Перейти до основного змісту

Оборонна промисловість Швейцарії закликає помʼякшити обмеження на перепродаж зброї

Готель Бюргеншток, де проходитиме Глобальний Саміт миру, Швейцарія. REUTERS/Denis Balibouse

У Швейцарії виробники зброї вимагають послаблення обмежень на перепродаж своїх товарів, оскільки експорт зброї у 2024 році скоротився другий рік поспіль.

Про це повідомляє Reuters.

У нейтральній країні зростає занепокоєння, що вона відстає, оскільки Європа нарощує витрати на оборону через війну в Україні.

Відповідальний за сектор озброєнь у галузевій асоціації Swissmem Матіас Золлер каже, що закони про нейтралітет утримують Швейцарію від цінних контрактів. До числа членів Swissmem входять постачальники військового обладнання, такі як Rheinmetall і Safran Vectronix.

"Є великий сплеск витрат на оборону в Європі, і Швейцарія пропустить це... Це катастрофа не тільки для галузі, але й для обороноздатності країни. Замість того, щоб працювати день і ніч, щоб збільшити виробництво, багато компаній у Швейцарії звільняють людей або інвестують деінде", — заявив Золлер.

Німеччина, найбільший покупець швейцарської зброї, виключила швейцарські компанії з деяких угод із закупівель, тоді як Данія і Нідерланди зупинили замовлення, повідомив Золлер перед тим, як уряд опублікував дані з експорту за 2024 рік.

За даними Державного секретаріату з економічних питань (SECO), експорт швейцарських військових матеріалів скоротився на 5% до 665 млн швейцарських франків (754,74 млн доларів США) з 696,8 млн франків у 2023 році.

У SECO зазначили, що спад може бути частково пов'язаний із занепокоєнням європейців щодо заборони Швейцарії на передання раніше закупленої зброї до зон бойових дій, зокрема до України. У 2023 році падіння становило 27%.

Відповідно до законів про нейтралітет і швейцарського закону, зброю не можна безпосередньо відправляти в країни, залучені в збройний конфлікт, а також блокується реекспорт раніше проданої зброї. Це запобігло передачі протиповітряних боєприпасів, наприклад, з Німеччини в Україну.

Тьєррі Буркарт, лідер правоцентристської Вільної ліберальної партії, назвав обмеження "повним абсурдом".

"Це завдає нам величезної шкоди не тільки нашій промисловості та обороноздатності, над якою ми повинні працювати, але також і нашому внеску в європейську безпеку, залишаючись нейтральними", — сказав Буркарт Reuters.

Уряд Швейцарії зараз роздумує над тим, чи варто послаблювати обмеження "в надзвичайних обставинах", а також обмежити обмеження на реекспорт п'ятьма роками після постачання продукції.

Перехід до п'ятирічного обмеження був підтримують соціал-демократи, сказав член нижньої палати парламенту Фабіан Моліна.

"Ми повинні зробити все можливе, щоб підтримати Україну, тому що європейська безпека зараз захищається в Україні. Зброю, яка вже була продана третім країнам, потрібно на жорстких умовах дозволити експортувати в Україну, тому що вона їм потрібна саме зараз", — сказав Моліна.

Топ дня
Вибір редакції