"Моя система Starlink є основою української армії. Вся їхня лінія фронту зруйнувалася б, якби я її вимкнув", — 9 березня написав власник компанії Ілон Маск. Ця заява сталася на фоні зупинки Сполученими Штатами поставок зброї та розвідувальних даних Києву. Пізніше Маск додав, що не вимикатиме термінали для України. Яку роль відіграють "Старлінки" на фронті та чи є альтернативи — розповідає Суспільне.
Коли Starlink зʼявився в українській армії
До початку повномасштабного вторгнення ЗСУ мали єдиного оператора супутникового звʼязку — британську компанію Viasat. У лютому 2022-го за кілька годин до наступу росіяни здійснили кібератаку на неї. Декілька днів звʼязок від Viasat використовувався як резервний. 28 лютого 2022-го в Україну надійшла партія супутникових терміналів від Starlink. Тоді компанія надала їх безкоштовно.
Відтоді Сили оборони масово використовують цю технологію. Зокрема, захисники "Азовсталі" отримували стійкий звʼязок саме завдяки терміналам Starlink.
Як працює Starlink
Система складається з трьох компонентів: супутника на орбіті, наземної станції та користувацького термінала, який схожий на домашню супутникову тарілку.
Супутник працює як посередник: передає сигнал від наземної станції до користувача з терміналом і навпаки. Терміналу потрібен доступ до відкритої ділянки неба, що забезпечує безперебійний звʼязок. Загалом, відстань між станцією і користувачем може бути до тисячі кілометрів.
Щомісячна абонплата за користування інтернетом від Starlink — від 75 доларів. Частково її сплачує Україна, частково — самі військові, частково — уряди партнерів, наприклад, Польщі.
Чи є обмеження по роботі "Старлінк" в Україні
У жовтні 2022 року видання Financial Times повідомляло, що в українських військових почались збої у роботі терміналів, а причиною цього могло стати рішення компанії обмежити доступ до мережі у прифронтових регіонах, зокрема, щоб нею не користувалися росіяни. Проте тоді Ілон Маск це спростував.
Звʼязок від "Старлінка" є на окупованих територіях України, чим користуються в тому числі й росіяни, які незаконно завозять собі термінали (на території РФ Starlink не працює).
У лютому 2023-го SpaceX — компанія, якій належить технологія — обмежило використання Starlink в Україні, пояснивши це тим, що це не зброя і ЗСУ не повинні керувати за допомогою системи дронами. Ілон Маск пояснив, що його компанія пішла на це, "щоб не допустити Третьої світової війни". Проте врешті обмеження скасували, згодом повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як Сили оборони використовують Starlink
Окрім звичайних способів — доступу до безперебійного інтернету в місцях, де немає сигналу інших операторів, та комунікації між підрозділами, "Старлінки" допомагають в режимі реального часу отримувати розвіддані на лінії фронту та уражати техніку та військових РФ.
Також ЗСУ використовують Starlink в українських дронах — як в літальних, так і в морських. Проте, коли під час атаки морськими дронами російських суден в Криму у вересні 2022-го зі "Старлінками" зник звʼязок, а американська компанія відмовилась його відновити, на морських дронах стали застосовувати кілька резервних видів звʼязку.
Скільки "Старлінків" в українській армії
Термінали військовим надає як держава, так і волонтери. Загалом, оцінити точну їхню кількість складно, говорить військовий експерт, фахівець у галузі радіоелектронної боротьби Сергій Бескрестнов "Флеш":
"На обліку є кілька десятків тисяч Starlink, також ще 60 000 – 90 000 надали волонтери. Ці термінали є власністю бійців і їх немає на обліку. Військові самі сплачують абонплату за користування".
За словами командира третьої окремої штурмової бригади Андрія Білецького залежність Сил оборони від "Старлінків" є критичною, бо "на деяких ділянках фронту звʼязківці розучились організовувати звʼязок інакше", чим через нього.
Повної альтернативи "Старлінку" для фронту наразі немає, каже волонтерка та керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська, але "є кілька можливих комбінованих варіантів".
Альтернативи Starlink
Такими комбінованими варіантами можуть бути, по-перше, інші — більш традиційні — варіанти звʼязку. Зокрема, радіозвʼязок на ультракоротких чи коротких хвилях, а також радіорелейний. Простою мовою, це — радіостанції. Також залишається і дротовий звʼязок ("польовка"). Частково ці технології ЗСУ використовують в Курській області Росії, де не працює Starlink.
Проте всі ці системи не є супутниковими, а отже їх потрібно розбудовувати для кожної ділянки фронту, використовувати, подекуди, великі антени, та знаходити протидію російському РЕБ (який не діє на супутниковий звʼязок). Тому все це є лише частковою заміною Starlink.
Якщо говорити про альтернативи саме супутниковому звʼязку, у світі є кілька аналогів американської технології. За даними Financial Times ЄС веде перемовини з чотирма подібними операторами для потенційної заміни Starlink у ЗСУ. Це люксембурзька SES, іспанська Hisdesat, британська Viasat та французько-британська Eutelsat/OneWeb.
Перші три компанії мають застарілі, порівняно зі Starlink, технології, розповідає експерт з радарних супутників Нік Ковальський. Їхні супутники знаходяться на геостаціонарній орбіті. Її особливість — супутник ніби "зависає" в небі над певною ділянкою й обертається синхронно з землею. Висота такої орбіти — понад 30 000 км. Така відстань робить передачу сигналу довгою. До прикладу, супутники Starlink розташовані значно ближче до землі — на відстані близько 500-800 км.
Супутниковий звʼязок від четвертої компанії зі списку — Eutelsat/OneWeb — ідентичний за технологією до Starlink, говорить експерт у сфері комунікацій Олександр Глущенко. Але недоліком Eutelsat/OneWeb є менша сітка супутників на орбіті — 500-600 проти 3500 у Starlink.
"OneWeb, як і Starlink покриває весь світ, в тому числі й Україну. Питання щільності. Гіпотетично, чим більше супутників, тим краще покриття, а відповідно й швидкість", — пояснює Ковальський.
"Starlink — класний, бо він простий, дешевий, зручний і працюючий. Але ключове, що керованість військ (у випадку блокування Starlink — ред.) не зникне", — вважає Тарас Чмут, голова фонду "Повернись живим", який з 2022 року забезпечує Сили оборони в тому числі й альтернативними каналами звʼязку.