"Мій брат зник безвісти. Я п’ять місяців живу з цим. Перші чотири я була в такому стані, що близькі почали хвилюватися за моє здоров’я. Мені було так важко. Хоча в мене чоловік і син військові. Щодня живеш надією. Прокидаєшся і лягаєш спати з однією думкою — про рідного".
Що робити, якщо хтось із ваших рідних потрапив у полон чи зник безвісти, хто на Черкащині може допомогти в пошуку інформації про нього та як потрібно діяти, аби не завдати шкоди.
Про це під час зустрічі з родинами безвісти зниклих та полонених у Золотоноші розповів представник уповноваженого Верховної ради з прав людини Максим Тептюк.
На зустріч прийшла Олександра. Вона пʼять місяців шукає зниклого безвісти брата-військовослужбовця.
"Я допомагала бригаді брата як волонтерка. Він вийшов на позиції 8 червня, 9 їх обстріляли, 10 мені пише замполіт, дякує за посилку, яку я днями їм відправила. 11 числа я відписую, мовляв, смакуйте, хлопці, хай все буде добре. І якесь таке передчуття з’явилося недобре. Пишу, що там брат мій? А мені — вам правду сказати чи щось вигадати? Говорю, давайте серйозно. «Він зник безвісти». Для мене це був шок. Я не розуміла, як це — зник? Була людина і немає?", — розповіла Олександра.
З її слів, якщо потрапив у таку ситуацію, то потрібно тримати себе в руках та звертатися по допомогу:
"Треба стукати в усі двері. Це дуже складно, але потрібно самому тримати себе в руках. Збиратися з думками, звертатися до всіх можливих інституцій. Шукати побратимів, шукати командування, шукати якісь виходи. Я звернулася, куди можна: Координаційний штаб, Червоний Хрест, СБУ, поліція. Сиджу на пошукових сайтах. В таких питаннях необхідна підтримка. Потрібно знати, яка структура може допомогти в пошуку інформації про зниклого. Є розроблені алгоритми дій, є люди, які направляють на цьому виснажливому шляху. Самому орієнтуватися важко", — розповіла Олександра.
У Черкаській області у процесі пошуку зниклих безвісти й обміну полоненими у нагоді стане офіційний канал, розповів представник уповноваженого Верховної ради з прав людини Максим Тептюк.
"Щодо зниклих безвісти. Ми маємо офіційний канал комунікації з представниками Російської Федерації, через який можна надсилати запити на той бік з конкретним запитанням щодо відомостей стосовно перебування певної особи в полоні. Відповіді надходять не завжди. На жаль, це так. Але я б радив цим механізмом користуватися. Також у нас укладений меморандум з Київським національним інститутом судових експертиз, згідно з яким ми можемо сприяти в проведенні фотоекспертизи, коли люди знаходять у мережі світлини, на яких є особи, схожі на їхніх рідних", — зазначив він.
Як тільки ваш рідний перестав виходити на зв’язок, слід звернутися до регіонального представництва, розповіла координаторка з питань осіб зниклих безвісти ГО «ГРУПА ПАТРІОТ» та голова ГО «Вірити. Знайти. Повернути» Анна Донець:
"Я можу допомогти у зверненні до державних інстанцій та створенні особистого кабінету в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Це обов’язково. Також особисті справи мають бути заведені в НІБ – Національному інформаційному бюро та Об’єднаному центрі з координації пошуку та звільнення військовополонених. Можна звертатися також до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Це офіційні ланки, через які існує шанс довідатися щось про свого рідного", – пояснила Анна Донець.
Вона також нагадала, що важливим документом, який потрібно отримати, є витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, оскільки тільки ним можна підтвердити набутий захисником статус.
Дружина зниклого безвісти військовослужбовця Алла
Розшукує свого чоловіка рік і шість місяців пані Алла. Такі зустрічі вважає потрібними.
"На таких зустрічах можна отримати інформацію. Я записала номери телефонів, які вважаю необхідними. Нам роздали бланки заяв. Сам не впораєшся. Потрібне координування", — вважає жінка.
Серед питань, які розглядали під час проведення діалогу, говорили і про шахрайські схеми, за допомогою яких зловмисники вимагають із членів сімей військовополонених кошти. Як повідомив начальник Золотоніського районного відділу УСБУ в Черкаській області Володимир Чернов, такі випадки неодноразово фіксують, тому людей закликають або ігнорувати такі повідомлення, або приходити з ними до правоохоронців. Зокрема, рідним надходять пропозиції з російської території внести полонених в обмінні списки за певну грошову суму, додав він.