Перейти до основного змісту

Треба вчасно перевірятися: на Черкащині зросла кількість задавнених випадків раку шийки матки

Ексклюзивно

За рік на Черкащині більш ніж удвічі — з 15 до 40% — зросла кількість задавнених випадків раку шийки матки. У кожної третьої жінки, в якої його виявляють, — захворювання на занедбаній стадії.

Січень — місяць інформування населення про рак шийки матки. Що треба знати та як себе убезпечити — Суспільному розповів завідувач організаційно-методичного відділу клінічного онкоцентру Ігор Гайдай.

Зі своїми одинадцятьма онуками пацієнтка онкоцентру Людмила Ситник із листопада спілкується здебільшого телефоном.

"У мене почалася кровотеча і я приїхала у Черкаси. Я живу неподалік Гребінки, приїхала сюди, обстежилася, виявили тертю стадію раку", — розповіла вона.

Пацієнтка онкоцентру. Суспільне Черкаси

До того, як у 63-річної жінки виявили рак шийки матки, хвороба не давала про себе знати. Нині ж вона завершує другий курс променевої терапії і почувається краще.

На задавненій стадії хворобу виявили і у 80-річної Любові Рубан:

"Приїжджали до сімейного лікаря — той відмовився. Каже, що такі старі там уже не потрібні у лікарні. Я підійшла з онукою і зі сльозами питаю: «Куди ж нам іти?». Якщо стара жінка, то не беретеся? Каже: «Вже повні 80 років, чого його братися»".

У черкаському онкоцентрі. Суспільне Черкаси

За місцем проживання допомоги не отримала, розповіла пенсіонерка. Життя їй врятували черкаські онкологи:

"Вони взялися поставили мене на ноги, може, дасть Бог, що я ще років десять проживу".

Рак шийки матки — на третьому місці серед жіночих онкологічних хвороб, розповів завідувач відділення патології репродуктивної системи жінки Олександр Майданюк:

"Якщо у 2018 році жінки зверталися переважно з першою-другою стадією, а на занедбаних стадіях зверталася приблизно кожна п'ята, то останнім часом, особливо у 2023-2024 році, це були переважно випадки із третьою-четвертою стадією".

В черкаському онкоцентрі. Суспільне Черкаси

Хвороба розвивається безсимптомно, пояснив лікар. Але до того, як рак почне прогресувати, його можна діагностувати на початковій стадії:

"Для того, щоб нам спрогнозувати, чи буде чи не буде у пацієнтки рак шийки матки, необхідні два обстеження: цитологічне дослідження та ПЛР-діагностика на вірус папіломи людини високого канцерогенного ризику".

Регулярний скринінг підвищує шанси на успішне лікування, додав фахівець:

"Якщо це на початкових стадіях, то все відбувається за п'ять хвилин: шматочок шийки матки відрізали і на цьому лікування закінчилося. Ну, майже, бо там ще треба буде противірусну терапію проводити".

Втім, від початку повномасштабного вторгнення ситуація з раннім виявленням раку шийки матки погіршилася, зазначив завідувач організаційно-методичного відділу онкоцентру Ігор Гайдай:

"Якщо раніше було 15-20 відсотків максимум занедбаних випадків раку шийки матки, то за даними 2024 року — вже 36 і навіть трошки більше відсотків. Тобто більше як кожна третя жінка, в якої діагностують це захворювання, вже має занедбану форму".

"Занедбані форми означають, що людина як мінімум 10-15 років взагалі не потрапляла в поле зору медиків".

У кабінеті лікаря. Суспільне Черкаси

Проблема — в ігноруванні жінками первинної профілактики, пояснив Ігор Гайдай:

"Якщо раніше у нас десь половину або навіть більше випадків раків шийки матки виявляли на профілактичних оглядах, то за даними 2024 року тільки у семи відсотків жінок виявили рак шийки матки на профілактичних оглядах".

Ті, хто нині лікуються, закликають жінок не ігнорувати власне здоров’я.

"Треба звертатися при перших ознаках, якщо щось не так, треба обов'язково звертатися до лікарів. Рак — це не вирок. Воно лікується", — зазначила пацієнтка Людмила Ситник.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції