"Торкатися сердець людей": у Черкасах грають музику на сторічному органі

У Черкасах грають органну музику на сторічному інструменті в музичному фаховому коледжі імені Семена Гулака-Артемовського. Перед кожним концертом налаштовують звучання півтори тисячі труб, а нині зробили комп’ютеризацію інструменту.

Спочатку орган "Валькер" потрапив до Одеси, а 1968 році його перевезли до Черкас, розповіла композиторка та органістка Євгенія Марчук.

Музику у звучанні сторічного органу відвідувачка концерту Оксана Нагорна називає сеансом психологічної терапії. З його репертуаром знайомиться не вперше:

"Орган для мене — це душа. Коли я слухаю органну музику, то я з нею зливаюся і пливу десь далеко-далеко. Для мене це спокій та рівновага".

Органістка грає на інструменті. Суспільне Черкаси

Любить органну музику через гучність звучання річна Ліза Ярова.

"Я грала, то в мене мурашки по шкірі йшли. Тому що так гучно, аж серце теліпалося", — поділилася Ліза.

На концерті органної музики. Суспільне Черкаси

Черкаський орган виготовили майстри фірми "Валькер" на батьківщині органної музики — в Німеччині, розповіла композиторка та органістка Євгенія Марчук:

"У 1926 році в Парижі була виставка, де були представлені нові органи, і саме цей орган виборов Золоту медаль. Власне такий інструмент сподобався українському уряду, який був присутнім на цій виставці, й вони викупили цей орган для Одеського оперного театру".

Спочатку орган потрапив до Одеси, а 1968 році його перевезли до Черкас.

"Аж у 2001 році відбулося відкриття вже органу", — розповіла органістка.

Органна зала музичного коледжу в 1970-ті роки. Архівне фото надане Євгенією Марчук

У нинішній органній залі зліва розташований пульт, натискаючи на клавіші якого, музикант грає. Орган, на відміну від фортепіано, складніший музичний інструмент, пояснила пані Євгенія. Адже треба одночасно грати і руками, й ногами:

"Ось нещодавно наш майстер зробив комп’ютеризацію. Тепер ми можемо програмувати різну послідовність регістрів. Тож маємо змогу використовувати таке новаторство".

Вигляд інструменту за лаштунками. Суспільне Черкаси

Органний майстер Олександр Смолінський налаштовує інструмент перед кожним концертом з 2011 року. Його завдання — налаштовувати та ремонтувати орган.

"Я займаюся інтонуванням труб, тобто прослуховую, які труби звучать нерівно. Які нижче або вище. Я їх урівноважую. Це така нескінченна боротьба, щоб звук став гармонійним та потужним, щоб гарно звучав і торкався сердець людей. Це і головне завдання моє. Щоб людям подобалося, та щоб вони виходили щасливими", — поділився Олександр Смолінський.

Вигляд інструменту за лаштунками. Суспільне Черкаси

Щороку на обслуговування та ремонт органу спрямовують 145 тисяч гривень з державного бюджету, розповів директор Черкаського музичного фахового коледжу імені Семена Гулака-Артемовського Валентин Хороший. Також залучають гроші спонсорів:

"Нині грошей на підтримку життя цього музичного інструменту зовсім небагато, адже йде війна і бюджет обрізаний як тільки можна. Практично ми обходимося спонсорськими внесками, які є".

Органістка готується до виконання. Суспільне Черкаси

З початком повномасштабного вторгнення зменшилась кількість концертів органної музики. Якщо до війни було вісім-десять концертів, то нині шість.

"Тепер набагато рідше проводимо. Причина — тривоги. До війни ми, як правило, запрошували органістів на концерти. Приїжджали зі Львова, із Дніпра, з Одеси, але тепер це набагато складніше", — зазначив Валентин Хороший.

Труби органу. Суспільне Черкаси

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині