Експонати воєн у палаці Понятовського: куди поїхати у вихідні, аби не сумувати

У палаці Понятовського, що у Корсуні-Шевченківському, на балансі мають до 70 тисяч експонатів часів Першої та Другої світових воєн та сучасної, російсько-української. Свою колекцію планують показувати відвідувачам у новому екскурсійному сезоні.

Проте чимало цінних експонатів можуть так і не полишити закритих музейних фондів. Яку проблему мають музейники, розповіла Суспільному завідувачка мілітарного музею Тетяна Полякова.

За словами екскурсоводки Анни Зубко, палац зведений у 1789 році для племінника останнього польського короля Станіслава Августа II Понятовського.

Палац Понятовського, що у Корсуні-Шевченківському. Суспільне Черкаси

"Взагалі реставрація проводилась дуже давно. Ще в 1968 році, а коли розпочалось повномасштабне вторгнення, то музеї зупинили свою роботу і під час війни ми своїми силами реставрували цей палац".

Після Другої світової війни тут розгорнули музей Корсунь-Шевченківської битви. Найбільші експонати розмістили на дворі. Менші — експонували у цій залі. Та із початком повномасштабного вторгнення виставку зброї згорнули й сховали, розповіла завідувачка мілітарного музею Тетяна Полякова.

"А за цими дверима, які з початком російсько-української війни були перенесені з експозиції колишнього музею Корсунь-Шевченківської битви й сьогодні вони не доступні для відвідувачів".

Палац Понятовського, що у Корсуні-Шевченківському. Суспільне Черкаси

Фонди музею налічують до 70 тисяч експонатів. У одній із залів — ті, що датуються 1940 роками.

"Наприклад, кулемет. Цікавий тим, що встановлений на станку часів Першої світової війни, відреставрований, знайдений на місцях боїв і потім нам його передали. Ще у нас є великий човен часів Другої світової війни. На цьому човні переправляли воїнів червоної армії, коли форсували Дніпром і йшла битва за Дніпро".

У той час, як експозиції, присвячені сучасним подіям, готові бути виставленими, ці воєнні раритети можуть не відкритися відвідувачам.

Палац Понятовського, що у Корсуні-Шевченківському. Суспільне Черкаси

"Для того, щоб прискорити цю роботу нам потрібно обладнання, досить багато обладнання, оскільки експозиційна площа буде дуже великою, щоб показати Першу світову, Другу світову, сучасну. Тому у нас сама велика проблема — обладнання, в якому ми могли б подати ці експонати".

Нині музейники сподіваються про підтримку небайдужих, бо своїми силами не можуть придбати навіть базових речей.

"Це вітрини, планшети, в яких можна буде подавати фотографії, якесь технічне обладнання, щоб озвучувати екскурсію чи показувати якісь фотографії", — додала пані Тетяна.

Палац Понятовського, що у Корсуні-Шевченківському. Суспільне Черкаси

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині