Із 30 вересня набрав чинності наказ "Про затвердження переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення станом на 23 серпня 2024 року". Його опублікували на сайті Міністерства охорони здоров’я 4 вересня. У ньому йдеться про безоплатні медичні препарати та доплату за них.
Що змінилося для пацієнтів та як визначається сума доплати?
Смілянин Олександр Прилуцький до кардіологічного центру нині йде один, хоча ще близько року тому без супроводу рідних виходити з дому побоювався.
"Таке було, що я в будь-який момент втрачав свідомість. Тільки з третьої чи четвертої спроби я міг встати з ліжка, бо втрачав свідомість", — розповів пан Олександр.
Стан здоров’я пана Олександра почав погіршуватися з 2010 року, тоді в столичному медзакладі його прооперували:
"В інституті Амосова мені зробили абляцію, бо аритмія в мене була. Ну вона не допомогла. З цією мерехтливою аритмією я так і був до 2017 року".
Потім стався інфаркт та серцева недостатність.
"Операцію зробили, але не в повному обсязі, бо не змогли вони аневризму цю прибрати. Вона була в такому місці, що були складнощі. Почались у мене втрата свідомості десь через рік, все частіше і частіше. І запропонували поставити мене в чергу на трансплантацію".
На нове серце чоловік чекав не довго.
"Це невідомість, це не в магазин пішов купив. Треба чекати, коли появився донор, деякі люди чекають дуже довго. У січні 2024 року мені зробили трансплантацію серця".
Тепер сам і ходить, і їздить на риболовлю. Єдиний помітний побічний ефект — тремтіння рук. Але щоб жити повноцінно, мусить вживати ліки. А їх у його списку — вісім найменувань.
"Ось бачите скільки ліків. Мені на ліки в місяць треба 15 тисяч гривень, а пенсія по інвалідності в мене 2890 гривень. Якби я був сам, не було б родини, дружини з дочкою, то я не зміг би все це собі купити".
Серед ліків — імуносупресанти, які потрібно приймати довічно, пояснив лікар чоловіка, завідувач відділення серцево-судинної хірургії Олег Журба.
"Це препарати, які дозволяють пригнітити імунну систему і зробити таким чином, щоб імунна система не атакувала нові органи. Система так працює, що в організмі потрібно постійно підтримувати певну концентрацію цих препаратів. Тому їх потрібно контролювати та вживати постійно для того, щоб цей баланс був постійним".
Відповідно до рішення Міністерства охорони здоров’я від 27-го лютого 2023 року препарати імуносупресії для пацієнтів в посттрансплантаційному періоді було додано до переліку таких, що підлягають реімбурсації. За словами Олега Журби, йдеться про безоплатні ліки, чи ті, за які потрібна невелика доплата:
"Це коли пацієнти отримують деякі препарати або абсолютно безоплатно, або за невелику доплату в аптеках. Всі витрати на себе бере держава".
4 вересня 2024 року на сайті Міністерства охорони здоров’я опублікували наказ "Про затвердження Переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення". У списку оновлені ціни і суми, які пацієнти повинні доплачувати. Серед них і препарат, який вживає Олександр Прилуцький. Тепер, згідно із наказом, він має доплачувати за нього від 300 гривень до трьох тисяч, залежно від грамування.
"Змінюється ринок, змінюються потреби і взагалі якість препаратів. Там є тільки діюча речовина. Ви приходите, в рецепті написано, наприклад, такролімус, чи якийсь інший і це просто діюча речовина і їм можуть запропонувати в цій аптеці кілька варіантів. Він може бути абсолютно безоплатним, або за невелику доплату", — пояснив Олег Журба.
У наказі йдеться, що він набирає чинності з 30 вересня. Суспільне надіслало запит до національної служби здоров'я, аби там пояснили, чому було ухвалене таке рішення. Щойно отримаємо відповідь — повідомимо.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині