Ринок нерухомості в Черкасах: яке житло в попиті

Ексклюзивно
. Фото надане Надією Калашник

У Черкасах станом на лютий 2024 року ринок нерухомості в очікуванні весни, змін стосовно мобілізації та фінансування. Попит на житло дещо зменшився.

Ринок нерухомості має більше активізуватися ближче до квітня, розповіла Суспільному рієлторка Надія Калашник.

За словами рієлторки, до повномасштабного вторгнення січень та лютий завжди був не активний на продажі.

Якою є ситуація нині на ринку нерухомості в Черкасах?

Ринок живий! Але, звісно, шаленого попиту на купівлю нерухомості немає. В принципі, і до повномасштабного вторгнення січень та лютий завжди був не активний на продажі. Тому, станом на 15 лютого, ринок в очікуванні весни, нових прийнятих змін стосовно мобілізації та фінансування на поточний рік. На мою думку, ближче до квітня ринок має більше активізуватися.

Що нині відбувається з цінами на житло?

Якщо брати статистичні дані, то в порівнянні з 2022 роком, в Черкасах було у двічі більше угод купівлі-продажу Тоді й ціни "підскочили". Попри всі події та новини, які щодня впливають на загальний настрій людей, жителі Черкас вірять у перемогу, вони готові працювати тут, народжувати дітей, збільшувати житлові площі та вкладати свої заощадження в метри квадратні. Наразі у Черкасах є запити на різний ціновий сегмент — як на дешевші кімнати, так і на дорогі елітні квартири чи приватні будинки від 100 тисяч доларів.

Чи змінилися критерії вибору квартир у покупців?

Переважно люди не хочуть купувати застарілі будинки. Зокрема тут повпливали і державні програми фінансування. Саме вони мають свої обмеження — житло має бути не старіше 35 чи 50 років.

Новобудови завжди мають велику зацікавленість у потенційних покупців, але тут і ціна буде максимально відповідною до метра квадратного, адже тут багато переваг перед старим фондом: закрита територія, відеоспостереження, консьєрж на вході, жива охорона території, гарні дитячі майданчики, паркомісця, гарні підʼїзди, власна інфраструктура — на першому поверсі в основному знаходиться комерція. Тому ті, хто не тягне фінансово від 700 доларів за метр квадратний за голі стіни, цей варіант відкидають. Адже ремонт зробити буде однаково, що в новобудові з нуля, що в старому будинку, в якому все потрібно переробляти.

Яке житло нині у попиті?

Найбільший попит мають одно та двокімнатні квартири від 20 000$ до 40 000$. Ми рієлтори називаємо їх "гарячими пиріжками".

Стосовно оренди, то ринок в довгостроковій оренді теж дуже чутливий до подій в країні та кількості пропозицій. Найбільше запитів по квартирах та будинках на бюджет від пʼяти до 15 тисяч гривень. З практики скажу, що за останній рік багато додалося на ринку дорогих квартир, які теж мають попит. Оренда в Черкасах — це один із найбільших вдалих капіталовкладень для отримання щомісячного прибутку.

Які зараз діють державні програми та як активно ними користуються в Черкасах?

Найбільш популярною є державна програма іпотечного кредитування "єОселя". Станом на 2023 рік по Черкаській області була видана 141 іпотека. Ставка без компенсації під 7% річних, з умовою, що будинок має бути зданий та не старіше трьох років. Або для пільгових категорій позичальників під 3%. Коли будинок не старіше 10 років. Вже в цьому році (2024 - ред.) фінансують і приватні будинки. Мінімальний перший внесок 20% вартості обʼєкта.

Є ще різні програми від державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Ними ви можете скористатися, якщо вам ще не виповнилося 35 років. І програми фінансування житла для ВПО чи учасника АТО.

Тут є важливий момент, через усі державні програми розрахунок безготівковий в гривнях, цей момент найбільше лякає продавців, адже більшість хочуть отримати в кінцевому результаті в доларах чи євро. Тому, ми рієлтори підказуємо, клієнтам як швидко зняти ці кошти і конвертувати в валюту.

Авторка — Віолетта Мисенко

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube