Нині серед найпопулярніших професій на Черкащині — електрозварник, сантехнік та маляр.
Цих майбутніх робітників кличуть на роботу ще до випускного, розповів Суспільному директор "Черкаського вищого професійного училища будівельних технологій" Олександр Саюн.
У лабораторії вищого професійного училища, за словами Олександра Саюна, є найновіше обладнання: система опалення, труби різноманітні, серед яких — поліетиленові. Усе це використовується під час уроків виробничого навчання. Також є інсталяції санвузлів, фільтрів очищення води тощо.
Скільки таких майстерень в училищі?
Аж пʼять. Ми маємо навчально-практичний центр будівельного спрямування. Це є унікальні навчально-практичні центри за різними будівельними професіями. Монтаж гіпсокартонних конструкцій, санітарно-технічних систем устаткування, лицювальник-плиточник. І дві відкриті за професією маляр.
Чи відповідають майстерні вимогам сучасного реального ринку?
Відповідають. Ми співпрацюємо з багатьма будівельними підприємствами, які надають нам продукцію, яку ми навіть використовуємо на уроках виробничого навчання. Наприклад, фарбу ми не купляємо, а нам її дають підприємства. І ми під час уроків виробничого навчання її використовуємо.
Як потім заклад віддячує? Чи маєте зобов'язання перед партнерами, які постачають вам матеріали і обладнання?
Ми дійсно співпрацюємо з роботодавцями Черкащини. Як наслідок, під час уроків виробничої практики учні перебувають на базах підприємств, відточують ті практичні навички, які вони здобули у нас в майстернях. Виробниче навчання охоплює близько 40-50% залежно від професії робочого часу. Як результат, більшість здобувачів освіти після завершення навчання залишаються там працювати.
Чи практикує заклад дуальну освіту?
Наразі шукаємо підприємство, яке б охоче взяло на практику наших здобувачів освіти, оскільки там є певні нормативні підстави. Це має бути вся група безпосередньо, чи готове підприємство взяти повністю всю групу, 20-25 учнів, бо це певна і відповідальність, і все ж таки необхідно і стимулювати, і працівників того підприємства, які будуть відповідати за здобувачів освіти. Але ми шукаємо такого роботодавця нині.
Звідки училище отримує фінансування?
Заклад повністю фінансується коштом видатків місцевого бюджету, тобто видатків бюджету міста Черкаси. Але ми не хочемо бути тягарем для міста. Тому реалізовуємо себе як заклад у трьох проєктах. Загалом із 2019 року залучено додатково спонсорських коштів понад пʼять мільйонів гривень. Крім того, ми самостійно заробляємо кошти від контрактного навчання. І тільки за 2023 рік ми заробили два мільйони 200 тисяч гривень від надання платних послуг. Тобто ми здешевлюємо і вартість навчання з добувача освіти для держави, оскільки вартість дуже велика – орієнтовно 70 тисяч стоїть підготовка здобувача освіти коштом місцевого бюджету.
А можете озвучити суму, яка щороку надходить із місцевого бюджету в навчальний заклад?
Орієнтовно 28-30 мільйонів гривень міська влада спрямовує на утримання нашого закладу освіти.
Скільки нині коштує навчання на контракті?
Якщо ми беремо за основу будівельну професію, термін навчання становить півтора року, бо в нас дві професії одночасно можна отримати. На базі дев'ятого класу наші здобувачі освіти можуть опанувати одразу три професії одночасно. Вартість такого навчання 25 тисяч гривень за півтора року.
Кількість місць на держзамовлення і контрактну форму щороку змінюється?
-Ми замовляємо орієнтовно 120 осіб. Це за будівельними професіями. Освіта упродовж життя має бути і для дорослого населення. Ми шляхом професійно-технічного навчання закрили набір на контрактній формі. Тільки дорослого населення ми перевчили і заробили на цьому 370 тисяч за 2024 рік.
Які спеціальності обирають абітурієнти?
Цього року дуже була актуальна професія — електрозварник ручного зварювання, а торік багато охочих йшло на професію маляр-лицювальник-плиточник.
Уряд України спрямував 540 мільйонів гривень на створення 100 сучасних лабораторій, повідомив віцепрем'єр Федоров. Ви подавали заявку на отримання коштів?
Так, ми вирішили також взяти в цьому році участь і подали заявку на створення навчального практичного центру з керування дронами. Орієнтовно, проєкт передбачає пʼять з половиною мільйонів гривень, з них кошти місцевого бюджету — півтора мільйона гривень. Якщо наша заявка пройде, то ми отримаємо відповідну субвенцію з державного бюджету на створення навчального практичного центру. Але ми готові до того, що навіть якщо у нас, бо ми розуміємо, що дуже багато охочих із міста Черкаси, як наші колеги подавали, ми все одно модернізуємо нашу виробничу майстерню власними силами і до цього готові. Ми плануємо проліцензувати нову професію до 1 липня і здійснювати вже за нею набір.
Роботодавці бронюють ваших випускників ще до завершення навчання?
Перед тим, як ми формуємо регіональне замовлення, маємо підписати угоди із будівельними кампаніями відповідно до кількості майбутніх працівників. Відповідно, ми за кожну професію маємо договір на навчання і після завершення навчання, даний здобувач освіти, випускник уже може йти на це підприємство і працювати.
Скільки нині учнів в училищі?
На перше вересня маємо контингент 600 здобувачів освіти, але протягом року відповідно до робочих навчальних планів відбуваються випуски. Найбільший попит на фахівців монтажних і електро санітарно-технічних систем, електрозварення і включеного зварювання найбільший такий попит.
У зв'язку із мобілізацією на виробництвах, чи зріс запит роботодавців на ваших випускників?
Звісно, дуже велика кількість роботодавців звертається. Ми постійно оновлюємо базу роботодавців, які їм потрібно. Дуже позитивно, що на будівельній професії є уже попит і в дівчат. У нас два роки поспіль на професію електрозварення і включеного зварювання, як на базі девʼятого, так і на базі 11 класу, навчаються дівчата. До речі, одна із них навчається навіть на базі девʼятого класу на контрактній формі. Батьки вирішили, що має бути тільки в цьому закладі, що нам дуже приємно, і тільки така професія.
Якою ви бачите перспективу розвитку робітничих професій в Україні, скажімо, на найближче десятиліття?
Професійно-технічна освіта є надійним, рушійним процесом, який стане на відбудову нашої держави.