На Черкащині зберігся останній дерев'яний будинок Городецького

Ексклюзивно
. Фото: Суспільне Черкаси

Останній збережений дерев'яний будинок, спроєктований архітектором Владиславом Городецьким, знаходиться на Черкащині — це "Будинок лікаря", що у Мошнах.

Його спорудили будинок у 1890 році, розповів Суспільному краєзнавець Микола Якименко.

У 19 столітті село Мошни було у власності землевласника Микола Балашова. Із ним та його дружиною Городецький мав дружні стосунки. Тому Катерина Балашова у 1894 році, після успадкування маєтності від батька та дядька Воронцових, замовила у Владислава Городецького низку проєктів. Одним із таких проєктів був медичний комплекс з двох приміщень.

Суспільне Черкаси

За словами краєзнавця Сергія Ганницького, відкрили його 9 листопада того ж року — у день срібного весілля Балашових. Будівництво обійшлось у 14 038 рублів. Під час зведення будівель особисто був присутній архітектор.

Суспільне Черкаси

Садиба має назву — "Будинок лікаря". Там розташовувалася земська лікарня. У комплекс лікарні входили: лікарня, дім для лікаря та пральня.

Із тих будівель лишився дім лікаря та частина приміщення лікарні. За словами Миколи Якименка, пральню розібрали, тому що від вологи вона почала руйнуватися. Саме на її місці звели двоповерховий цегляний корпус нинішньої амбулаторії.

Лікарня за часів Балашових

В одноповерховій дерев’яній лікарні була операційна, чотири палати на десять ліжок, кабінет лікаря, ванна, туалет і їдальня. Працював один лікар, два фельдшери та стільки ж повивальних бабок, розповів Микола Якименко.

Частина головного приміщення лікарні. Суспільне Черкаси

Нині збереглося колоритне різьблення на будинку і безліч дерев'яних елементів, що підкреслюють екстер`єр будівлі.

Частина головного приміщення лікарні. Суспільне Черкаси

"Друге приміщення лікарні не збереглося. Раніше там розміщувався кухня та пральня", — додав Микола Якименко.

Дім лікаря

На мальовничій місцевості із сосни з місцевого лісу за проєктом Владислава Городецького звели дім для лікаря. Ще й досі у спеку зі стін точиться смола.

Будинок лікаря. Суспільне Черкаси

"Дім лікаря, який спроєктував Городецький, звели у 1905 році. Виконаний у давньоруському стилі. Спочатку в будинку жив лікар зі слугами. На стиках кількох кімнат раніше стояли грубки. Пізніше у домі зробили квартири для лікарів. Провели водяне опалення, електрику, зробили каналізацію", — розповів Микола Якименко.

Краєзнавець також додав, що донедавна там жили чотири родини лікарів, нині мешкає одна сім'я.

Фото проєкту - Сергій Ганницький

Нині на територію садиби "Будинок лікаря" у Мошнах може потрапити будь-хто охочий. Розташована вона на узбіччі траси Черкаси — Канів.

Що відомо про "будинок лікаря" в Мошнах

  • Владислав Городецький є архітектором двох відомих будівель в Києві – будинку з Химерами навпроти офісу Президента і костелу Святого Миколая, де 3 вересня сталася пожежа.
  • На Черкащині Городецький збудував гімназії в Умані та Черкасах (також торгово-виставкову палату, бойню), у Мошнах — лікарню, ґуральню та ректифікаторню в Байбузах.
  • За словами історика-краєзнавця Сергія Ганницького, у Черкасах налічується шість будівель, авторство яких приписують архітектору. Однак документально підтверджене авторство лише старого корпусу музичного училища та приміщення центру дитячої творчості, – колишньої жіночої гімназії.

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube