"Щоб усе було українське": у Каневі на Черкащині проголосували за обʼєднання собору з Православною церквою України

Ексклюзивно

У Каневі 450 вірян проголосували за вихід Успенського собору з Української православної церкви й об’єднання з Православною церквою України. Останні 20 років святиня перебувала у приватній власності московського патріархату. Нині триває касаційний розгляд у справі передачі будівлі собору до державної власності.

Наступним кроком вірян стане звернення до держави з проханням їм передати у користування Успенський собор – один із найдавніших храмів України, розказав Суспільному благочинний Канева Сергій Нікітін.

10 серпня біля собору зібралися і ті, хто підтримував перехід церкви до ПЦУ, і ті, хто був проти цього.

Пані Оксана розповіла, що до цієї церкви ходила її бабуся, а нині ходить і вона. Трьох своїх дітей хрестила теж у ній.

"Я так розумію, що храм хочуть приєднати до Православної церкви України. Моє ставлення таке: деякі люди просто не розуміють, що служба відбувається не російською мовою, а церковнослов'янською. Чомусь вони думають, що у цій церкві служать російською і є прихильниками Росії. Але ці люди дуже помиляються. Ми навіть сьогодні молилися: «Боже, храни Україну і людей її»", — зазначила вона.

Віряни біля дверей храму. Суспільне Черкаси

Вірянка Світлана Орел розповіла, що ходила в церкву зі своїм сином. Після того, як він загинув на війні, відвідує храм сама:

"Синочок мій, Євгеній Солонченко, служив контрактником. З першого дня війни був у Маріуполі, в оточенні. Йому вдалося вийти і вивести з собою вісьмох людей. Якщо церква перейде до ПЦУ, то ходити до неї я, мабуть, не буду, бо не впевнена в канонічності тієї церкви. Я пам’ятаю, як свого часу була колотнеча з Філаретом. Тому — ні".

Окремо зібралися віряни православної церкви України. Ті, хто з канівською пропискою, задокументували свою присутність і отримали мандат для голосування.

Місцева жителька Галина Кавун зазначила, що чотири роки не була в соборі:

"Я раніше ходила, а вже чотири роки ноги моєї не було в цій церкві. Ми за перемогу України й хочемо, щоб усе було українське. У мене син на війні — я це розумію, як ніхто інший".

Отець Антоній приїхав зі Свидівка. Суспільне Черкаси

Отець Антоній мандат для голосування не взяв, бо не місцевий. Він приїхав зі Свидівка, аби підтримати канівську громаду.

"Це досить старовинний собор, який був побудований князями у 12 столітті. Відповідно, це український собор і тут повинна бути українська, але ніяк не російська церква", — розповів він.

За пів години присутні проголосували — рішення про перехід ухвалили одноголосно.

Парафіяни, закінчивши молебень, розійшлися, аби не провокувати конфлікти.

Голосування. Суспільне Черкаси

Канівський Успенський собор — один із найстаріших в Україні. Його заклали у 1144 році, до того, як з’явилася перша письмова згадка про Москву. Останні 20 років він був у приватній власності української православної церкви. Бо так історично правильно, розповів протоієрей Віктор.

"Це було майно монахів. Держава у свій час, після революції, яка була сто років тому, виходить, «віджала» його. І тепер вона проявляє свою власність на майно вірян і вважає його за своє", — поділився він своєю думкою.

Цьогоріч прокуратура подала клопотання про повернення історичної пам’ятки у власність держави, зазначив юрист Мирослав Тараненко:

"Уже було рішення першої інстанції — на користь держави. Друга інстанція, апеляційна —теж ухвалила рішення на користь держави. Нині справа на етапі касаційного оскарження у Верховному суді. Слухання призначені на вересень. Я думаю, що до кінця року це питання буде розв’язане і закрите".

Успенський собор у Каневі. Суспільне Черкаси

Про подальшу процедуру розповів ексміністр культури та туризму Ігор Ліховий:

"Коли ця будівля перейде в державну власність, держава розгляне пропозиції релігійних організацій і з кимось із них укладе договір. Річ у тім, що на таку пам’ятку між власником-державою і користувачем має бути укладений дуже важливий документ, а саме охоронний договір. У ньому має бути вказано, якому стані перебуває пам’ятка, як її можна використовувати, що в ній можна робити, а що ні, та яким має бути режим доступу відвідувачів. Адже памʼятка національного значення це не тільки православна святиня — це значно ширше поняття".

Місцева релігійна громада ПЦУ вже готується до цього процесу, розповів благочинний Канева Сергій Нікітін:

"Ми знаємо, що Успенський собор нині перебуває на шляху повернення в державну власність. Це вже буде наступний крок після зміни підлеглості. Будемо звертатися до держави, щоб надали право ним користуватися".

Благочинний Канева Сергій Нікітін. Суспільне Черкаси

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині