Аварійні відключення світла на Черкащині: чи існують "погодинні графіки"

Ексклюзивно
Відключення світла. Суспільне Черкаси

2 червня через дефіцит в енергосистемі на Черкащині, як і по всій Україні, застосовували аварійні графіки відключення електроенергії. Одночасно з цим у пабліках у соцмережах почала з'являтися інформація про "погодинні графіки" цих відключень.

Перехід за таким сповіщенням може перенаправити на небезпечні або шкідливі сайти, розповів Суспільному старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Черкаській області Олег Паншутін.

Кіберфахівець додав: використовувати інформацію краще з офіційних джерел. Це і забезпечить достовірність, і допоможе уникнути можливих ризиків, наприклад, "заразити" телефон чи комп'ютер вірусами.

Черкащанка Лілія розповіла, що після повідомлення про те, що в області застосували аварійні графіки, побачила одне з оголошень про "графіки" у телеграмі:

"Я поставила на зарядку телефон, перевірила павербанк. Потім почала гортати новини в телеграмі і натрапила на таке повідомлення:

«Укренерго» повідомило, що сьогодні запроваджують графіки відключення світла. Графіки погодинних відключень уже опубліковані. Щоб подивись графік для свого міста, знайдіть його у списку та натисніть «графік»".

Далі був перелік міст. Коли натисла на назву свого, побачила посилання на інший, приватний канал, куди потрібно було надіслати запит, додала черкащанка.

"Далі я нічого не натискала, бо зрозуміла, що це просто реклама і ніякого графіка насправді там немає. Згадала, що щось схоже колись уже бачила. Тоді нібито повідомляли де саме будуть обстріли вночі. Насправді ж посилання вели на якісь онлайн-форми, в які потрібно було нести дані своєї банківської картки чи щось подібне. Я зрозуміла, що це шахрайство і вирішила нічого не натискати".

Чим небезпечні повідомлення з "графіками"

У гонитві за популярністю багато пабліків вдаються до різних методів для збільшення кількості підписників. Один з таких методів – використання клікбейтних посилань, пояснив старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Черкаській області Олег Паншутін.

"Клікбейтні посилання – це посилання з "сенсаційними" або привабливими заголовками, які мають на меті привернути увагу та спонукати користувачів перейти на них. Часто такі заголовки перебільшують або неправдиво представляють вміст, щоб викликати інтерес. Клікбейт може бути ефективним для залучення уваги, але він несе в собі серйозні ризики як для репутації творців такого контенту, так і для їхньої аудиторії".

Небезпека клікбейтних посилань для читачів полягає у тому, що вони можуть перенаправляти на небезпечні або шкідливі сайти.

"Це може призвести до зараження пристроїв вірусами, крадіжки особистих даних та інших кіберзагроз", — пояснив фахівець.

Шкідливі вони і для адміністраторів каналів, додав він:

"Регулярне використання клікбейту може призвести до втрати довіри з боку підписників. Коли користувачі розуміють, що їх вводять в оману, вони можуть відписатися та уникати вашого контенту в майбутньому. Використання оманливих заголовків може завдати шкоди репутації каналу або бренду".

В умовах розповсюдження фейкових новин уникнути спотворених або неправдивих даних допомагають офіційні джерела, зазначив кіберахівець.

Які графіки застосовує "Укренерго"

Загалом графіки відключень поділяються на спеціальні графіки аварійних відключень, графіки аварійних відключень та графіки погодинних відключень, зазначили у "Черкасиобленерго". Всі вони застосовуються за оперативною командою регіонального диспетчерського центру Центрального регіону.

Спеціальні графіки аварійних відключень застосовують у випадках, коли необхідно дуже швидко та у великих обсягах знизити навантаження, що споживається з об’єднаної енергосистеми України. При їх застосуванні відключення споживачів здійснюється з центрів живлення, незалежно від категорійності. При цьому час на застосування цих графіків при отриманні відповідної команди від персоналу НЕК "Укренерго" складає три-п'ять хвилин.

Час на застосування графіків аварійних відключень складає до 15 хвилин. При цьому здійснюється відключення як юридичних, так і побутових споживачів. Спрогнозувати момент, коли виникне необхідність застосувати спеціальних графіків аварійних відключень та графіків аварійних відключень неможливо.

Графіки погодинних відключень існують, але застосовують їх у тих випадках, коли НЕК "Укренерго" заздалегідь встановлено, що в енергосистемі України є дефіцит генерованої потужності.

На сайті "Черкасиобленерго" є графіки погодинних відключень, які мають шість черг. Якщо їх застосують, споживач може дізнатися, в якій черзі він знаходиться. Ознайомитися з цими графіками можна у розділі "Графіки/Перелік черг графіків погодинних відключень" за посиланням.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині