Понад 156 гектарів лісів Черкащини постраждали від пожеж від початку 2025 року. Зважаючи на літні посухи попередніх років, лісництва області працюють над тим, щоб запобігати пожежам.
Проводять, зокрема, профілактичну роботу, розповіла Суспільному завідувачка сектору звʼязків з громадськістю центральної філії Державного підприємства "Ліси України" Тетяна Будько.
Створення мінералізованих смуг — це традиційний і перевірений спосіб боротьби із поширенням лісових пожеж, пояснив лісничий Корсунського лісництва Ярослав Бабич:
"Коли вогонь доходить до смуги, дуже мала ймовірність, що він піде далі".
Таких смуг, додав він, із початку 2025 року на Черкащині створили тисячу 200 кілометрів. А ще — проводять догляд за чотирма тисячами вже наявних.
"Створюємо їх попід дорогами, на узліссях, просіках — в усіх місцях, де може бути пожежа або бути загроза пожежі. Ми не прив’язуємося до конкретного часу. Тільки можна загнати плуг — відразу починаємо робити", — пояснив фахівець.
Окрім того, в області діють 27 лісопожежних станцій. У Корсунському лісництві із такої станції ведуть дистанційне спостереження за 28 тисячами гектарів, розповів помічник начальника Корсунь-Шевченківського надлісництва Віталій Марусіч:
"У нас їх є шість камер відеоспостереження. Зображення з них виводять на центральний пункт. Черговий по надлісництву, перебуваючи в цій лісопожежній станції, бачить загальну ситуацію".
У періоди, коли метеорологи оголошують високий клас пожежної небезпеки, працівники лісництва переходять на посилене цілодобове чергування. Як діють у разі виявлення займання розповів майстер лісу Микола Березовський:
"Якщо десь трапляється загоряння — передаємо на ДСНС і виїжджаємо".
Запобігти поширенню пожежі до приїзду підмоги лісничим допомагають пікапи, обладнані спеціальними модулями. За словами Віталія Марусіча, такий модуль вміщує 600 літрів води.
"Основна перевага автомобіля з лісопожежним модулем — можливість виявлення і ліквідації на стадії раннього загоряння, щоб не доходити до застосування важкої техніки", — пояснив він.
За словами лісничого Ярослава Бабича, у рейд беруть додаткове спорядження. При цьому тримають постійний зв’язок із черговим на станції. Запуск модуля, додав він, займає кілька секунд:
"Дуже зручно таким способом гасити пожежу, локалізувати невеличкі місця загорянь. Об’єм води невеликий і ми можемо заїхати в будь-яку прогалину".