Ціни на яблука на Черкащині, як і загалом в Україні, зросли удвічі порівняно з весною 2024 року — нині їх продають від 38 гривень за кілограм. Основними факторами здорожчання фахівці називають несприятливі погодні умови, низький урожай та зростання витрат.
Цей фрукт не здешевшає, поки не зберуть новий урожай, а його майбутня вартість залежатиме від його обсягів та якості, розповіла Суспільному експертка інформаційно-аналітичного проєкту "Агро Перспектива" Лариса Гук.
"Чорний принц", "Чемпіон" та "Симиренка" — ці сорти яблук черкащани купують частіше за інші, розповів продавець на центральному ринку Ілля Малишев.
"Є на будь-який смак — солодкі, кисло-солодкі. Обираємо в першу чергу за якістю", — пояснив він.
За його словами, у 2025 році попит впав, оскільки ціни "кусаються":
"Якщо в минулому (2024-му - ред.) році яблука можна було купувати і по 15, і по 20 гривень, закупівельна ціна і відповідно відпускна була 25-30, то цього року вже і по 46 є відпускна ціна. Ми, правда, таке не беремо, тому що дуже дорого, люди його просто купувати не будуть.
Місцева жителька Анна Грудініна яблука купує лише на ринку. Пояснила — бо дешевше.
"Все дорожчає, не тільки яблука, всі продукти. Але ж і вітаміну якогось хочеться", — пояснила черкащанка.
Покупчиня Лідія Григорієва розповіла, що придбала кілограм яблук за 30 гривень. Така ціна її влаштовує:
"Ціна на яблука тут хороша. Взагалі коли я ходжу на ринок, у мене є свої точки, я беру тільки у тих людей, яких я знаю".
В одному із магазинів ціна на яблука — від 35 до 46 гривень за кілограм, залежно від сорту. Для пенсіонерки Наталі Душенко така вартість зависока, тому цього року яблук не купує:
"Пенсії маленькі, за квартиру треба платити, вже на яблучка практично не лишається грошей".
Черкащанка Світлана Вовченко на ціни не скаржиться:
"Я думаю, що ціни на яблука помірні у порівнянні з іншими цінами на фрукти й овочі, можна купувати. Явно все здорожчало, але купуємо, тому що фрукти треба їсти і щось таке хочеться. Весна, вітамінів вже не вистачає".
На ціни вплинуло, зокрема, зростання витрат на вирощування, пояснила експертка інформаційно-аналітичного проєкту "Агро Перспектива" Лариса Гук.
"Абсолютно все впливає — і пальне, і електрика, і газ, і зарплати працівникам, які ці яблука вирощують, зберігають, перевозять і продають. Плюс податки", — зазначила фахівчиня.
З її слів, урожай був менший і через погодні умови та кліматичні фактори:
"Чинник саме погоди, засухи. Були високі температури. Зменшили обсяг виробництва і в Україні, і в країнах Європи, звідки ми час від часу, в разі недостатньої пропозиції на внутрішньому ринку, могли завозити яблуко".
Пані Лариса додала: яблука не здешевшають, поки не зберуть новий урожай, а їхня майбутня вартість залежатиме від його обсягів та якості.