На Черкащині зросли тарифи на електроенергію: хто платитиме більше

Важливо

На Черкащині з 1 червня почала діяти нова структура граничних цін на електроенергію для підприємств. Її запровадила національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг.

Через дефіцит потужності в енергосистемі застосували нові граничні ціни на ринку електроенергії, аби не обмежувати підприємства, розповів Суспільному директор енергетичних та інфраструктурних програм Центра Разумкова Володимир Омельченко.

Буде електрика — буде хліб

У майстерні крафтового хліба є дві електричні печі, які звуть Вірою та Надією, розповів співвласник Сергій Шмиголь. Вони тут одні з головних помічниць, адже не обходяться без електричних пристроїв й на інших етапах виробництва:

"На електриці зав'язано все, тобто це заміна ручної праці на машинну. Ми використовуємо тістоміси для замісу хліба, навіть такі базові процеси як заміри, вимірювання ваги тощо".

Виробництво у пекарні. Суспільне Черкаси

Щомісяця споживають від трьох до пʼяти тисяч кіловатів електроенергії. Затрати на неї входять у собівартість випічки.

"Електроенергія є суттєвою складовою в собівартості нашого продукту, але також вона входить і в собівартість інших продуктів, які ми використовуємо у виробництві. Очевидно, що зростання ціни на електроенергію призведе, що вартість на всі продукти буде зростати", — повідомив Сергій Шмиголь.

Та поки ціну на випічку підіймати не збираються:

"Ще на початку повномасштабного вторгнення ми були вимушені навіть знизити ціни на наш товар. Бо ми розуміли, що хліб це доволі важливий соціальний продукт. Цього разу теж найімовірніше, що ціни на хліб ми не будемо підвищувати, але все залежить від того, якою буде вартість на сировину від наших постачальників".

Заробіток на молоці

На фермерському господарстві у селі Хрущівка витрачають близько 100 тисяч кВт електроенергії в місяць. Тут вирощують поголів'я великої рогатої худоби. Щоб доглянути 1000 корів, розповів головний енергетик господарства Олег Марченко, мають автоматизовані системи:

"У нас є скрепер для автоматичного видалення гною. Він запрограмований за часом, тобто вмикається сам і вичищає коли треба гній. Поїлки також набираються автоматично, без електроенергії вони не будуть працювати".

У господарстві є зал для доїння, який називають "каруселлю" — туди тричі на день заганяють корів. І завдяки пересувній платформі збирають молоко.

Корови в "каруселі". Суспільне Черкаси

"Там є автоматичний підгонщик, який помаленьку підганяє корів. Вони самі заходять та стають на місця, потім дівчата підключають апарат", — повідомив головний енергетик.

Зібране молоко зберігають в охолоджувачах:

"Молоко зберігається не більше як добу, до наступного доїння вранці. Тоді приїжджає молоковоз та забирає молоко".

На початку літа вартість молока знижується, оскільки ціна залежить від ринку. Тому якщо електроенергія здорожчає, заробіток на молоці буде менший.

"Це вплине на роботу нашого підприємства. Молоко дешевшає, тарифи збільшуються. Собівартість молока набагато дешевша", — повідомив Олег Марченко.

Причина підвищення — дефіцит електроенергії

Адміністративного підняття цін не відбулося, пояснив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг підвищила цінові обмеження на ринку електроенергії, так звані прайс-кепи:

"Треба відрізняти зростання прайс-кепів і зростання цін. Адже це різні речі, хоча можуть бути пов’язані. Прайс-кепи зростають, оскільки у нас великий дефіцит потужностей, тож ціни також зросли. Але якби у нас було достатньо потужностей в енергосистемі, то ціни для промисловості не зросли б. Нині ніяких об’єктивних причин того, що ціни будуть нижчими — немає. Але це не означає, що їх встановлює уряд, прем’єр-міністр, НКРЕКП чи ще хтось. основна причина чому ціни зростають — величезний дефіцит електроенергії в енергетичній системі".

Володимир Омельченко додав, що через дефіцит потужності в енергосистемі, аби не обмежувати підприємства, застосували нові граничні ціни на ринку електроенергії. Якщо підприємство в години реалізації електричної енергії для свого підприємства закуповує імпортну електроенергію, тобто 80% від потреби, тоді таке підприємство не обмежується в енергопостачанні.

Нагадаємо: Кабінет міністрів України 31 травня ухвалив рішення підвищити ціни на електроенергію для населення. З 1 червня побутові споживачі сплачуватимуть 4,32 грн/кВт-год. Дотепер ціна на електроенергію становила 2,64 грн/кВт-год із ПДВ. Через обстріли з РФ в Україні знищені чи пошкоджені майже всі теплові та гідроелектростанції, пояснила заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук в ефірі Нацмарафону 31 травня. Аби підготуватись до зими та встигнути відбудувати принаймні частину української енергетики підвищили тарифи на неї.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині