За 20 кілометрів до школи: як у віддалених селах Черкащини діти їздять на навчання

Ексклюзивно

На Чигиринщині в Медведівці на кілька сіл — одна школа. Там навчається 200 учнів, 60 з яких приїздять із сіл. Найвіддаленіше — за 20 кілометрів. Щоб забрати всіх дітей та встигнути до початку занять, шкільний автобус о 06:50 виїжджає на маршрут.

Перш ніж дати дзвоник на перший урок, перевіряють чи всіх учнів привезли, розповів директор Медведівського ліцею Олександр Діскант.

Для водія шкільного автобуса Андрія Мотуза з початком осені розпочався п’ятий "навчальний" рік на цій роботі:

"О 06:50 потрібно вже виїжджати й о 07:15 забрати всіх. Але приходжу раніше — о пів на сьому годину ранку".

Водій шкільного автобуса. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Кінцевий пункт призначення — край села Мельники. Першими забирають супровідних осіб — вчителів Головківської та Медведівської шкіл.

"Забираємо дітей із найвіддаленішої точки села, називається — «П’ятирічка». Забираємо там діток, які доїжджають шкільним автобусом. Привозимо і головківських, і медведівських до школи", — розповіла вчителька Наталія Жигліна.

Наталія Жигліна — викладає історію в Головківській школі. Вчителька зазначила, що буває так, що виїжджають — тривоги немає, а вже в дорозі оголошують. Тоді по приїзду до школи і йдуть у сховище.

Зі слів, водія Андрія Мотуза, за його практику на шкільний автобус ще ніхто не спізнювався — діти у селах дисципліновані.

Учениця заходить у автобус. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Учениця шостого класу Людмила Коваленко розповіла, що йшла повільно, а потім побачила автобус і побігла, аби встигнути. А от четвертокласниця Віола Хижняк поділилася, що цим автобусом до школи їздить четвертий рік:

"В автобусі бачу багато друзів, з ними можна порозмовляти. І головне — не треба йти пішки".

На наступній зупинці зайшла і Наталія Соколенко. Жінка розповіла, що вперше із сином їде до його нової школи. Таким чином хоче підтримати й познайомитися із вчителем.

"Ми давно планували та хотіли жити на природі жити. А Мельники — це місце сили. Це відчувається, і тому тут хочеться жити", — розповіла пані Наталія.

Раніше вони жили в Черкасах і до школи можна було дістатися пішки. Тепер же звикають до графіка шкільного автобуса:

"Спочатку це трішки це лякало. Але я думаю, це не проблема нині", — додала пані Наталія.

У шкільному автобусі. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Зі слів директора Медведівської школи Олександра Дісканта, загалом із довколишніх сіл на навчання приїздить 60 дітей.

"Учні з таких сіл як Мельники, Головківка, Суботів, Новоселиця, Чмирівка, Зам’ятниця і Рублівка", — деталізував директор.

Школярів до цієї й сусідньої Головківської шкіл возять три автобуси. Найвіддаленіша точка, за словами пана Олександра, Суботів, — за 20 км. Хоч на рейси водії виходять за графіком, та повернутися можуть із затримкою. Тому перш ніж дати дзвоник на перший урок, директор переконується, чи всіх учнів привезли.

Учителька молодших класів Ніна Гончар раніше працювала в школі в Мельниках, але потім вийшла на пенсію, а заклад закрився. Це було 15 років тому.

"Пізніше у 2014 році як вчителька тут пішла в декрет. Тож тут так і працюю. Думала, що на рік, а вийшло на 11", — зазначила пані Ніна.

Нині на роботу вчителька також їздить шкільним автобусом разом зі своїми учнями.

У класі. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Потреба у шкільних автобусах зростає паралельно із тим, як зменшується кількість сільських шкіл, розповів начальник обласного управління освіти Валерій Данилевський:

"Упродовж літнього періоду в області шість шкіл зупинили свою діяльність, шість шкіл ліквідовано рішенням засновника і 30 шкіл реорганізовано в нижчій ступінь".

Зі слів Валерія Данилевського, були такі школи, де десяток учнів на весь заклад. Утримання однієї дитини обходиться у 80-100 тисяч гривень на рік. Тому громади ухвалювали рішення ліквідації таких шкіл.

"За оперативною інформацією із місць, громади повідомили, що в них не вистачає 49 шкільних автобусів. Коштом освітньої субвенції, яка надійшла з держбюджету за програмою «Шкільний автобус», громади купили 11 автобусів", — пояснив головний освітянин області.

Ще 12 куплять за другий транш субвенції. Деякі громади, додав Валерій Данилевський, придбали транспорт власним коштом. Але 20 автобусів ще бракує. В обласному управлінні освіти сподіваються на підтримку міжнародних донорів у розв'язанні цього питання.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині