У спогадах Крим український: у Черкасах сестри-кримські татарки працюють рятувальницями

Сестри Шефіка та Муневер Сєйдамєтові – кримські татарки. Старша приїхала до Черкас навчатися у 2013, а молодша три роки потому, аби зберегти українське громадянство. Нині працюють у Головному управлінні державної служби з надзвичайних ситуацій області.

До десятої річниці анексії Криму, спогади сестер Сєйдамєтових про український південний берег.

Дівчата народилися та виросли в Алупці.

"Коли живеш у Криму, то кожен день бачиш море, а з вікна — гори. Там це все відчувається буденним", — пригадала Шефіка.

За рідним півостровом особливо сумують у холодну пору року. Бо там навіть взимку тепло – рідко стовпчик термометра спускається нижче нуля. І завжди сонячно.

Сестри з Криму працюють рятувальницями в Черкасах. Фото: Суспільне Черкаси

Молодша сестра Муневер зізналася, що коли побачила вперше сніг по коліна, то була шокована. Вона переїхала до Черкас у 2016 році, проживши в анексованому Криму два роки:

"Під час навчання у школі в нас змінилось все: вчителі, підручники, уроки. Також валюта, зокрема, пам’ятаю як ми згрібали ті монети і переводили в гривні. А потім рахували на калькуляторі, щоб зрозуміти скільки це коштує".

Вона згадала, як під час поїздки до бабусі запримітила "зеленого чоловічка". Тоді батьки порадили їй пригнутися, щоб цього не бачила.

За словами Муневер, у неї лишилося чимало спогадів під час перебування на анексованому півострові:

"Маю дуже яскравий спогад: у книжкових магазинах усюди були книги та портрети Путіна. Усюди. Також була повна пропаганда в школі, там умикали гімн та вивісили великий прапор. На вулиці триколорні автобуси, на звичайних будинках цей прапор та навколо борди, сіті-лайти. Я розмовляю з родичами, які говорять, що все так і залишилось".

До сестри в Черкаси дівчина приїхала майже в 14 років. Розповіла, що хотіла зберегти українське громадянство, оскільки в цьому віці росіяни також отримують паспорт.

"Власне через це мене відправили раніше, щоб могла закінчити тут школу та отримати свідоцтво про освіту. Щоб я мала український паспорт та, аби мене нічого не пов’язувало з країною агресоркою", – поділилася Муневер.

Шефіка, старша сестра вже жила та навчалася тут, у Черкасах. У 2013 році дівчина вирішила освоїти фах рятувальниці. Їхній батько, під час служби в армії, був водієм пожежного транспорту. За її словами, вибір професії також вплинуло те, що вдома вони проживали неподалік пожежно-рятувальної частини. Тож нині її діяльність – це запобігання виникненню надзвичайних ситуацій.

Сестри розповіли про свою професію. Фото: Суспільне Черкаси

Муневер після закінчення університету пішла по слідах сестри і теж стала працювати в Головному управлінні ДСНС Черкащини.

Хоч дівчата і проживають у Черкасах, проте намагаються не втратити зв’язок зі своїми традиціями. Найважче виходить із мовою. Кримськотатарську практикують у спілкуванні з ріднею.

"Коли я вступила до інституту, то однокурсникам було цікаво і вони запитували про різні слова. Наприклад, як привітатися кримськотатарською", – розповіла старша сестра.

Шефіка зізналася, що їй постійно ставили запитання про значення їхніх імен:

"Моє ім’я – це перший промінь сонця. Муневер означає оазис. "

Із початку повномасштабного вторгнення, дівчата перейшли на українську. Вони мріють, аби і Крим знову став українським. А поки дитячі фото в рідних місцях, які перезняли на телефони із батьківських альбомів, навіюють ностальгію.

Дитяче фото. Фото: Суспільне Черкаси

Що відомо про окупацію Криму

  • Збройна окупація Криму розпочалася 20 лютого 2014 року. Цю дату Верховна Рада офіційно визнала початком тимчасової окупації Кримського півострову.
  • 16 березня того ж року відбувся так званий «референдум про статус Криму». Понад 95% виборців проголосували за входження до РФ, хоча це голосування бойкотували кримські татари та етнічні українці.
  • А вже 18 березня Володимир Путін проголосив про приєднання Республіки Крим та міста Севастополь до складу Російської Федерації.

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube