Втрата свідомості та коливання тиску: черкаська лікарка розповіла про вплив спеки на організм людини

Ексклюзивно
Пляж у Черкасах. Суспільне Черкаси

Черкаські синоптики прогнозують зміну температури: 23 червня погода зі спекотної зміниться на дощову, можливі шквали та град. Така різка зміна погоди впливає на самопочуття.

Про це в етері "Українського радіо Черкаси" розповіла лікарка-кардіолог Тетяна Черкащенко.

Зі слів лікарки, кількість звернень від пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями внаслідок зміни погоди збільшилась:

"Перше — це скарги на підвищення артеріального тиску та відчуття серцебиття при жаркій погоді. Тому кількість звернень зараз збільшилась. Коли змінюються погодні умови — підвищення температури, барорецептори в судинах людини на це реагують. Тому виникає спазм судин і це сприяє підвищенню артеріального тиску. Від цього страждають люди, які мають артеріальну гіпертензію. Але це може і впливати на тих людей, в кого проблем із тиском немає. Тому такі погодні умови можуть сприяти навіть виникненню гіпертонічної хвороби вперше. Також, коли висока температура повітря, людина знаходиться надворі, можливе порушення ритму серцебиття".

Тетяна Черкащенко розповіла, що оптимальна температура повітря для організму людини становить до 23 градусів тепла:

"Якщо вологість повітря знижена, то організм може доволі адекватно переносити температуру вищу 27 градусів, але ніяк не 37 градусів, як нині спостерігається на сонці. Під час спеки і різкої зміни температури реагують, в першу чергу, судини, які можуть під час спеки спазмуватися, це призведе до високого артеріального тиску і навпаки".

Як убезпечити свій організм від впливу надмірної спеки?

"Якщо людина має артеріальну гіпертензію або схильна до неї, або навпаки має схильність до пониженого артеріального тиску, то перше, що ми повинні — не виходити на відкриті сонячні промені, в жарку погоду, я маю на увазі з одинадцятої години дня до четвертої вечора, навіть не працювати фізично під час таких високих температур, намагатись бути в приміщенні. Якщо вже потрібно вийти на вулицю, то потрібно мати головний убір, обов'язково десь перебувати в тіні, мати при собі водичку в достатній кількості, тому що в цей період потрібно вживати велику кількість рідини. Якщо ми цього не будемо робити, то судини не матимуть достатнього об'єму і також будуть спазмуватися".

Чай та кава під час спеки

"В таку погоду, навпаки, потрібно пити чай, він повинен бути трав'яний. Рекомендують такі трави — меліса і мʼята. Вони трішечки заспокоюють, по-перше, нервову систему і трішечки знижують артеріальний тиск. А от з кавою, звісно, потрібно бути обережними, тому що така погода сприяє збільшенню частоти серцевих скорочень. Але якщо це буде одна філіжаночка зранку, то це не страшно, але не шість — вісім за добу. Краще пити звичайну воду, без ніяких домішок, без цукру і без трав".

Різниця між сонячним та тепловим ударом

"Тепловий удар — це загалом патологічний стан, який пов'язаний із розладом терморегуляції і перегрівом всього організму загалом. Це така форма гіпертермії, за якою різко підвищується температура тіла. А сонячний удар є різновидом теплового удару і виникає у випадку місцевого перегрівання голови під впливом прямих сонячних променів. Також порушується функціонування мозку. Ознаки, вони приблизно ознакові. У людини спостерігається нудота, блювота, підвищується температура тіла, спостерігається повний занепад сил, головний біль, запаморочення, навіть може статися втрата свідомості, понижується артеріальний тиск, можуть бути м'язові спазми кінцівок. І ці ознаки дещо нагадують інсульт. Людина в такому патологічному стані може навіть не зуміти пояснити, що з нею відбувається. Поведінка може бути неадекватна, почервоніння шкіри, навіть блідість, порушення ходьби. У групі ризику люди старші 50 років, немовлята і люди, які працюють на відкритій місцевості в сонячну, у спекотну погоду, або спортсмени, наприклад, займаються спортом. Щоб уберегтися, треба, по-перше, намагатися в такі спекотні дні перебувати у приміщеннях з контрольованою температурою або кондиціонером, уникати перебування під прямими сонячними променями у найспекотніші години дня, пити більше води – чистої, прохолодної, звичайної води, особливо, якщо ви знаходитеся на відкритій місцевості, ви схильні до потовиділення. Рекомендується носити світлий, вільний, легкий одяг, не носити синтетику, не забувати, ще раз підкреслюю, про головні убори".

Інтервʼюер — Олексій Юрін

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині