88 дітей на 100 місць: у дитсадках та школах на Черкащині зменшується кількість дітей

Ексклюзивно

100 місць на 88 дітей у Черкасах та на 69 по області — така ситуація нині із наповненням закладів дошкільної освіти.

У школах, з його слів, ситуація не краща. Тенденція до зменшення учнів почалася у 2023 році, розповів Суспільному начальник обласного управління освіти Валерій Данилевський.

Внаслідок повномасштабної війни в Україні зросла кількість дітей, які не відвідують дошкільні заклади. У 2023 році цей показник становив 22%, тоді як у 2021-му — 18. Такі результати дослідження опублікувала Державна служба якості освіти. У Черкасах нині 53 заклади дошкільної освіти, розповіла заступниця міського голови Анастасія Чубіна.

До одного із садочків Черкас водить свою дитину Валентина Прозор. Відвідують його пів року, доньці Ірині нині рік і 10 місяців.

"Ми відразу потрапили в садочок, черги не було. Нас запросили, ми прийшли подали заяву і відразу пішли в садочок".

Пані Валентина пояснила, що у дитсадок пішли раніше, аби дитина швидше адаптувалася:

"Вона дуже любить з дітками гратися, то вирішили хай йде в соціум, хай звикає".

Людмила Левченко у садочку нині працює діловодом. До працевлаштування тут, у квітні 2018 року, хотіла записати старшого сина та вільних місць тоді не було:

"Звичайно, було прикро, тому що цей садочок знаходиться через дорогу від двору в якому ми живемо, поряд з будинком і так було зручно. Але місця, на жаль, не було в той період групи були заповнені дуже щільно".

Заклад розрахований на 12 груп. Нині мають вісім: три — ясельного віку та пʼять — садового. Загалом 150 дітей, розповіла завідувачка Юлія Хижняк:

"Ця тенденція до зменшення почалася поступово і, на жаль, вона триває вже не перший рік. І по тій кількості дітей, які стоять на чергу в дошкільний заклад, по попередній комплектації ми розуміємо що в найкращому випадку на наступний рік у нас буде 7 груп. На цей навчальний рік на черзі в нас стоїть 38 дітей, із них 11 дітей знаходяться за кордоном. Тобто вони вже точно не прийдуть".

Якщо зменшується кількість дітей, додає завідувачка, доводиться скорочувати і штат працівників.

"Але вони попереджаються за два місяці згідно з чинним законодавством трудового.

Нині дошкільні навчальні заклади міста відвідує сім тисяч 900 дітей, з яких цьогоріч випускається 2073, говорить заступниця міського голови Анастасія Чубіна. Нині вже прийняли 850 нових заяв.

"На сто місць у нас зараз 88 дітей, тобто фактично можна сказати, що садочки на одну чверть не заповнені. Це пов’язано в першу чергу звичайно з війною, тому що до повномасштабної війни ми мали повністю укомплектовані заклади освіти. З наповнюваністю в дошкільних навчальних закладах нині є велика проблема".

До дитсадка у Червоній Слободі подати документи вирішила харків’янка Діана Воробйова. Її Соломії нині півтора року. На Черкащину переїхали два роки тому.

"Якщо чесно, взагалі не думали, що ми тут підемо в садочок, ми хотіли повернутися додому, але зараз цей процес затягується, тому ми вирішили, що краще вже заздалегідь мати варіант".

Дворічного Михайлика до дитсадка записує й батько Микола Криворучко. Документи подали завчасно:

"Ми планували з дружиною віддати його в два роки, в нас тут були старші дітки двоє, тому ми навіть не розглядали інші варіанти, окрім цього садочка".

До 2014 року у закладі було 160 дітей, цьогоріч — 115, розповіла директорка Віра Канівець.

"Із 115 дітей, 25 — за кордоном. Офлайн ходить 60. Крім того, у нас, як вам сказати, така сезонність. Як зима, весна, погода погана то і діти дома сидять з бабусями, а тільки блиснуло сонце, городи – діти тут як тут. Ну це специфіка сільської місцевості".

Пані Віра додала, що нині у них шість груп, три з яких інклюзивні.

"У нас шестеро дітей з особливими освітніми потребами, вони розміщені в трьох групах".

Зменшення кількості дітей пов’язує з економічним та воєнним станом в країні, додає Віра Канівець. Та попри це сподівається, що ситуація поліпшиться.

В області 547 дитсадків, навчається у них більше ніж 27 тисяч дітей, говорить начальник обласного управління освіти Валерій Данилевський:

"В цьому році ми спостерігаємо тенденцію що зменшення кількості дітей дошкільної освіти близько двох тисяч дітей".

У квітні 2024 року розпочали набір до перших класів розповіла Суспільному заступниця міського голови Анастасія Чубіна.

Марія Негодуйко та її донька Ангеліна переїхали до Черкас із Донецької області. Хочуть відвідувати заняття у школі, тож записалися:

"Електронно через сайт школи записалися, прийшли нас зустріли, радо все розповіли: про систему, яке саме буде навчання, за якою освітньою програмою навчаються. Тут буде чотири різні класи, але для себе ми вже обрали свій".

Набір до першого класу розпочали цьогоріч 8 квітня і триватиме він до 31 травня, розповіла заступниця директора з навчально-виховної роботи Олена Нянько. Нині до школи подали 85 заяв.

"Станом на 3 червня має бути виданий наказ про зарахування дітей до перших класів. Із 1 по 15 червня документи не буде приймати жодний заклад освіти, тому що буде відбуватися формування перших класів на вільні місця, буде відбуватися зарахування дітей на вільні місця після 15 червня далі може бути знову таки подати документи до закладів освіти", — деталізувала Олена Нянько.

Додала, що в першу чергу зараховують до закладу освіти дітей, які проживають на території обслуговування закладу, далі у другу чергу — дітей брати і сестри яких навчаються вже у закладі освіти, у третю чергу — діти працівників закладу освіти. Лише потім усіх інших дітей зараховують на вільні місця.

У 2023 році набрали 120 першокласників, нині очікують на таку ж кількість. А ще років пʼять тому, додала, було і до півтори сотні учнів:

"Кількість дітей зменшилася, це пов’язано з тим, що багато сімей виїхали за кордон, це видно по тому, як виїхали діти, які навчалися у старших класах. А, відповідно, я точно знаю, що є у цих сім’ях братики і сестрички, які мали б прийти до першого класу, але вони не прийдуть, тому що ці діти разом із батьками виїхали за кордон".

У селі Свидівок до школи менша донька місцевої жительки Тетяни Горячевої піде у вересні. Черги на подання документів не було:

"Знали, що нам йти до школи, прийшли без записів і без нічого, завжди двері відкриті. Проблем ніяких не було. Ми сподіваємось що побудують сховище. Звісно що не хотілося б щоб з першого класу було це дистанційне".

За 25 років роботи вчителька початкової школи Наталія Мороз випустила шість класів. Нині очікує наступну зміну. З кожним роком рівень навчання удосконалюється.

"Телевізори зʼявилися, тепер ноутбуки, принтери у нас є. Тобто для роботи полегшення багато. Тільки роби, фантазію включай, і дітям так само цікаво".

Нині до першого класу подали 10 заяв. Таку ж кількість випускає і з четвертого класу.

"Були паралелі, було й по два класи, потім по 18 і 25 і 27 в мене теж були такі класи. Зараз трішки зменшується кількість дітей, особливо з війною".

У школі навчається 226 учнів. З них у першому класі — 16, розповіла заступниця директора з виховної роботи Оксана Ільїна. Та тенденції до зменшення кількості немає.

"В попередніх роках у нас були 180 і 190 учнів десь приблизно, а зараз 200 і більше ніж 200. Тому ми дуже раді що не зменшується. Але в основному 16-18 осіб ми набираємо".

У 2024 році у Черкасах буде 88 перших класів і планують зарахувати дві з половиною тисячі дітей. Тоді як у 2021 році було 99 перших класів — це майже три тисячі учнів. В області ж нині на тисячу заяв подали менше ніж торік, розповів начальник обласного управління освіти Валерій Данилевський.

"В нас в цілому торік навчалося близько 116 тисяч дітей, в цьому році у нас буде вчитися 114 тисяч і ми попередньо бачимо, що в першу чергу внаслідок того, що початкова ланка набирається менше, ще мінус близько дві тисячі дітей буде в початковій ланці. І в цілому в загальній середній освіті. На жаль, є негативна тенденція щодо безпеки в цілому в державі і відтік наших учнів разом із батьками".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині