"У кожного своя маленька історія": на Черкащині казками "зцілюють" травми війни

На Черкащині в межах проєкту "Ти — переможець" дітей "зцілюють" казками. Психологи, майстри та письменники обʼєдналися, аби допомогти травмованим війною дітям.

Уже провели десяток майстеркласів, участь у яких взяли понад 800 дітей, розповіла керівниця проєкту Оксана Хряпак. На заняття у Чигирині запросили наших журналістів.

Співорганізаторка проєкту, черкаська журналістка Тетяна Очеретяна, відома як "бабуся Тануся", читає дітям українські народні казки, поки вони малюють чи роблять власноруч обереги.

"Це глибина, це початок, це ті джерела, з яких ми всі виходимо. Дуже цінно, коли батьки, мами після заняття підходять, обнімають нас і дякують за те, що дитина вперше посміхнулася, вперше заговорила, бо до цього пережила страшні випробування війною", — розповіла вона.

Таміла Пшенична власноруч зробила янгола. Він оберігатиме сон, вважає дівчинка:

"Я його хочу повісити його біля ліжка. Ліжко в мене дуже велике".

Робила оберіг Мілана Шаповал. Її мама Оксана розповіла про думки, які дають їй віру:

"Я його чекаю. Він живий, він повернеться".

Йдеться про її чоловіка-військовослужбовця, який зник безвісти ще на початку повномасштабного вторгнення. Це стало випробуванням як для неї, так і для дітей:

"У школах буває булінг: «У тебе тата немає», «У тебе тато зник», або щодо грошей: «Ти можеш дозволити собі більше, бо отримуєш гроші за тата»", — пояснила пані Оксана.

Саме для дітей, у кого тато загинув на фронті, зник безвісти, дітей з інвалідністю або ж тих, хто через російське вторгнення покинув домівку, організували таку терапію казками та мистецтвом, розповіла керівниця проєкту Оксана Хряпак.

"Проєкт передбачає психологічну допомогу за допомогою поєднання казкотерапії та арттерапії. Він стартував ще до Нового року, і під час різдвяно-новорічних свят ми відвідали 519 дітей із різних громад", — зазначила керівниця проєкту.

Психологи та митці об’єдналися, аби "лікувати" тендітні дитячі душі, додала черкаська письменниця Анна Григорович. Учасникам арттерапія вона дарує книги зі своїми казками. А ще — розмальовку і дитячу мапу.

Деякі діти, поки слухають казки, — розмальовують. Ліза розмальовувала дерев’яний будиночок. У його вікнах — світло, бо там "живуть" люди:

"Там живуть люди і є світло. А самі вікна я зробила блакитними".

Відвідувачу Сергію Рибальченку такі заходи до вподоби:

"Дуже гарно сплановане спілкування. Є не лише казки, а й можливість для дітей проявити себе у творчості".

Малювання може чимало розповісти про емоційний стан дитини, розповіла психологиня Анастасія Заболотна:

"У кожного є своя маленька історія. Вони захопливо її розказують. Вони розмальовують будиночок, а потім розказують чому саме так це зробили, чому саме в тому місці ота комашечка. Після таких історій ти виходиш не витративши ресурс, а навпаки – його набувши".

Такий проєкт став корисним для дітей та батьків, зазначила керівниця відділу соціального захисту Чигиринської міської ради Світлана Піднебесна.

"Ми думали, що нам доведеться запрошувати діток, обдзвонювати і набирати на кожне заняття, але вийшло так, що дітки вже чекають. Проєкт поширюється в нашому місті і охоплює все більшу категорію дітей", – розповіла вона.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині