Новий прем’єр-міністр Канади Марк Карні доручив міністру оборони Біллу Блеру переглянути закупівлю американських винищувачів F-35, щоб з’ясувати, чи є інші варіанти, "враховуючи зміну обставин".
Про це заявив у суботу прессекретар Блера, пише АР.
Прессекретар Міністерства оборони Канади Лоран де Казанове повідомив, що контракт на закупівлю літаків у компанії Lockheed Martin наразі залишається чинним, і Канада вже юридично зобов’язалася виділити кошти на перші 16 літаків. Загалом Канада погодилася придбати 88 F-35 два роки тому.
Прем’єр-міністр Канади Марк Карні попросив Блера співпрацювати з військовими, щоб визначити, чи є чинний контракт на F-35 найкращою інвестицією для Канади, і чи існують інші варіанти, які краще відповідали б потребам країни.
"Щоб було зрозуміло, контракт на F-35 не скасовано, але ми повинні провести належний аналіз, враховуючи зміну обставин, і переконатися, що угода у її нинішньому вигляді є найкращим вибором для канадців та Збройних сил Канади", – заявив де Казанове.
Уряд Канади заклав у бюджет близько 19 мільярдів канадських доларів (13 мільярдів доларів США) на закупівлю F-35 – це найбільша інвестиція у Королівські військово-повітряні сили Канади за понад 30 років. Повний життєвий цикл програми оцінюється у 70 мільярдів канадських доларів.
Представник Lockheed Martin заявив, що компанія цінує давню співпрацю з Королівськими ВПС Канади та що питання про закупівлю F-35 найкраще адресувати урядам Канади та США.
Угода про закупівлю 88 винищувачів була укладена у 2023 році, коли тодішній прем’єр-міністр Джастін Трюдо готувався до зустрічі з тодішнім президентом США Джо Байденом.
Канадський уряд у 2022 році визнав Lockheed Martin найкращим претендентом у тендері на заміну застарілих F-18, відхиливши пропозиції Boeing із Super Hornet та шведської Saab Gripen. Це рішення завершило багаторічні дебати щодо майбутнього канадського флоту винищувачів. Закупівля літаків мала на меті виконання зобов’язань Канади щодо захисту повітряного простору Північної Америки.
Шведська компанія Saab обіцяла, що збирання та технічне обслуговування літаків відбуватимуться в Канаді.
Міністр оборони Португалії Нуну Мело заявив у четвер в інтерв’ю місцевій газеті, що "нещодавні дії США" змушують переглянути рішення про закупівлю F-35, оскільки США стали "непередбачуваними".
Мело зазначив, що у майбутньому США можуть запровадити обмеження на використання літаків, їхнє технічне обслуговування або постачання запчастин. Португалія наразі розглядає різні варіанти заміни своїх винищувачів F-16.
Що відомо про митну політику адміністрації Дональда Трампа
У понеділок, 20 січня, президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп анонсував з 1 лютого введення 25% мита на імпорт із Мексики та Канади. У відповідь Канада запровадила 25% митний тариф на товари із США. Потім США відклали введення тарифів на імпорт з Канади та Мексики, та тільки на місяць.
4 лютого Китай оголосив про запровадження нових тарифів на американський імпорт у відповідь на нові мита США на китайські товари. Китай запроваджує 15% тарифи на імпорт вугілля та зрідженого природного газу зі США, а також 10% мита на імпорт нафти та інших американських товарів, зокрема автомобілів та сільськогосподарської техніки.
10 лютого Дональд Трамп підписав укази про підвищення тарифів на весь імпорт сталі та алюмінію до 25% без винятків і вилучень. Вони почнуть діяти вже з 12 березня. Підписуючи укази, Трамп заявив, що це "велика справа – зробити Америку знову багатою".
В Єврокомісії наголошували, що запровадження тарифів було б незаконним та економічно контрпродуктивним, особливо з огляду на "глибоко інтегровані виробничі ланцюги, які ЄС і США створили через трансатлантичну торгівлю та інвестиції".
Згідно з новим указом, опублікованим на сайті Білого дому, китайський уряд тепер зіткнеться з 20% тарифами "через їхню нездатність зупинити потік фентанілу до нашої країни". Тарифи проти Китаю, які раніше становили 10%, набудуть чинності 4 березня.
Китай відповів на нові тарифи США, оголосивши про підвищення імпортних зборів на 10%-15% на низку американських сільськогосподарських і харчових продуктів. Мита запроваджено на товари на суму 21 мільярд доларів.