Перейти до основного змісту

ЄС відновить довкілля України, США тимчасово фінансують моніторинг викрадених дітей — головні новини ранку 28 березня

Поліцейський загону "Білий янгол" виносить речі під час евакуації родини з дітьми. Getty Images/Liberova Vlada/ Libkos/Getty Images

ЄС запровадив нові санкції проти Білорусі; США нададуть тимчасове фінансування програмі з відстеження викрадених українських дітей; ЄС зобов’язався допомогти Україні відновити довкілля після російської агресії та адміністрація Трампа відкликала наказ щодо припинення фінансування "Радіо Свобода" Суспільне підготувало головні новини ранку 28 березня.

1. ЄС запровадив санкції проти 25 осіб і 7 організацій у Білорусі

Рада ЄС оголосила про нові санкції проти 25 білорусів і 7 організацій, причетних до політичних репресій, порушень прав людини та підтримки війни Росії проти України. До списку потрапили члени ЦВК, судді, чиновники, наближені до Лукашенка, а також компанії, пов’язані з репресіями та військовою промисловістю.

Санкції включають замороження активів, заборону на фінансові операції та в'їзд до ЄС. Загалом обмежувальні заходи охоплюють вже 310 фізичних і 46 юридичних осіб у Білорусі.

Контекст: 20 березня 2025 року віцепрезидент Єврокомісії, комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс перед початком саміту ЄС заявив, що Європейський союз вже запровадив 16 пакетів санкції проти Росії і продовжить санкційний тиск на РФ та Білорусь.

2. США відновлюють фінансування програми з документування викрадених українських дітей

Державний департамент США повідомив про надання короткострокового фінансування програмі, яка фіксує факти депортації українських дітей до Росії. Ініціативу реалізує Гуманітарна лабораторія Єльського університету. Раніше її зупинила адміністрація Дональда Трампа.

За даними України, понад 19 500 дітей вивезено без згоди родичів. ООН кваліфікує це як ознаки геноциду. Росія ж заявляє, що "евакуація була добровільною".

Чому це важливо: Під час переговорів у Саудівській Аравії Білий дім заявив, що сприятиме поверненню примусово переміщених українських дітей.

3. ЄС допоможе Україні відновити довкілля після війни

27 березня міністерка захисту довкілля України Світлана Гринчук поінформувала Раду ЄС про екологічні наслідки російської агресії.

Міністри країн-членів ЄС висловили солідарність та зобов’язалися спільно працювати над дезактивацією забруднених територій і відновленням природи в Україні найближчими роками.

4. "Радіо Свобода" повідомило, що адміністрація Трампа відкликала наказ щодо припинення фінансування

Після позову проти адміністрації Трампа Агентство США з глобальних медіа відкликало наказ про припинення фінансування "Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа".

Угода на 2025 рік знову чинна. RFE/RL транслює новини на Східну Європу, включно з Україною. Аналогічний позов подали Radio Free Asia та "Голос Америки".

Контекст: 14 березня Трамп підписав указ щодо максимального скорочення функцій і роботи співробітників кількох відомств для боротьби з бюрократією, серед них названо урядове агентство США з глобальних медіа (USAGM), яке контролює "Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода" і "Голос Америки".

Топ дня
Вибір редакції