У Черкаській області за шість місяців 2024 року зареєстрували 48 випадків кашлюку. У червні, попри те, що у дітей канікули і до школи вони не ходять, захворюваність фіксували на рівні травня — 17 випадків.
Чим небезпечна хвороба, які її прояви та чи існують вакцини від кашлюку —Суспільному розповів головний санітарний лікар області Володимир Папач.
За словами медика, в області з початку року найбільше хворіли діти віком 10-14 років (16 випадків) та діти до року (дев'ять випадків).
"Із 48 захворілих половина (50%) не мала щеплень, а більшість інших були щеплені з порушенням календаря щеплень", — зазначив він.
Найбільшу кількість випадків кашлюка реєстрували серед жителів Черкаського району.
Медик відповів на поширені питання щодо цього захворювання.
Що таке кашлюк і як він передається
Кашлюк – гостра антропонозна (передається від людини до людини) повітряно-крапельна бактеріальна інфекційна хвороба, збудником якої є Bordetella pertussis, яку вперше описали в 1906 році. Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому п'ять-вісім днів), частіше як ГРВІ. Потім з’являється нападоподібний спазматичний кашель, аж до почервоніння обличчя та сльозотечі, з характерним свистом. Напади кашлю частіше стаються вночі і можуть супроводжуватись гарячкою, нежиттю та іншими ознаками ГРВІ.
Кашлюк небезпечний як перебігом хвороби, так і ускладненнями, а іноді навіть може закінчитися летально.
Особливо небезпечний для немовлят, у яких він може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Діти можуть навіть не кашляти, але стається зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння. Крім того, у новонароджених і немовлят є високий ризик ускладнень. Одужання починається через чотири-вісім тижнів, а іноді кашель може тривати від двох до шести місяців.
Як запобігти поширенню
Аби запобігти поширенню кашлюка, необхідно якомога раніше ізолювати хворого до повного видужання. Його ізолюють на 21 день або до п'ятого дня після відміни антибіотика. На дітей, які були в контакті з хворим, накладається карантин на 21 день.
В осередках кашлюку проводять вологе прибирання та провітрювання. У дитячих садочках контактним дітям та персоналу проводять бактеріологічні дослідження слизу із носоглотки.
Як захиститися
Усі діти повинні отримати згідно з національним календарем щеплень чотири щеплення від кашлюку — у віці двох, чотирьох, шести і 18 місяців. Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, треба "наздогнати" його якнайшвидше.
ВООЗ також рекомендує вакцинуватися від кашлюка вагітним жінкам — незалежно від того, вакцинували їх чи ні — на терміні від 16 до 32 тижнів вагітності. Це необхідно для того, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею вакцини. Тільки вакцина мами може захистити немовля від зупинки дихання, яка може статися через кашлюк у віці до двох місяців, тобто до першого щеплення.
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним, так і з цільноклітинним кашлюковим компонентом.
Для вакцинації вагітних застосовують вакцину АаКДП-М.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині