Через дефіцит потужності, пошкодження енергосистеми та відключення електроенергії в мережі можуть відбуватися стрибки напруги. Як наслідок — можуть вийти із ладу побутові прилади.
Які причини різкого перепаду напруги та як вберегти електроприлади від пошкоджень, розповіли у пресслужбі публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго".
Технічний директор "Черкасиобленерго" Павло Солоха зазначив, що згідно із законодавствомГлава 11.4 розділу ХІ Кодексу систем розподілу параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ ЕN 50160:2014 "Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення".
"Втім, стандарт не поширюється на незадовільні умови електромережі, зокрема, у випадку аварій, форс-мажорів та дефіцитів потужностей внаслідок зовнішніх подій. Таким чином, дотримання оператором системи розподілу показників якості електричної енергії не поширюється на випадки застосування заходів регулювання, спрямованих на те, щоб зменшити кількість споживаної електроенергії та потужності, тобто застосування графіків обмежень, аварійних та погодинних відключень, та тимчасових схем живлення споживачів, спричинених пошкодженнями мереж розподілу електричної енергії внаслідок військової агресії Росії", — пояснив фахівець.
Тож саме через аварійне розвантаження, застосування графіків обмежень, аварійних та погодинних відключень у багатоквартирних та приватних будинках на виробництві та в офісах можуть відбуватися стрибки напруги в мережі, додав він.
"Однією з причин виникнення перепадів напруги в мережі може бути одночасне включення кількох високопотужних об’єктів (ідеться про промисловість), а також одночасне увімкнення великої кількості побутових споживачів зі споживанням електроприладів. Як правило, це відбувається вранці та увечері. Забезпечити стабільний рівень напруги в умовах наявності пошкоджень енергосистеми та під час застосування відключень складно. Тому трапляються випадки, коли при відновленні електроживлення споживачам надходить напруга з відхиленням від номінальної", — розповів Павло Солоха.
Але навіть якщо у квартирі чи будинку непомітні перепади напруги, побутова техніка все одно поступово виходить із ладу. Річ у тім, що коли при відновленні електроживлення одночасно починає роботу майже вся техніка, в будинковій мережі в будь-якому випадку виникають "стрибки" напруги.
Як врятуватися від наслідків "стрибків" напруги
Вимикати прилади з розеток
Ключову техніку (холодильники, бойлери, пральні машини) рекомендують повністю відключати від мережі після вимкнення світла. У такому разі після відновлення електроживлення вмикати їх у мережу потрібно буде вручну. Робити це рекомендують не відразу, а через 10-15 хвилин після відновлення електроживлення. За цей час пікове навантаження на будинкові мережі вже завершиться і техніка буде у відносній безпеці, адже найбільші коливання відбуваються саме в момент відновлення електроживлення.
Плюси такого способу — відсутність додаткових матеріальних витрат. Мінусом є те, що метод захистити техніку тільки в частині випадків, іноді стрибок напруги може статися й через довгий час після отримання напруги.
Встановити реле напруги
Реле напруги реєструє значні відхилення від стандартної напруги та відключає всі побутові прилади. Після того, як напруга нормалізувалася, подається сигнал про включення і підключення техніки до електромережі відновлюється.
Реле напруги бувають двох основних типів — ті, що встановлюються в електричному щитку (загальне для будинку) та для окремих розеток. Перший тип значно потужніший і надійніший, проте для встановлення такого реле будуть потрібні послуги електрика.
Найпростіші моделі реле напруги витримують струм 10-16А. Це достатньо, якщо підключати техніку поштучно. Потужні моделі розраховані на 40-100А та здатні захистити одразу всі електроприлади у домоволодінні.
Встановити стабілізатори напруги або джерело безперебійного живлення
Ці пристрої стабілізують напругу у споживача. Стабілізатори при цьому потужніші, але не мають акумуляторні батареї. Джерела безперебійного живлення мають меншу потужність, але тримають "запас" струму у внутрішніх або зовнішніх акумуляторах.
У характеристиках стабілізаторів зазвичай вказують потужність ВА (вольт-ампер), а не Вт (ват). Тому, щоб розрахувати необхідну потужність стабілізатора, потрібно помножити вказане на ньому число (ВА) на 0,7-0,9 (залежить від моделі). Результат означатиме, що прилади такої потужності потягне цей стабілізатор (вже у Вт). При цьому краще враховувати запас (10-20%), щоб стабілізатор не працював на межі можливостей.