Активізувалися хрущі: що робити, аби вберегти урожай — поради черкаських фахівців

Ексклюзивно
Хрущ на дереві. Суспільне Черкаси

Станом на кінець квітня 2024 року на Черкащині фіксують велику кількість травневих жуків — хрущів.

Чим ці комахи небезпечні для саду та городу та як їх позбутися, розповіла Суспільному фахівчиня відділу фітосанітарного аналізу Черкаської обласної фітосанітарної лабораторії Оксана Бондаренко.

У подвірʼї пані Галини з Геронимівки личинки хруща ледь не знищили деревоподібні півонії:

"Торік помітила, що три кущі півонії на городі зівʼяли. Полили їх, але це не допомогло. Тоді донька навколо обережно підкопала, а там, аж кишить тими личинками: що вдалося повибирати — вибрали. Потім купили в магазині якийсь засіб і пролили землю навколо. А ще донька «укорінювачем» обробила і через деякий час підживила. Кущі вдалося врятувати, але слабкі вони і листя поскидали. Цього року мало пупʼянків — погано цвістиме".

У сусідки пані Галини личинки зʼїли коріння черешні, дерево врятувати не вдалося.

"У сусідки Люби хрущі обʼїли коріння черешні. Гарне дерево було, понад 10 років родила, а тут почала всихати. Люба нічим не підлила, хоч я казала їй, аби у відро води нашатир додала. А наступного року навесні — дивимося, дерево не ожило. До черешні, посмикали за стовбур, а вона хитається. Навіть корчувати не довелося — коріння геть обʼїли".

За словами фахівчині, личинки хрущів завдають великої шкоди сільськогосподарським насадженням, садово-декоративним рослинам. Вони підгризають корені, тому часто не просто пошкоджують рослину, а взагалі її знищують.

Личинки хруща. Фото: Суспільне

"Личинки хруща — білі черв'ячки з рудими ніжками і головою. Спочатку вони їдять відмерлі рештки рослин, а ставши старшими, переходять на живі корені. Чого тільки немає в їхньому раціоні: всі плодові дерева, ягідні кущі, злаки, акація та цибуля. Найшвидше майбутні хрущі розвиваються та ростуть на коренях буряків, моркви і кульбаби. Хрущі харчуються тими рослинами, які є у саду, а отже несуть загрозу урожаю. Личинки хрущів, що розвиваються в землі, ще більш ненажерливі, ніж дорослі особини, і саме вони завдають найбільшої шкоди", — зазначила пані Оксана.

На Черкащині фіксують велику кількість хрущів. Суспільне Черкаси

Але шкодять не лише личинки хруща, а і дорослі особини:

"Смакові пристрасті травневого жука різноманітні. Він із задоволенням їсть зелень дуба, тополі, верби, клена, винограду, аґрусу, безлічі інших дерев і чагарників. Не гребує квітами і зав'яззю плодових культур, хвоєю. Не їсть він лише ясен. Один жук за сезон може поглинути зелень двох-трьох дерев або чагарників. Від них залишаються лише голі пагони. Ослаблене дерево або кущ вже не здатні плодоносити і погано чинять опір захворюванням".

Черкащанка Віра помітила велику кількість хрущів під час прогулянки лісом:

"Спочатку навіть не зрозуміла що це, якийсь ніби хрускіт довкола. Коли роздивилась, побачила, що їх сидить дуже багато, на кожному дереві. Є навіть молоді деревцята, на яких листя вони з'їли повністю. Наче щороку бачу їх, але цьогоріч аж занадто. Уявляю скільки їхніх личинок буде на городі".

У кінці квітня на початку травня на Черкащині хрущі активізувалися, тож можна спостерігати їх велику кількість. Причина активізації — підійшов пік, бо близько трьох років тому було відкладено багато яєць. Аби вберегти урожай, Оксана Бондаренко дала рекомендації.

З її слів фахівчині, проти хрущів застосовують три види засобів:

  • органічні;
  • неорганічні;
  • біологічні.

"Із органічних можна згадати такі препарати, які добувають штучним методом, наприклад, «Антихрущ». Його використовують при посадці рослин і личинка хруща вже не з'їдає їх корінь. Крім цього, існують препарати для боротьби з хрущами «Атака Хрущ», «Космос». Із неорганічних – амонійний розчинРозчин 10% аміаку у воді називають аміачною водою або нашатирним спиртом, який має питому вагу — 0,95–0,96.. Щоб обробити один гектар землі, потрібно застосувати дві тисячі літрів цього розчину. Він проникає в ґрунт і робить його азотовмісним. Це згубно впливає на розвиток личинок і вони гинуть. Отрута від хруща на основі добрив, як правило, це калієво-фосфорні і азотовмісні добавки".

Органічні та неорганічні засоби є більш дієвими, обробляти ними можна раз на сезон до періоду цвітіння, додала фахівчиня.

Найбільш безпечним для здоров'я людини, а також для інших комах та хробаків вважають біологічний:

"Нині популярним стає біологічний метод боротьби з личинками травневого жука. Це застосування патогенних грибків, ентомофагів та нематод. Такі засоби потрібно змішувати із піском. Суміш не у рідкій формі, її вносять до посадки рослин, нею можна підсипати дерева. Ці грибки будуть впливати на личинки — на тих, хто має м'яке тіло, тобто на дорослу комаху, вони впливати не будуть. Із рідких патогенних грибків можна згадати боверин — міститься він у рідкій формі, його також розводять із водою. Ним можна обробляти рослину як зовні, так і підливати у ґрунт. Біологічні методи слід використовувати комплексно — можна і два рази на рік, однак також у вологий період, щоб розчин потрапив у ґрунт і до личинок. Тобто вибір препарату значною мірою залежить від погодних умов".

Травневі хрущі своєю чергою служать їжею для багатьох тварин і птахів. Їх їдять їжаки, кажани, граки, шпаки тощо.

Хрущ на дереві. Суспільне Черкаси

Факти про травневих жуків

  • Цикл розвитку хруща складає три-чотири роки, все залежить від температури повітря та харчової бази. Спочатку жук відкладає яйця, які протягом 30 днів розвиваються, а вже потім, протягом трьох-чотирьох років, із яйця виходить личинка.
  • За законами аеродинаміки жук літати не повинен: у нього занадто малий коефіцієнт підйомної сили. Однак хрущі літають. Швидкість польоту травневого жука — близько двох-трьох метрів на секунду, крила здійснюють 46 помахів на секунду. У погожі дні жуки здатні перелітати на відстань до 20 кілометрів.
  • Травневий жук орієнтується за сонцем. Спійманий увечері та випущений удень, він полетить колишнім курсом, якщо видно сонце. Припускають, що у хруща є здатність запам'ятовувати місцевість, орієнтуватися за помітними предметами. Тут хрущі схожі з бджолами й осами.
  • Світло жуку необхідне: він живе за сонячним годинником. Ритм його життя визначається сонцем. Удень жуки малорухливі, сидять на деревах і, схоже, сплять. До вечора їхня активність зростає, в сутінках і вночі вони щосили годуються і літають.
  • Хрущі поширені в Україні: у південних частинах країни період розвитку хруща близько трьох років, на півночі — чотири, оскільки ця частина холодніша.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині