Перейти до основного змісту

Зберегти такими, як за часів Шевченка: як на Черкащині доглядають автентичні споруди

Ексклюзивно

На Черкащині, аби зберегти автентичні споруди культурної спадщини України, перекрили дахи на відтворених хатах та реставрували вітряк у Національному заповіднику "Батьківщина Тараса Шевченка", що на Звенигородщині.

Такі роботи виконали у 2024 році благодійні та громадські організації, розповіла Суспільному директорка заповідника Людмила Шевченко.

У селі Шевченкове розташована хата-музей сім'ї Тараса Григоровича, її відтворили у 1989 році за малюнками Шевченка. Тут він жив з 1815 по 1829 роки. У саду садиби розташована могила його матері.

"Її була воля, заповіт, щоб її поховали в садочку. Таким чином дітки прибігали сюди щодня доглядали, оплакували. Родичі висадили кущ калини, якому вже більш як 100 років", — розповіла директорка заповідника Людмила Шевченко.

Могила матері Тараса Шевченка. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко

Біля відтвореної хати відвідувачів зустрічає бандурист. Вперше на екскурсію приїхав з Уманського району п’ятикласник Артем Фестюк:

"Я тут фото різні робив. Маленькі деталі помічав в коморі".

Біля хати Тараса Шевченка гостей зустрічає бандурист. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко

Їхня вчителька Лариса Килимниченко розповіла, що приємно бачити, як за територією доглядають та намагаються зберегти все в тому вигляді, яким було за часів Шевченка.

"Мені дуже сподобалася атмосфера самої екскурсії, те що діток гарно зустрічають, дуже цікаво розказують нові факти. Дітям також сподобалося, адже хоч якесь маленьке десь емоційне таке розвантаження в наш час. Необхідно робити реставрацію і зберігати, тому щоб зануритися в цю атмосферу".

У хаті Тараса Шевченка. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко

Торік на хаті замінили покрівлю, розповіла заступниця директора з наукової роботи Людмила Метик. А от на відновлення церковноприходської школи, або ж, як говорять, хати Дяка, в якій навчався Тарас Шевченко, ще очікують. У 1961 році оригінальну хату накрили захисною спорудою.

"В сінях на сволоку видно напис викарбуваний на дошці: «Року Божого забудови 1782 року». У цій школі Тарас навчався три роки, навчився писати, читати, рахувати. Останніх років 25 нічого не реставрували, але вона дійсно потребує реставрації. У 2006 році були замінені вікна зі скляних на пластикові. А так споруда отака у нас з 1961 року.

Потрібно проводити ремонтні роботи і дахівки перекривати і білувати. І в захисній споруді потрібний клімат-контроль. Бо вона є пам’яткою і це набагато важче зберігати, ніж хатину, яка відтворена".

Вид на хату Тараса Шевченка. Суспільне Черкаси

Восени 2023 року завдяки благодійному фонду "МХП-громаді" та громадській організації "Екологічний рух Черкащини" замінили крила та двері на вітряку XIX століття, розповів голова екологічного руху Вадим Льошенко. У вересні 2024 року провели зовнішні ремонтні роботи шатрової частини.

"Складність у тому, що вони постійно перебувають на вітрі. У ті роки ці крила будувалися дуже багато разів, вони обломлювались, їх ремонтували. Нам треба було зробити конструкцію, яка б дійсно була міцною. Вкладено не менше 500 тисяч гривень. Дуже багато робіт зроблено: відновлена і верхня частина, крила, і зовнішня. І підземне приміщення, є там кімната мельника. Ну попереду ще багато роботи", — пояснив Вадим Льошенко.

У Моринському музейному комплексі Національного заповідника розташовані — хата у якій народився Шевченко та комора його діда по матері. У серпні та вересні цьогоріч тут перекрили покрівлю з очерету, розповів директор благодійного фонду "МХП-громаді" Олександр Пахолюк. Відновлення всіх експозицій розпочали у 2023 році.

"Орієнтовно десь мільйон, але це тільки на дахи. Якщо ми розглядаємо надалі підтримку взагалі експозиції музею, то це звичайно буде більше. Спадщина не дістається легко і ми маємо розуміти, що наступні покоління також мають собі щось забрати від нас, тому ми будемо й надалі підтримувати цей комплекс", — пояснив Олександр Пахолюк.

Хата Тараса Шевченка. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко

Підтримувати в належному стані музейний комплекс складно, тому такі реставрації час від часу потрібні, розповіла директорка національного заповідника "Батьківщина Тараса Шевченка" Людмила Шевченко.

"Дахи через певний період часу виходять з ладу від того що вони з нетривких матеріалів виготовляються, страждають від погодних чинників — дощ, сніг, періодично потрібно підтримувати в належному стані дахи. Нині дуже мало спеціалістів. Зараз таким ремеслом володіє Максим Тонкіш з Великих Сорочинців. Ми вдячні за таку ретельну кропітку і майстерну роботу втілену бригадою майстрів за дуже короткий термін часу".

Музей Тараса Шевченка. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко

Памʼятник Тарасу Шевченку в Моринцях. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко

Топ дня

Вибір редакції