У подвірʼї Галини Гуняги з села Геронимівка на Черкащині влітку 2023 року пропали близько десятка кущів самшиту — декоративного чагарнику з вічнозеленим листям.
Причина загибелі — нашестя самшитової вогнівки, розповів директор навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк.
За словами пані Галини, що почали гинути рослини вона помітила не одразу:
"Літо було спекотне, дощів мало. Я спочатку подумала, що то листя підсохло від посухи. Таке раніше бувало. То я й не дуже хвилювалася — донька приїде, поллє, підживить і кущики очухаються".
Утім коли приїхала донька, то вони разом зрозуміли, що врятувати рослини зможуть не усі:
"Донька почала обрізати кущі, бо вони мали вигляд сумний. Тоді й сказала мені, що загинули кущі ймовірно не від посухи. У кінці вересня ми практично усі кущі пообрізали. Не знаю, чи щось із них буде", — додала господиня.
Улітку 2023 року на Черкащині спостерігалося масове нашестя самшитової вогнівки, розповів природознавець Максим Гаврилюк:
"Цього року на Черкащині спостерігався спалах чисельності самшитової вогнівки. Це вид метеликів, батьківщиною якого є країни Азії. В Україні їх вперше виявили в 2014 році у Закарпатті. Згодом вид поширився більшою частиною країни. Більшість людей не обізнані із цим шкідником, тому щиро дивувались, що сталось із самшитом. Таких запитів протягом літа я отримав чимало".
За словами науковця, як результат нашестя комах самшит на вуличних насадженнях, цвинтарях Черкас та інших міст області значною мірою знищено.
"Насадження самшиту на присадибних ділянках постраждали частково, адже власники домоволодінь, побачивши всихання рослин, почали бити на сполох та проводити обробку. До честі черкаських комунальників, у парках міста Черкаси проводилась обробка самшиту, що дозволило зберегти більшу частину рослин", — додав Максим Гаврилюк.
Утім наступного 2024 року науковець прогнозує, що шкідників буде ще більше, є ймовірність того, що вуличні насадження самшиту будуть знищені повністю.
"Прогнозую наступного року ще більший спалах чисельності самшитової вогнівки, адже їжі їй залишилось достатньо. Тому вуличні насадження самшиту, швидше за все, будуть знищені повністю", — розповів Максим Гаврилюк.
Як врятувати самшит від нашестя шкідників
З самшитовою вогнівкою можна спробувати боротися, зауважив директор навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк:
"Якщо ви готові боротися за свої кущі самшиту, купляйте інсектицид і готуйтесь обробляти насадження декілька разів за сезон. Сподіваюся, мої поради допоможуть врятувати самшит тим, кому він є цінним".
Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України