Тижневі черги в портах та продаж за безцінь: як реалізують зерно черкаські аграрії

Ексклюзивно

На складах черкаських аграріїв досі лежить торішнє зерно, утім дехто з них все ж продає його трейдерам за нижчими цінами, аби звільнити місце для нового урожаю. Попри складнощі зі збутом, тижневими чергами в портах та війну — фермери нині готуються до посівної.

Як долають труднощі сільськогосподарські виробники з Черкащини?

Керівник одного із сільськогосподарських підприємств Олександр Ситник із села Думанці на полі працює 20 років. Із проблемою збуту врожаю зустрічається вперше.

"У складі кукурудза лежить, може, тонн 200, бо є по інших складах. Я думаю, до нового врожаю треба продати все, щоб новий урожай було скласти куди".

Керівник одного із сільськогосподарських підприємств Олександр Ситник. Фото: Суспільне Черкаси

До жовтня 2023 року продукцію вивозили у порти. Там чекали по декілька тижнів.

"Більше ми не плануємо, сьогодні цін немає ні на кукурудзу, ні на що. Закордонну ліцензію ми почали брати, все вже і зробили, але бачте, як дружня Польща помагає? Відправляти зерно, щоб його висипали або щоб водій жив місяць, то не маю такого бажання. В основному є і трейдери, і перекупи по цьому, так що тут дивимось. Треба, щоб і зарплату, і податок заплатити – продаємо, а так то стараємося зерно зберігати".

Фото: Суспільне Черкаси

Та і продавати зібране нині не вигідно, пояснив пан Олександр. Зерно здешевшало, натомість пальне здорожчало.

"Якщо взяти по зерну, то зерно впало на 50%. А логістика по дизпаливу, то раніше було воно 30 гривень і 19 гривень, то сьогодні майже до 50 гривень за літр. Ми сіємо все по трошки: трохи кукурудзи, трохи соняшника, трохи пшениці, трохи ячменю".

Фермер, директор агропідприємства Петро Євич — із Корсуня-Шевченківського. В оренді має чотири з половиною тисячі гектарів землі.

Фермер, директор агропідприємства Петро Євич. Фото: Суспільне Черкаси

"У нас понад десять культур в сівозміні, ми сіємо яру пшеницю, ярий ячмінь, горох, ріпак, кукурудзу, соняшник, сою. Окрім цукрових буряків практично всі культури ми висіваємо. Буває робиш ставку на одну культуру і програєш. Складно спрогнозувати погоду, складно спрогнозувати курс долара і складно спрогнозувати ціни які будуть восени на продукцію. Якщо порівняти 2021 і минулий рік, то падіння цін відбулося десь на рівні 30-40 % в Україні. У світі вони були більш-менш на високому рівні, а в нас вони в Україні через логістику, через неможливість виїхати, вивезти".

Фото: Суспільне Черкаси

Аби втриматися на плаву та виплатити гроші пайовикам, Петро Євич у 2024 році шукав різні шляхи збуту продукції:

"Наприклад, по кукурудзі працювали потужні трейдери міжнародні. Вони вивозили за кордон і досить пристойні були ціни для нас. Ми намагалися своїми машинами доставляти в порти, але це було небезпечно для водіїв, від цього відмовились, тому що там погоріли машини в Ізмаїлі. Була велика небезпека для людей і вирішили продавати товар з місця. Ну ціни — різниця разюча. Якщо, наприклад, в Туреччині 300 доларів було, то в нас понад 100 не було".

Фото: Суспільне Черкаси

Тож частину торішнього врожаю ще зберігають, а також планують найближчим часом створити лінію з перероблювання.

"Зараз ми плануємо чи це будуть крупи, чи це буде борошно — будемо переробляти. Ми можемо отримувати високоякісну продукцію і будемо її переробляти, щоб вже не пропонувати такий товар, як зерно, а пропонувати вже борошно або крупу".

Попри агрологістичні проблеми експорт збіжжя на Черкащині у порівнянні з 2021 роком збільшився у півтора раза, розповів директор обласного департаменту агропромислового розвитку Роман Косенко.

"Є логічне пояснення: ми торік, у 2023 році, отримали 4,6 мільйона тонн — це рекорд. Якщо порівнювати з 2015 роком. Тоді для нас рекордним було 2,6 мільйона тонн. Тому, відповідно, змінюються технології, покращується врожайність і ми отримуємо в сумі збільшення експорту. За 2023 рік Черкаська область експортувала на один мільярд 220 мільйонів доларів США. Частка агропромислового сектору склала 88,4% — це 632 мільйонів доларів США. Відповідно збільшився експорт порівняно з 2021 роком на 1,6 раза. У 2021 році це було близько 661 мільйона доларів США. У 2024-му році експорт через порти Одещини дещо перевищив уже навіть європейські порти, такі як Гданськ, Констанца і вийшов на довоєнний рівень".

Фото: Суспільне Черкаси

За словами Романа Косенка, Черкащина на дев'ятому місці по експорту зерна серед областей України. Тому для стабільної роботи фермери мають обирати декілька напрямків:

"Агропромисловий сектор має виробляти продукцію, сировину, переробляти, переробляти її, наприклад, на корми, йти у тваринництво, в перероблювання. Маємо можливість відправляти наше зерно і морем, і сухопутними шляхами, залізничним транспортом. Є певні виклики від наших європейських партнерів, ми всі знаємо про ці блокади й різні способи якими нас не хочуть десь бачити на різних ринках. Але наша продукція у світі ціниться, наша продукція — високої якості".

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube