Віряни у 2024 році відзначатимуть Перший Спас 1 серпня, оскільки з 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар.
Цей день поєднав не одне свято, розповів Суспільному керівник інформаційної служби Черкаської єпархії ПЦУ, священник Андрій Шпунт.
Зі слів священника, цього дня віряни відзначають свято Винесення чесних древ животворчого Хреста, або як його називають — Перший Спас, чи Медовий Спас.
"Це свято винесення животворчих древ Христа Господнього. Тобто у Візантії була така традиція, коли влітку починалося дуже багато хвороб, то виносили на вулиці міста частинку животворчого Хреста Господнього. Здійснювали молитви і йшли хресною ходою. Таким чином просили захисту та зцілення від хвороб".
Свято Спасу збігається з вшануванням мучеників Маккавеїв
"Мученики Маккавеї, які жили в 160-ті роки до Різдва Христового. Вони постраждали за віру в істинного єдиного Бога. Це був старець-учитель Єлеазар, сім братів і їхня мати. Їх поневолювачі змушували поклонятися язичницьким богам та змушували відмовитися від своєї віри. Але вони твердо стояли на своєму і постраждали за віру. І ще це свято пов'язане із ім'ям Юди Маковея, який очолив повстання юдеїв проти поневолювачів", — пояснив священник.
Медовий Спас і Маковія — народні назви, утім так казати не правильно, пояснив Андрій Шпунт. З його слів, свято найменується Спасом, бо назва походить від Христа Спасителя:
"Наш Господь не може бути медовим, яблучним, чи горіховим. Це нічого спільного не має із суттю самого свята. Це є Спас — Перший, Другий, Третій", — пояснив Андрій Шпунт.
Як відзначатимуть Перший Спас в Черкасах
У Свято-Троїцькому храмі, що на площі Слави в Черкасах, як зазначив священнослужитель, 1 серпня літургія розпочнеться о восьмій годині, а по її завершенню протягом дня відбуватиметься освячення води, трав, маку, меду. В інших храмах проведення богослужіння може відрізнятися та мати свій розклад:
"У цей день в церкві є традиція освячувати воду, зілля, мак, мед. Тобто те, що вродила земля, те, що Господь нам, людям, благословив. Зокрема, різні лікарські рослини та трави, які родить земля і якими користувалися наші предки. Адже люди раніше за допомогою трав вміли лікувати різноманітні хвороби. У цей день буде звершуватися зранку літургія, а потім зазвичай відбувається освячення води та окроплення зілля, мак, мед, що люди приносять до храму. Це такий знак подяки Богові, і ми просимо Божого благословіння, щоб ці речі послужили нам на користь".
Зі свята Маккавеїв розпочинається Успенський піст, додав Андрій Шпунт:
"Цим постом ми готуємося до свята Успіння Пресвятої Богородиці й завершується він напередодні свята. Цього року ми будемо відзначати його 15 серпня, тому 14 серпня закінчиться Успенський піст".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині