У Черкасах у 2025 році відкриють ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Захисників України. Там зможуть навчатися 150 учнів.
Відповідне рішення ухвалили депутати Черкаської міської ради 3 квітня, повідомив міський голова Черкас Анатолій Бондаренко під час презентації закладу 14 квітня.
Ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Захисників України у Черкасах планують відкрити 1 вересня. Там, за словами міського голови Анатолія Бондаренка, зможуть навчатися 150 учнів.
"Завдання ліцею: виховання у ліцеїстів до патріотизму, повага до державної мови та державних символів України, національних, культурних та історичних цінностей нашої держави, формування, прагнення до володіння військовими знаннями та підготовка ліцеїстів для подальшого вступу до вищих військових навчальних закладів".
Про те, чи потрібен подібний заклад у Черкасах, за словами Анатолія Бондаренка, питали у самих школярів. Таке опитування департамент освіти провів напередодні з-поміж шести тисяч учнів сьомих — дев'ятих класів. Питали у школярів: чи думають вони про військову кар'єру і чи допоможе їм у цьому військово-фізична підготовка. Анатолій Бондаренко зазначив: бажання вступити у заклад виявили 402 учні, зацікавилися — дві тисячі.
Учнями ліцею будуть юнаки й дівчата віком від тринадцяти років. Сформують п'ять класів з восьмого по десятий. А саме: два восьмих класи, два дев'ятих та один десятий клас. Умови вступу: фізична підготовка і знання.
"У першій половині дня: шикування та уроки згідно з розкладом, у другій половині дня: заняття військово-прикладного характеру, спортивні змагання та секції, відвідування навчальних підрозділів, закладів вищої освіти, музеїв, підприємств, самопідготовка та інше. Коштом засновника буде організовано триразове харчування, вони будуть забезпечені спеціальним одягом та стипендіями".
Проводитимуть навчання на базі однієї з міських шкіл. А в майбутньому ліцей отримає власну будівлю, пояснила заступниця міського голови, яка курує освітню галузь, Анастасія Чубіна.
"Тобто ми підписуємо угоду і відповідно використовуємо частину приміщення. Це абсолютно інша юридична особа, тобто ми говоримо, що ми використовуємо частину приміщення, але там є відповідно свій керівник, свій педагогічний склад. Паралельно ми починаємо процес реконструкції закинутого садочка, який багато років не використовувався, і створення відповідно сучасної бази військового ліцею. Після реконструкції заклад буде вміщувати 400 дітей, і після реконструкції буде можливість цілодобового перебування".
Згідно з проєктом, це буде закрита територія з комплексом будівель на два поверхи. Серед них: корпус для ночівлі, їдальня, навчальні приміщення. Також матиме ліцей власне протирадіаційне укриття, спортивний зал, окремий спортивний плац і майданчики.
Чи будуть змушені випускники закладу продовжити військову кар'єру пояснив Голова комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України Олександр Завітневич.
"Не обов'язково, аби вихованець цього ліцею вступив до вищого військового навчального закладу. Мені здається така підготовка на зараз важлива для всіх діточок наших".
Хто буде очолювати заклад, стане відомо після конкурсу. Як пояснив Анатолій Бондаренко, на посаді керівника ліцею бачать людину з військовим досвідом. А як педагогів, додав начальник обласної військової адміністрації Ігор Табурець, залучатимуть ветеранів.
Загалом, за словами радниці прем'єр-міністра України Валентини Москаленко, в Україні 34 подібних військових ліцеї, які фінансуються коштом обласних бюджетів чи державних освітніх субвенцій.
"Наразі ми працюємо тільки зі списком 34 ліцеїв, бо варто оцінити потребу, верифікувати потребу у фінансування капітального ремонту, реконструкції, оновленні цих ліцеїв, а потім вже говорити про можливості їх розширення. Тому що треба не просто розробити інфраструктуру, а й також наповнити їх відповідним кадровим потенціалом".
Як пояснила Анастасія Чубіна, допоки ліцей не має власного приміщення — фінансуватиметься з міського бюджету. Для дітей навчання буде безоплатним.