвивається.
Як правильно видаляти невуси
Колотило каже, що не можна видаляти невуси лазером, не можна позбуватися їх в косметологічному кабінеті. Адже не всі косметологи мають медичну освіту та фах хірурга.
Треба звертатися тільки до онкохірурга, який видалить невус з наступним патогістологічним дослідженням. Діагноз меланома може встановити тільки лікар і тільки після видалення пухлини та гістологічного висновку.
Поки пухлина розташована у поверхневому шарі шкіри — епідермісі, вона просто видаляється. Якщо меланома заглиблюється і вже проросла в дерму – це шар шкіри, де вже є кровоносні та лімфатичні судини, – то після видалення є загроза метастазування, яке вже могло розпочатися. Тут потрібно буде проводити обстеження і лікування.
Меланому потрібно видаляти так званою ексцизійною біопсією: видаляється повністю утворення і відправляється на дослідження. Усі утворення шкіри, всі родимки без винятку, навіть доброякісні, направляються на патогістологічне дослідження.
Хто в групі ризику
Меланома є гормонозалежною пухлиною, і тому в жінок вона протікає більш агресивно. Вона починає зустрічатися у людей, коли вони вже статевозрілі.
Ця хвороба може бути у людей, які мають перший або другий фототип шкіри: рудоволосі й світлошкірі та люди зі світлим кольором волосся, блакитними очима.
"Людям з першим і другим фототипом шкіри взагалі небажано засмагати. Тому що в них меланін, який захищає шкіру від впливу ультрафіолету, взагалі не виробляється. А під впливом ультрафіолету в меланоцитах мутації проходять швидше".
Також меланома може бути в людини, у якої є вроджені патології – наприклад, меланоз Дюбрейля, коли на шкірі присутня велика пігментна пляма, яка рано чи пізно буде меланомою.
В зоні ризику люди, в яких на шкірі понад 50-60 родимок, якщо розмір родимки понад шість міліметрів. 10 % меланом мають спадковість, тому якщо у родичів вона була, то треба спостерігати за своєю шкірою.
Ще одним фактором ризику є випадки, коли пігменти розташовані у місцях постійного травмування (спина, шия, пояс).
Як лікують меланому
Меланоми здебільшого лікують хірургічно. Якщо меланома першої-другої стадії, то достатньо за цим пацієнтом просто спостерігати. Тобто лише хірургічне видалення без подальшої терапії.
Якщо меланома третьої стадії, то таким пацієнтам проводиться біопсія сторожових лімфовузлів, і якщо там є метастаз, то робиться радикальна лімфодисекціяОперація, при якій зберігаються принаймні одна або дві з трьох нелімфатичних структур: внутрішня яремна вена, кивальний м'яз або додатковий нерв..
У прогресії меланоми є метастазування. Лімфогенні метастази можна і треба оперувати. Щодо гематогенних є сумніви, адже вони можуть потім з'являтись в інших органах.
Якщо проводиться таргетнаТаргетна терапія – це спеціальні препарати, які направлені на генному рівні на делімінацію цих мутацій, для того щоб надалі меланома не прогресувала. або імунотерапія, і при цьому є поодинокі метастази, то є сенс їх видаляти. Наприклад, якщо є метастаз у головному мозку і якщо він почне прогресувати, то людина може залишитись або нерухомою, або отримати інвалідність.
Яка профілактика меланоми
За словами дерматовенерологині Олени Мальчикової, насамперед раз на рік треба проходити обстеження у лікаря всіх утворень на тілі. Особливо якщо в сімейному анамнезі є такі випадки.
Потрібно робити самоогляд: оглядати родимки, відмічати, чи не почала якась із них змінюватися, чи не з'явилися якісь нові. Там, де ми не можемо обстежити, треба попросити про допомогу близьких. Але не треба оглядати себе постійно, достатньо раз на місяць. Ми можемо помітити якісь зміни, якщо оглядаємо себе не щодня.
Також варто уникати зайвої засмаги. Не можна перебувати на сонці в період із 10-ї до 16-ї години дня. В періоди до 10-ї, після 16-ї ви можете перебувати на сонці тільки після нанесення на відкриті ділянки шкіри сонцезахисних засобів із високим рівнем захисту, SPF-50 і вище. Якщо ви довго перебуваєте на сонці за певних обставин, шкіра має бути захищена тканинами світлих кольорів. На пляжах перебувати не у відкритих купальниках, а в купальних костюмах, де закриті руки та стегна.
Якщо людина і хоче перебувати на сонці, то має бути захисний одяг, сонцезахисні окуляри, крем із високим рівнем захисту від ультрафіолету, який слід наносити кожні пів години або годину. Також для профілактики можна прибрати родимки, які розташовані в місцях їх травмування.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.