Перейти до основного змісту

Кілька місяців працювали в збиток: як "живе" черкаське тваринництво у війну

. Суспільне Черкаси

Збільшили кількість тварин та налагодили систему закупівлі кормів. Так нині працює одне із підприємств Черкащини, яке займається тваринництвом, розповів Суспільному директор Анатолій Іщенко.

Як працюють в умовах війни і чи мають прибуток — читайте у матеріалі.

За словами пана Анатолія, за рік повномасштабного вторгнення декілька місяців підприємство працювало в збиток, зараз же отримують прибуток, хоч і менший, ніж до війни.

Перше, що відчули, це нестачу кормів та їхнє суттєве здорожчання:

"Поступово ці питання вирішили. Цього року збалансували і годівлю, і заготівлю, і закупили вже всі корми, бо торік було дуже дорого все".

Суспільне Черкаси

Загалом на підприємстві три господарства – молочна ферма та два — м’ясного напряму. Свою продукцію постачають у ресторани та мережі супермаркетів, розповів керівник м'ясного напряму тваринництва Михайло Зеленко. Можливості, пояснив він, є великі, однак реалізувати їх складно:

"Ми брали участь у ярмарку в Саудівській Аравії, отримали гідну оцінку і є можливість експортувати туди, але через війну з логістикою не складається наразі".

Суспільне Черкаси

Повномасштабна війна вплинула й на дохід, додав пан Михайло. Він ледве покриває витрати на утримання худоби:

"М'ясо яловичини не набрало тієї вартості, яку б хотілось. На м'ясо свинини і курятини за рік ціна зросла на сорок відсотків приблизно, а на яловичину — тільки на десять".

Та попри труднощі з логістикою і зростанням цін на утримання, кількість поголів’я вдалось збільшити. Нині на підприємстві 2 тисячі 276 тварин, що на 30 більше, ніж торік.

Суспільне Черкаси

"Рентабельність приблизно три відсотки, але це дозволяє нам платити податки й виплачувати людям зарплату. Тобто є сенс займатись цим. Сподіваємось, що ринок збільшиться, ціни виростуть, собівартість знизиться і ми будемо мати більший прибуток", — пояснив пан Михайло.

Доглядачка Наталія Діброва розповіла: новонародженим телятам під час першого годування потрібна допомога. Нині період, коли народжуються малюки, тож роботи вистачає.

Суспільне Черкаси

"Прийшла, прибрали, підвели, завели їсти, дали телятам їсти. Підсувати треба, щоб вони їли, прибирати і так цілий день", — розповіла пані Наталія.

Суспільне Черкаси

Велику роль у тому, що підприємство вистояло, зіграв людський фактор, зазначив директор Анатолій Іщенко:

"Якби не трудолюбивість наших людей, то багато чого б у нас не вийшло".

Зі слів начальниці відділу організації виробництва тваринницької продукції Лідії Гармаш, нині на Черкащині працюють понад дві сотні сільськогосподарських формувань. За рік повномасштабної війни всі вони зіштовхнулись із труднощами, але ніхто не згорнув роботу.

"У сільськогосподарських підприємствах області утримують 104 тисячі голів великої рогатої худоби. За це рік поголів’я корів збільшили в сільськогосподарських угіддях на триста голів. Це добрий показник", — розповіла пані Лідія.

Суспільне Черкаси

Повне відео

Це означає, що тваринництво розвивається і будуть певні результати, пояснила вона.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

Топ дня

Вибір редакції