Вирощують розсаду і хазяйнують на городі: у колишній школі на Черкащині живуть переселенці

Ексклюзивно

В одному з сіл Тальнівщини у приміщенні колишньої школи живуть пів сотні переселенців. Там вони вирощують розсаду та хазяйнують на городі.

Так живуть уже другий рік, розповіла Суспільному завідувачка тимчасового прихистку Людмила Приліпко, яка до закриття школи працювала в ній педагогом.

На думку пані Людмили, це хороший варіант безоплатного помешкання для переселенців:

"Люди з міста в селі, в хаті, жити не будуть, їм легше тут. Біля хати косити треба, білити. А тут вони у своїй кімнаті поприбирали так, як у квартирі, і все. Я радію, що приміщення школи не занедбане і функціонує, бо шкода було б, якби воно пустувало".

Переселенка Юлія Комісарова розповіла, що город біля школи не пустує, вони там господарюють:

"Зелень, кабачки, гарбузи. Пішли в магазин, купили насіння, розподілили як треба, щоб на все вистачило, як удома".

Саме ця справа нагадує про колишнє життя, зазначила пані Юлія. На землях Донеччини вони теж вирощували продукти. Тепер невеличкий клаптик землі "годує" пів сотні мешканців школи:

"Продукти зараз дуже дорогі, хочеться свіженького, свого, молодого. Будемо ділитись хто захоче, ми тут усі разом живемо, в кого що виросте".

Розсаду мають і в приміщенні.

"Я брала в магазині маленьку цибульку, насіння кропу посіяла, а ще квітка в мене росте", — розповіла переселенка із Донеччини Валентина Матросова.

Пані Валентина переїхала на Черкащину із внуком. Його батько зник безвісти в Маріуполі, а мама померла кілька років тому. Хлопчик — головна причина її переїзду з Торецька:

"Зателефонували зі служби дітей і сказали, щоб ми терміново евакуювались, тому що дітей будуть забирати, особливо сиріт".

За межі рідної Донецької області Валентина Матросова ніколи не виїжджала, та аби вберегти себе і онука — вирішила ризикнути:

"Думала, ну куди їхати, я нікого не знаю, тим паче такі роки. Сподівалася, що все минеться, а воно ставало все гірше та гірше. Тому живемо зараз тут. Будинок орендувати я б не змогла, не «потягнула» би його, мені тяжко".

Семирічний собака Шнурок — єдина тваринка, що мешкає в школі. Його власниця Оксана розповіла: вони приїхали з-під Бахмута. Нині лишились ні з чим:

"Не повернемось туди, там вже ні будинку, нічого немає".

Хотіли б переїхати зі школи, та грошей на оренду житла немає, зазначила переселенка Вікторія. Пригадала перший день, коли заселились у школу:

"Ми лягли — і тиша. Я не повірила, що ніякого звуку: не літають літаки і нічого не стріляє".

Переселенка Людмила Мотора до нових умов та сусідів уже звикла. І хоч у класі, де вона нині живе, нічого не нагадує про дім, найцінніші речі завжди поряд:

"Дім — це те, що всередині, в голові у нас. Уже й додому не хочеться, чого туди їхати, там навіть води там немає, її дають по два дні на тиждень, що то за життя".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині