Відремонтували пошкоджене перекриття між першим та другим поверхом, вхід та замінили усі вікна. Це все, що встигли зробити протягом минулого року у Паланському ліцеї на Уманщині, повідомив виконувач обов’язків директора закладу Сергій Мелехін.
Заклад освіти пошкодив один зі снарядів, які розлетілися у радіусі 30 кілометрів після того, як російська ракета влучила у склад боєприпасів 24 лютого 2022 року. Розповів Суспільному керівник обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
Нині у ліцеї проводять уроки дистанційно. Десятикласниця Богдана Кравченко хоч і не проти навчання онлайн, але сумує за школою:
"І там, і там є свої переваги та недоліки. Але краще ходити в школу, більше спілкування і навчання краще".
Вчителька історії Паланського ліцею Ніна Ногіна зазначила, що до дистанційної роботи вже адаптувалася:
"Сама підготовка до уроків займає набагато більше часу, ніж звичайний урок в режимі офлайн, коли ми приходимо в школу і безпосередньо працюємо з учнями".
Якщо онлайн навчання, зі слів вчительки, на високому рівні, то воно здатне замінити офлайн, окрім питання соціалізації дітей. Про останнє питання мама Богдани – пані Наталія, турбується не менше ніж про знання:
"Попереду у нашої дитини 11 клас, випускний. Тобто якщо до цього періоду школа буде не відремонтована, я, як мати, буду змушена перевести дитину до школи, яка працює офлайн".
Ліцей у селі Паланка зачинений уже рік, відколи в нього влучив снаряд і вибуховою хвилею пошкодив майже все приміщення, розповів виконувач обов'язків директора Сергій Мелехін:
"У ліцеї була зруйнована стіна, а також перекриття між першим і другим поверхом".
На фото вище — вхід до початкової школи. Зі слів Сергія Мелехіна, протягом березня його відновлювали власними зусиллями місцеві жителі. Лише в грудні 2022 року коштом доброчинників замінили усі 174 вікна. Це обійшлося у два мільйони гривень. Решта, а це пошкоджені підлога, стіни, стеля, у тому ж стані. Хоча за рік до повномасштабного вторгнення тут провели косметичний ремонт:
"Були закуплені нові меблі, нові комп'ютери для дітей, дві мультимедійні дошки, телевізори були в кабінетах".
Наразі майно частково потребує заміни, а саме реконструкції, адже було пошкоджено електропроводку та систему опалення:
"Було пошкоджено трубу, по якій під тиском йшла вода, в результаті чого було затушено пожежу, яка могла б виникнути в результаті влучання снаряда".
Від фінансування залежатиме, коли розпочнуть ремонтні роботи, пояснив Сергій Мелехін. На сьогодні вже розроблена проєктно-кошторисна документація. На це з місцевого бюджету спрямували один мільйон гривень.
Гроші на повну реконструкцію приміщення та будівництво укриття, а це щонайменше 150 мільйонів гривень, ще чекають, розповів сільський голова Руслан Яремчук:
"Фінансування буде відбуватися за донорські кошти Світового банку по програмі відновлення нашої держави після війни. Єдине, що зараз цей заклад потрібно відновлювати з тих причин, якщо невдовзі ми не відновимо освіту за звичною формою, то потенціал, який був в останні роки ми можемо втратити".
"На рівні державної програми відновлення України, у нас найбільш постраждалий об’єкт – це Паланська школа, на який уже попередньо спрямовані кошти і зараз проводиться робота щодо проведення первинних робіт. Наразі виділено близько 98 мільйонів гривень", — прокоментував керівник Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України
Читайте також
- Принесли надгробний хрест: у Черкасах мітингують проти вирубки лісу
- Щоб не їздити в сусідні села: у громаді на Черкащині відкрили амбулаторію
- Службу українською чекали 27 років: у селі на Черкащині церква перейшла до ПЦУ