Перейти до основного змісту

Зустріч США та Росії в Саудівській Аравії, Зеленський зустрівся з Ердоганом. 1091 день війни

Онлайн
Військовослужбовці 24-ї механізованої бригади імені Короля Данила ЗСУ готуються до стрільби з РСЗВ "Град" у бік російських військ на лінії фронту поблизу Часового Яру на Донеччині, 15 лютого 2025 року. REUTERS/24-та механізована бригада/Олег Петрасюк

18 лютого — 1091-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час:

Виправдовував збройну агресію РФ: в Одесі викрили проросійського агітатора — СБУ

Служба безпеки України заявила про викриття проросійського агітатора в Одесі. Його підозрюють у виправдовуванні збройної агресії РФ та воєнних злочинів російських військових.

Про це 18 лютого повідомили в управлінні Служби безпеки України в Одеській області.

За даними слідства, підозрюваний є громадянином однієї з південноєвропейських країн. З початку повномасштабного вторгнення чоловік активно поширювати фейки московської пропаганди, позиціонуючи себе очевидцем подій.

Також СБУ встановили, що він дав інтервʼю одній із провідних радіостанцій своєї країни, де назвав війну РФ проти України "внутрішнім громадянським конфліктом" і виправдовував злочини РФ, зокрема ракетно-дронові удари по цивільній інфраструктурі.

"Ініційована Службою безпеки семантико-лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій фігуранта. Під час обшуку за місцем проживання ворожого поплічника виявлено мобільний телефон та компʼютерну техніку з доказами протиправної діяльності", — йдеться у повідомленні.

Чоловіку повідомили про підозру за ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України, за що загрожує позбавлення волі на строк від пʼяти до восьми років з конфіскацією майна або без такої. Суд обрав йому запобіжний захід — тримання під вартою.

МОЗ скасувало 281 рішення медико-соціальної експертної комісії

Станом на 17 лютого скасовано 281 рішення медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

Про це йдеться на сайті МОЗ.

За даними СБУ, ДБР та Генпрокуратури, відібрано 2636 справ чиновників із понад 70 держустанов. Найбільше перевіряють працівників митниці (816 осіб), податкової (518 осіб) та прокуратури (448 осіб).

За даними МОЗ, станом на 17 лютого вже опрацьовано 1359 справ. 281 рішення про інвалідність скасовано, з яких:

  • 73 рішення стосуються посадовців Державної митної служби,
  • 67 – Державної податкової служби України,
  • 50 – працівників органів прокуратури.
"Маємо проміжні результати перевірок щодо сформованого раніше переліку справ, які потребують уваги. Фахівці вже опрацювали 1359 справ посадових осіб: 281 рішення МСЕК скасовано, у 232 випадках змінено групу інвалідності або термін рішення, ще майже 500 людей викликано на огляд", — зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

У Києві працює ППО

Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко.

Перебувайте в укриттях!

У низці областей України оголошено повітряну тривогу.

Армія РФ атакувала Полтавщину БпЛА: є пошкодження

18 лютого армія РФ атакувала Полтавську область за допомогою БпЛА. Внаслідок падіння уламків збитого безпілотника пошкоджено два житлові будинки та господарчу споруду, повідомили на сайті Полтавської ОВА.

Волт щодо припинення війни РФ в Україні: "Трамп налаштований діяти дуже швидко"

Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц заявив, що Дональд Трамп налаштований діяти дуже швидко в питанні переговорів щодо припинення російської війни в Україні. Про це він сказав в інтерв’ю CNN та AP після зустрічі з делегацією РФ у Саудівській Аравії, 18 лютого.

Волц наголосив, що припинення війни в Україні має бути остаточним, а не тимчасовим, як це було раніше. За його словами, у цьому контексті обговорюватимуться території та гарантії безпеки.

Він також підкреслив, що смерті та руйнування, які відбуваються в результаті російської війни, є "неприйнятними" і не відповідають інтересам країн світу, зокрема США.

На думку радника з нацбезпеки, Трамп робить все необхідне для припинення війни РФ та встановлення миру.

На саміті в Парижі не дійшли згоди щодо питання миротворців в Україні

Позиції країн ЄС щодо відправки миротворців до України не змінились після зустрічі в Парижі, ініційованої Макроном. Інших рішень за підсумками зустрічі також не було, оскільки вона була спонтанною та непідготовленою.

Про це Суспільному сказало два співрозмовники в урядах країн-учасниць саміту.

"Щодо миротворців — це передчасна дискусія, хоча й необхідна. Ми не повинні зосереджуватися на цьому зараз", — повідомило джерело.

В Україні розпочне місія МВФ для сьомого перегляду спільної програми EFF

Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Він додав, що загалом від початку повномасштабної війни Міжнародний валютний фонд надав Україні понад 12,4 млрд доларів.

"Співпраця з Фондом є важливим фактором нашої фінансової стабільності. Уряд проводить системну роботу у цьому напрямку. У 2025 році планується залучити від МВФ 2,7 млрд доларів", – наголосив Шмигаль.

У Білому домі назвали перемовини з РФ "монументальним кроком до миру в російсько-українській війні"

Про це заявила речниця президента США Каролін Левіт.

"Це справді монументальний крок до миру в російсько-українській війні. За вказівкою президента Трампа держсекретар Рубіо, спеціальний посланник Стів Вікофф і наш радник з національної безпеки Майк Волтц сьогодні говорили з росіянами та зробили значні кроки до миру. Це перший крок з багатьох. І я хотіла б зазначити, що наша адміністрація, включно з самим президентом Трампом, підтримує пряме спілкування з українцями, включно з президентом Зеленським", – сказала Левіт.

Вона додала, що наступного тижня прем'єр-міністр Великої Британії буде з візитом у Білому домі.

"Тож ми гарантуємо, що всі сторони будуть почуті, але ви повинні говорити з обома сторонами війни, щоб по-справжньому домовитися про угоду і вирішити проблеми. І це важливий перший крок до миру. Знову ж таки, коли попередня адміністрація не вела жодних переговорів, жодних дискусій, фактично ніякої дипломатії в цих зусиллях, президент Трамп і його команда роблять значні кроки, перебуваючи тут лише чотири тижні", – зазначила речниця Трампа.

Країни ЄС готують пакет військової допомоги вартістю щонайменше 6 мільярдів євро для України

Про це пише Bloomberg з посиланням на дипломатичні джерела.

За словами трьох дипломатів ЄС, країни ЄС готують пакет військової допомоги вартістю щонайменше 6 мільярдів євро для України, оскільки вона прагне зміцнити стратегічну позицію Києва на початку переговорів під проводом США з Росією.

Пакет має включати від 1,5 мільйона артилерійських снарядів до систем протиповітряної оборони. Він стане одним із найбільших пакетів військової допомоги ЄС з моменту повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році та може бути оприлюднений напередодні дуже символічного візиту єврокомісарів до Києва 24 лютого.

Принц Саудівської Аравії хотів, щоб президент Зеленський брав участь у переговорах

Принц Саудівської Аравії Мухаммад бін Салман Аль Сауд хотів, щоб президент України Володимир Зеленський брав участь у переговорах, але США та Росія наполягли на зустрічі без України.

Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела, обізнані з підготовкою зустрічі.

Водночас, як пише видання, принц Мухаммад планує повідомити Зеленському, яку роль відіграє Саудівська Аравія в організації цих переговорів, а також розповісти деталі переговорів з американськими та російськими чиновниками.

Франція скликає другий екстрений саміт щодо безпеки Європи та України

На зустріч запросили країни, яких не було під час першої зустрічі 16 лютого. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дипломатичні джерела.

За даними видання, на зустріч запросили Канаду, яка є країною-союзником НАТО. Також на зустрічі очікують Норвегію, Литву, Естонію та Латвію, Чехію, Грецію, Фінляндію, Румунію, Швецію та Бельгію.

Представники тих країн, хто не зможе прибути до Франції особисто, зможуть долучитись через відеоконференцію.

Суспільне звернулось до Єлисейського палацу за коментарем щодо організації другого саміту європейських країн 19 лютого.

Дуда: Війна не може закінчитися перемогою Росії

Про це президент Польщі Анджей Дуда заявив після зустрічі зі спеціальним представником США в Україні та Росії генералом Кітом Келлогом.

"Я хочу заспокоїти всіх моїх співвітчизників. Я бачу, що в громадському просторі, в європейському просторі панує велика тривога", — заявив Дуда.

Він зазначив, що Америка "дуже рішуче включилася в гру, коли йдеться про припинення війни в Україні".

"Війна не може закінчитися перемогою Росії. Я знаю президента Дональда Трампа, я знаю, що він надзвичайно рішуча людина, і коли вона діє, вона діє дуже рішуче і зазвичай ефективно. Я очікую, що принаймні агресія припиниться, і сподіваюся, що російська агресія проти України припиниться", – додав він.

Зеленський у Туреччині: Жоден із гравців, які ведуть сьогодні перемовини щодо перемир'я, не говорить про повернення полонених

Про це президент Володимир Зеленський заявив на пресконференції з президентом Реджепом Ердоганом, передає кореспондентка Суспільного.

Зеленський наголосив, що Україна як ніхто хоче завершення війни. Та, за його словами, це завершення має бути справедливим. Він також додав, що на полі бою сьогодні "не переможе жодна зі сторін". Та, на його думку, перехід до дипломатії відбувається не справедливо.

"Я хотів би, щоб ви звернули увагу: жоден із гравців, які ведуть сьогодні перемовини або ставлять питання, чим може закінчитися, або які умови щодо перемир'я, не говорить про повернення полонених. Сама ситуація про це говорить" — сказав Зеленський.

Зеленський наголосив, що очільник Росії Володимир Путін не має на меті завершення війни, адже тоді показав би бажання обміну полонених.

У трьох бригадах, які воюють на Курахівському напрямку, змінили комбригів

Це Суспільному підтвердили пресофіцери, джерела серед військових цих бригад та Генштаб.

Полковник Дмитро Паліса став командиром 33 ОМБр, це Суспільному повідомили у пресслужбі бригади. Сам Дмитро Паліса наразі не коментує своє призначення.

Раніше Дмитро Паліса займав посаду заступника командира батальйону 30 ОМБр ім. князя Костянтина Острозького. Він був одним з наймолодших комбатів у ЗСУ. Брав участь у боях за Лиман на Донеччині, а також у контрнаступі на Харківщині у складі четвертого загону спеціального призначення 71 окремої єгерської бригади ДШВ.

Полковник Дмитро Паліса — брат заступника керівника Офісу президента Павла Паліси. У 2023-2024 роках він очолював 93 бригаду “Холодний Яр”. Дмитро Паліса замінив на посаді полковника Юрія Гупалюка, який очолював 33 ОМБр у 2024 році. З 2014 року він брав участь у бойових діях на Донеччині, зокрема в боях за Словʼянськ, Дебальцеве та інших. Був поранений під час боїв за Авдіївку у 2015 році.

Підполковник Дмитро Капітула став комбригом 46 окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ. Про це Суспільному повідомили джерела серед військових бригади. Дмитро Капітула був командиром одного з батальйонів 95 окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗСУ. Наразі Дмитро Капітула також не коментує своє призначення, повідомили Суспільному у пресслужбі бригади.

Полковник Олексій Булахов очолив 35 бригаду морської піхоти ім. контрадмірала Михайла Остроградського. Про це Суспільне повідомили джерела серед військових у бригаді. У пресслужбі бригади наразі призначення не коментують. Полковник Олексій Булахов — один з захисників Маріуполя. Він був звільнений з полону у вересні 2022 року.

На запит Суспільного у Генштабі підтвердили зміну командирів бригад, однак причини зміни не коментували

"Укренерго" вимикатиме світло для бізнес та промислових споживачів 19 лютого

Відключення світла для побутових споживачів наразі не прогнозуються.

Про це повідомили в "Укренерго".

У компанії пояснили, що причина тимчасового запровадження обмежень – пошкодження енергооб’єктів внаслідок російських ракетно-дронових атак. Наразі енергетики працюють над тим, щоб якнайшвидше повернути в роботу пошкоджене обладнання.

Час застосування обмежень:

  • 6:00 – 9:00;
  • 15:00 – 22:00.

В "Укренерго" також наголосили, що час застосування та обсяг обмежень протягом доби можуть змінитись.

Уряд доручив "Нафтогазу" підготувати стратегію імпорту газу, у разі можливого дефіциту

Таке рішення було ухвалене на засіданні Антикризового енергетичного штабу. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, учасники детально зупинилися на ситуації щодо газопостачання та газовидобутку в контексті російських обстрілів.

“Заслухали інформацію Міненерго та “Нафтогазу”. Окрема увага – захисту і відновленню ключових об’єктів критичної інфраструктури газотранспортної системи, сховищ і місць газовидобутку. Тут без подробиць. Міненерго дано доручення координувати процес разом із військовими”, – зазначив Шмигаль.

“Нафтогазу” доручено підготувати стратегію імпорту газу, у разі додаткової потреби, задля покриття можливого дефіциту в газотранспортній системі.

Військові РФ обстріляли Садове й атакували дроном Кіндійку поблизу Херсона: є поранені

Вдень 18 лютого російська армія вдарила з артилерії по селу Садове й атакувала з БпЛА передмістя Херсона Кіндійку.

Про це у Facebook повідомила Херсонська обласна військова адміністрація.

Внаслідок обстрілу Садового 63-річний чоловік отримав легкі поранення. Лікарі діагностували у нього вибухову травму та забій голови, йдеться у дописі.

ЄС, Велика Британія і Туреччина мають бути залучені до перемовин щодо закінчення війни — Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна, Євросоюз, Велика Британія і Туреччина мають бути залучені до переговорів про завершення війни та розробки гарантій безпеки.

Про це глава держави сказав на спільній пресконференції із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом в Анкарі, 18 лютого.

Він наголосив, що переговори про закінчення війни РФ проти України не можуть вестися за спинами головних українських партнерів, зокрема, це стосується й Туреччини.

"Сьогодні Європа, країни-члени НАТО, Сполучені Штати, могли б надати сильні гарантії безпеки Україні. Віру в те, що Україна стане членом Альянсу. Але від США ми сьогодні такої підтримки не чуємо. Знаємо, що вони, і ще кілька європейських партнерів не підтримують наше членство в НАТО. Я вважаю, що це велике бажання Росії, й воно збігається з цим результатом", — додав Зеленський.

Своєю чергою глава Туреччини Реджеп Ердоган запропонував свою країну, як можливе місце переговорів США, України та Росії.

Він зазначив, що дипломатичні зусилля адміністрації Дональда Трампа щодо припинення війни РФ проти України відповідають політиці Туреччини. Ердоган також підтвердив повну підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.

Зеленський переніс візит до Саудівської Аравії

Президент України переніс свій візит до Саудівської Аравії на 10 березня. Зеленський заявив, що представників США чекають у Києві.

"Будь ласка, можете обговорювати що завгодно, але не можна приймати рішення без України, як завершити війну в Україні. Ті чи інші умови. І нас не запрошували на цю російсько-американську зустріч у Саудівській Аравії. Для нас це було сюрпризом, я думаю, так, як і для багатьох. Ми з медіа про це побачили, цю інформацію, отримали", – сказав він.

У 3-й штурмовій бригаді розповіли, скільки добровольців залучаються до підрозділу щомісяця

До Третьої окремої штурмової бригади (3-тя ОШБр) шляхом різних програм щомісяця долучаються понад 500 людей. Таким чином у відсотковому співвідношенні показники залучень добровольців до військового підрозділу постійно зростають.

Про це під час брифінгу розповів начальник рекрутингу 3-ї ОШБр Дмитро Кухарчук.

За його словами, за час існування підрозділу, у листопаді 2024 року був побитий рекорд залучень добровольців – 565 людей за місяць. Загалом же щомісячно до бригади долучаються понад 500 добровольців щомісячно.

"Якщо казати про джерела, які в нас безпосередньо сьогодні є, то ми говоримо про людей, які просто звертаються з вулиці, які приходять з інших військових частин по переводу, я так само працюю з людьми з в'язниць, так звані УДЗ, і цей проєкт у нас дуже добре вийшов, і ми працюємо із СЗЧ (йдеться про тих, хто самовільно залишив військову частину — ред.), — сказав Кухарчук.

Крім цього, він розповів, що зараз у нас на базі 3-ї ОШБр створений перший стрілецький іноземний батальйон в якому переважно англомовні та іспаномовні люди.

Вчителька зі столичної школи перепросила за сценку з побиттям "військового ТЦК"

Педагог-організаторка святкового заходу у столичній школі № 309 Наталія перепросила за сценку із побиттям "військовослужбовця ТЦК". Вона вважає, що мала ретельніше проконтролювати підготовку до вистави.

Про це вчителька сказала в коментарі Суспільному.

Вона розповіла, що готувала конкурсну програму, а номери художньої самодіяльності готували діти.

"Відповідальності з себе не знімаю. Напередодні була розмова з учасниками. Всі погодились, що цього (сценки з побиттям військового ТЦК — ред.) робити не треба. Саме того дня (14 лютого — ред.) було чотири вистави поспіль, бо школа велика і всі не помістились у залі. Було чотири концерти. Діти не вкладали у це жодного паплюження приниження честі та гідності військовослужбовців, ТЦК як підрозділу. Я особисто також", — наголосила вчителька.

Наталія розповіла, що під час перших двох вистав цієї сценки не було. Під час третьої — вона відволіклась і сценку показали. Після цього дітям заборонили її демонструвати.

"Я приношу свої вибачення за це катастрофічне непорозуміння, катастрофічний збіг обставин. Цього не мало бути ніколи. Ніхто цього не мав на меті", — сказала вчителька.

Педагог також додала, що протягом останніх років працює в напрямі національно-патріотичного виховання. Також тривалий час працювала у Сумському кадетському корпусі у напрямі військово-патріотичного виховання.

Що відомо про підсумки перемовин між США і РФ у Саудівській Аравії — заява Держдепу і представників РФ

Сполучені Штати і Росія у вівторок, 18 лютого, домовилися усунути "подразники" в американсько-російських відносинах і почати працювати над тим, щоб покласти край війні Росії в Україні, заявили Державному департаменті США за підсумками перемовин у Саудівській Аравії.

Про це заявила прессекретарка Держдепартаменту Таммі Брюс після зустрічей у Саудівській Аравії, передає Reuters.

Зазначається, що Держсекретар США Рубіо та очільник МЗС Росії Лавров домовились створити групи, щоб "як найшвидше" розпочати роботу над тим, щоб припинити війну РФ проти України. За даними речниці, вони домовились створити механізм консультацій для усунення "подразників" у відносинах РФ і США.

Брюс дала зрозуміти, що ці зусилля перебувають на початковій стадії, пише агенція.

"Одного телефонного дзвінка, за яким слідує одна зустріч, недостатньо для встановлення міцного миру", — заявила прессекретарка Держдепу.

Російські та американські чиновники окремо обговорили майбутнє економічне співробітництво, в тому числі світові ціни на енергоносії, повідомив агентству Reuters глава Фонду національного добробуту Росії Кирило Дмитрієв після російсько-американських переговорів у Ер-Ріяді.

Литва не розглядає направлення в Україну своїх солдатів, проте допускає відправку інструкторів для підготовки ЗСУ

Литва поки що не розглядає ініціативу щодо розміщення власного військового контингенту для стримування РФ в Україні. Натомість там вважають, що могли б направити в Україну військових інструкторів для підготовки ЗСУ.

Про це заявила старша радниця литовського президента Гітанаса Науседи Аста Скайсгіріте, яку цитує LRT.

Серед іншого вона сказала, що Литва, безсумнівно, "могла б допомогти Україні з інструкторами", але "поки що ми не говоримо про відправку будь-якого військового контингенту".

За словами посадовиці, перш ніж Європа відправить військовий контингент, необхідно знайти рішення, які убезпечать військовослужбовців.

"Країни ЄС могли б відправити миротворців до України, але проблема полягає в безпеці та житті цих миротворців. Ми, безумовно, не хочемо втрачати наших військових, тому маємо думати про те, як їх захистити", – пояснила Скайсгіріте.

Вона зауважила, що питання європейських миротворців в Україні досі обговорюється. Водночас радниця президента Литви сумнівається, що в Україну вдасться ввести миротворчі сили ООН

"Для цього потрібна згода обох сторін (йдеться про Київ та Москву ред.). Можливість такої угоди існує в теорії, але я сумніваюся, що вона буде життєздатною на практиці", — сказала посадовиця.

Зеленський зустрівся з Ердоганом в Анкарі

Президент України Володимир Зеленський у вівторок, 18 лютого, в Анкарі зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Про це повідомили в Канцелярії турецького президента.

Зазначається, що президента України, який перебуває в Туреччині з офіційним візитом, урочисто зустріли в президентському комплексі.

Армія РФ поцілила дроном по цивільній автівці в Оріхові

Сьогодні, 18 лютого, армія РФ поцілила FPV-дроном по цивільній автівці у прифронтовому Оріхові Запорізької області. Внаслідок удару зазнав пошкоджень автомобіль, водій транспортного засобу не постраждав. Про це повідомив очільник ЗОВА Іван Федоров.

"FPV-дроном по цивільній автівці: армія РФ продовжує полювати на мешканців прифронтових громад. Росіяни скинули дрон на цивільну автівку в Оріхові. Машина пошкоджена. Водій, на щастя, не постраждав", — йдеться в повідомленні.

КНДР набуває бойового досвіду у війні проти України, а також набагато покращила точність своїх ракет — Буданов

Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що КНДР бере участь у війні проти України, щоб отримати бойовий досвід і модернізувати свої військові технології. За його словами, деяке північнокорейське озброєння, яке РФ використовує на фронті, вже удосконалилось.

Про це він розповів в інтерв’ю південнокорейському виданню The Chosun.

Буданов стверджує, що угрупування КНДР у війні проти України втратило близько 4 тисяч військових убитими та важкопораненими. Але попри значні втрати, північнокорейські сили продовжують активно брати участь у спільних операціях з армією РФ. Також на фронті спостерігається збільшення кількості північнокорейської артилерії.

"Ця війна мобілізувала всі військові можливості залучених країн. Лише три держави — Україна, Росія та Північна Корея — набувають безпосереднього досвіду ведення повномасштабної війни XXI століття. Майбутня північнокорейська армія буде кардинально відрізнятися від минулої", — сказав очільник ГУР МО.

Він також акцентував, що Росія та КНДР поглиблюють військову співпрацю у сфері технологій, науки та промисловості.

"Ця співпраця досягає найвищого рівня і становить серйозну загрозу для міжнародної спільноти. Північна Корея використовує цю війну, щоб отримати бойовий досвід і модернізувати свої військові технології. Це матиме довготривалі наслідки для системи безпеки в Азійсько-Тихоокеанському регіоні", — переконаний Буданов.

Як приклад, голова української розвідки описав зміни, яких зазнали північнокорейські ракети KN-23, які КНДР постачає Росії, а російські війська використовують їх для атак по Україні.

"Спочатку її точність була дуже низькою, з похибкою від 500 до 1 500 метрів, але  російські фахівці внесли технічні модифікації. Тепер ракета стала набагато точнішою і є значно серйознішою загрозою", — сказав він, додавши, що ця ракетна зброя також загрожує безпеці Південної Кореї та Японії.

Буданов висловив сподівання, що співпраця Києва та Сеула поглибиться, адже, на його думку, обидві держави протистоять одному й тому самому противнику — Північній Кореї.

"Південна Корея має десятиліття розвідданих про Північну Корею, і ця інформація була б для нас надзвичайно цінною. Україна зараз отримує бойовий досвід на власному полі бою. Обмін цим досвідом та розвідданими був би взаємовигідним”, — пояснив очільник ГУР МО.

У Кремлі заявили, що Путін готовий до переговорів із Зеленським

У Кремлі заявили, що лідер РФ Володимир Путін готовий вести переговори з президентом України Володимиром Зеленським. Водночас там зазначили, що при цьому важливо зважати на "юридичні аспекти, пов'язані з легітимністю" українського президента.

Про це у коментарі журналістам сказав речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков, якого цитує російське інформагентство "Интрефакс".

Зокрема на запитання, чи готовий Путін вести переговори з українським президентом, Пєсков відповів: "Путін сам неодноразово говорив, що при необхідності він буде готовий вести переговори із Зеленським. Разом з тим, юридична фіксація домовленостей підлягає серйозному обговоренню з урахуванням реальності" й зазначив, що "про це також неодноразово звучали заяви від Путіна".

Також ЗМІ уточнили у Пєскова, чи є вже зараз розуміння, коли можлива російсько-американська зустріч на найвищому рівні, тобто за участі Путіна й президента США Дональда Трампа.

"Ні, розуміння такого немає, можливо, з'являться якісь спроби за результатами сьогоднішніх переговорів (в Ер-Ріяді — ред.). Але ми з вами про це дізнаємося пізніше, після завершення цього діалогу", — сказав він.

Відповідаючи на запитання щодо ставлення РФ до можливого вступу України в Євросоюз, Пєсков заявив, що "це суверенне право будь-якої країни".

"Йдеться про економічні інтеграційні процеси. Тут, звичайно, ніхто не може нічого диктувати іншій країні, і ми не збираємося цього робити. Але зовсім інша позиція, звичайно, з питань, пов'язаних з безпекою, з оборонними та військовими альянсами. Там уже у нас підхід інший, і він усім добре відомий", — додав прессекретар Путіна.

Водночас він зауважив, що обговорення можливого створення об'єднаної армії в ЄС "потребує уважного відстеження".

"Щодо перспективних планів, то, звичайно, їх треба дуже уважно відстежувати, вивчати та робити висновки. Ми поки не знаємо, чи буде ця армія. Ми не знаємо на яких засадах вона створюватиметься", — сказав Пєсков.

Росія переправляє українських дітей до Криму для "перепрограмування" — Лубінець

Близько 4 тисяч українських дітей з окупованих армією РФ територій вивезли на навчання та перепрограмування в Крим. Таким чином окупанти намагаються знищити українську ідентичність.

Про це у своєму Telegram-каналі написав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

За його словами, російські окупанти вивозять дітей на "навчання" для того, щоби стерти українську ідентичність. Для цього в російських підручниках та виховних програмах створюється ідеологічний тиск.

"Повсякчас на міжнародних майданчиках, як Омбудсман України, наголошую, що міжнародне гуманітарне право забороняє РФ як агресору депортувати і примусово переміщувати українських дітей. Однак Росія, всупереч правилам ведення війни, діє за чітким механізмом, налагодженим ще з часів окупації Криму. Використовуючи вразливий стан батьків та інших законних представників дітей, окупанти часто обманом і залякуванням, позбавляють їх батьківських прав або ж вивозять українських дітей подалі від всього українського", — наголосив Дмитро Лубінець.

Він також додав, що примусове переміщення та депортація Росією українських дітей — це не лише воєнний злочин, але й частина геноцидної політики РФ.

Російська армія атакувала прикордоння Чернігівщини: під вогнем опинилися дев'ять сіл у чотирьох громадах

Протягом доби 17 лютого армія РФ атакувала чотири прикордонні громади Чернігівщини: Новгород-Сіверську, Семенівську, Сновську та Городнянську. Використовували FPV-дрони, скиди з БпЛА та міномети. Під вогнем опинилися дев'ять сіл.

Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.

Новгород-Сіверська громада:

  • Два вибухи скидів вибухових пристроїв з БпЛА у селі Грем’яч. Внаслідок вибухів пошкоджена будівля місцевої пожежної команди.
  • Прихід FPV-дрона у селі Буда Воробʼївська.

Семенівська громада:

  • Два вибухи скидів вибухових пристроїв з БпЛА у селі Миколаївка;
  • Три приходи з міномета калібру 120 мм у селі Миколаївка;
  • Два приходи FPV-дронів у селі Карповичі;
  • Шість приходів з міномета калібру 120 мм у селі Тимоновичі;
  • Один вибух скиду вибухового пристрою з БпЛА у селі Лісківщина.

Сновська громада:

  • 12 вибухів скидів вибухових пристроїв з БпЛА у селі Хрінівка;
  • П'ять приходів FPV-дронів у селі Гута-Студенецька.

Городнянська громада:

  • Один прихід з міномета калібру 120 мм у селі Гірськ.

Сценка з побиттям військового ТЦК: що каже директорка школи

Директорка київської школи № 309, в якій під час святкового заходу показали сценку із побиттям військовослужбовця ТЦК, прокоментувала ситуацію.

Про це Ольга Тимошенко написала на своїй сторінці у Facebook.

За словами директорки школи, під час вистави, яка відбулася у школі 14 лютого, учні без погодження додали імпровізовану сценку.

"Як керівниця закладу, я несу персональну відповідальність за організацію освітнього процесу та виховну роботу, тому щиро прошу вибачення у всіх, кого ця ситуація зачепила або образила. Особливо — у наших військовослужбовців, які щодня ризикують життям заради нашої свободи, та їхніх родин, для яких ця сценка стала болючим і неприпустимим сигналом", — сказала директорка.

За її словами, у школі провели службове розслідування, зібрали пояснення від усіх причетних і поінформували відповідні органи. Тимошенко каже, що педагоги мали проконтролювати виступи дітей, а учні, які створили сценку, не усвідомлювали наслідків такого вчинку, вважаючи це жартом без негативного контексту.

Росіяни скинули керовану авіабомбу на центр Золочева на Харківщині: пошкоджені адмінбудівлі, Алея Героїв

Російський удар по Золочеву на Харківщині стався близько 04:52 18 лютого.

Про це Суспільне Харків повідомив очільник громади Віктор Коваленко.

"Прямим влучанням повністю зруйнована будівля управління соціального захисту, частково пошкоджене приміщення селищної ради, поліції, прокуратури, суду, будинку культури, бібліотеки, дитячого садка, музичної школи, два багатоквартирні будинки, приватний будинок, п'ять магазинів, кафе та енергомережі. Ударом понівечено Алею загиблим Героям", — йдеться у повідомленні.

Поранених внаслідок атаки нема.

Повітряні Сили: ППО у 12 областях збила 103 дрони

У ніч проти 18 лютого сили протиповітряної оборони у 12 областях збили 103 безпілотники, якими військо РФ атакувало Україну. Ще 67 дронів не досягли цілей і були локаційно втрачені.

Про це зранку повідомили у Повітряних Силах ЗСУ.

За даними Повітряних Сил, у ніч на 18 лютого (із 19.00 17 лютого) військо РФ атакувало 176-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із шести напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, ТОТ Криму.

Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.

  • Станом на 09.00 підтверджено збиття 103-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Вінницькій, Житомирській, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській областях.
  • 67 безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків).
"Внаслідок ворожої атаки постраждали Кіровоградщина, Харківщина, Київщина та Черкащина", — йдеться у повідомленні.

ЄС готовий надати Україні гарантії безпеки — підсумки зустрічі в Парижі

Євросоюз вважає небезпечним укладати угоду про припинення вогню в Україні без мирної угоди та готовий надати українцям гарантії безпеки.

Про такі ключові висновки зустрічі з питань України та безпеки в Європі, що відбулася в Парижі повідомив офіційний посадовець ЄС у коментарі Суспільному.

Офіційний посадовець ЄС повідомив, що в Євросоюзі згодні з президентом США Дональдом Трампом щодо підходу “мир через силу”.

При цьому у ЄС вважають, що небезпечно укладати угоду про припинення вогню без мирної угоди — урок із Мінських угод.

Посадовець також повідомив про готовність ЄС надати “гарантії безпеки, умови яких будуть обговорюватися з кожною стороною, залежно від рівня американської підтримки”.

“Ми готові підвищити рівень наших оборонних бюджетів, як індивідуально, так і в рамках ЄС, щоб краще розділити тягар зі Сполученими Штатами”, — зазначив посадовець ЄС.

Атакували БпЛА, скидали міни: російська армія завдала ударів по чотирьох громадах Сумщини

Вночі та зранку армія РФ 7 разів завдала ударів по Сумщині. Було 19 вибухів. Під російським вогнем опинилися Хотінська, Юнаківська, Краснопільська, Боромлянська громади.

Про це повідомили в ОВА зранку 18 лютого.

По Краснопільській громаді були удари з артилерії. Також на громаду армійці РФ скинули ВОГ з БпЛА.

На Юнаківську громаду скинули 7 мін.

На Хотінську скинули ВОГ з БпЛА.

Боромлянську громаду російські військові атакували БпЛА. Внаслідок удару пошкоджено автомобіль.

Також протягом дня 17 лютого війська РФ здійснили 95 обстрілів Сумської області. Зафіксовано 191 вибух. Обстрілів зазнали 15 громад області. Зокрема у Краснопільській громаді поранено 6 людей через удар російського FPV-дрона, а у Миропільській — трьох людей.

Армія РФ за добу обстріляла 32 населені пункти Херсонщини: восьмеро поранених

Російські війська упродовж доби з різних видів озброєння обстріляли 32 населені пункти Херсонської області. Атакували місцевих жителів дронами.

Про це в Telegram вранці 18 лютого повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

Внаслідок російської збройної агресії поранення отримали восьмеро людей. Пошкоджені пункт незламності,  багатоповерхівка, дев'ять приватних будинків, господарча споруда та автомобілі, йдеться в повідомленні.

За даними ОВА, минулої доби армія РФ била по Антонівці, Білозерці, Станіславу, Широкій Балці, Ромашковому, Бериславу, Червоному Маяку, Золотій Балці, Новокаїрах, Миловому, Дудчанах, Гаврилівці, Качкарівці, Саблуківці, Веселому, Кізомису, Козацькому, Львовому, Миколаївці, Михайлівці, Молодіжному, Новотягинці, Ольгівці, Осокорівці, Понятівці, Придніпровському, Садовому, Софіївці, Токарівці, Тягинці, Новорайську та Херсону.

Яка ситуація на фронті на основних напрямках — зведення Генштабу

На Харківському напрямку військо РФ двічі марно намагалося просунутись в районі Вовчанська.

Про це Генштаб ЗСУ повідомляє станом на 8.00 18 лютого у своєму зведенні щодо російського вторгнення.

На Куп’янському напрямку за добу, що минула, відбулося десять атак окупантів РФ. Сили оборони відбивали штурмові дії росіян неподалік населених пунктів Тополі, Петропавлівка, Глушківка, Загризове та в напрямку Новоосинового.

На Лиманському напрямку військо РФ атакувало шість разів. Намагалося просунутись уперед поблизу Зарічного та Ямполівки.

На Сіверському напрямку українські війська відбили атаку росіян в районі населеного пункту Білогорівка.

На Краматорському напрямку військо РФ вчинило шість атак на позиції українських військ в районі Часового Яру.

Минулої доби на Торецькому напрямку військо РФ п’ять разів атакувало українські підрозділи біля Торецька.

На Покровському напрямку впродовж минулої доби українські захисники зупинили 55 штурмових дій армії РФ в районах Миролюбівки, Єлизаветівки, Променя, Лисівки, Новоукраїнки, Піщаного, Котлиного, Удачного, Успенівки, Надіївки, Ясенового, Улаклів, Андріївки та Дачного.

На Новопавлівському напрямку українські оборонці відбили 23 атаки війська РФ в районі Новосілки, Рівнополя, Нового Комара та в напрямках Костянтинополя і Бурлацького.

На Оріхівському напрямку українські захисники відбили дві атаки в районах Щербаків та Нестерянки.

В Курській області минулої доби українські воїни відбили 13 атак російського війська, також російські військові завдали 27 авіаційних ударів, застосувавши при цьому 30 КАБ та здійснили 573 обстріли, 11 з яких — із РСЗВ.

На решті напрямків військо РФ активних наступальних дій не проводило.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань війська РФ не виявлено.

80-річний чоловік загинув внаслідок російської атаки по Оріхову — ОВА

80-річний чоловік загинув внаслідок російської атаки по Оріхову. Його тіло виявили сьогодні під завалами будинку, повідомив керівник Запорізької ОВА Іван Федоров:

"Обстріл спричинив руйнування й пожежу в приватному будинку, де проживав пенсіонер".

Генштаб: на фронті за добу 139 бойових зіткнень, РФ втратила 1170 військових

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 139 бойових зіткнень. За добу Росія втратила на війні РФ в Україні 1170 військових.

Про це Генштаб ЗСУ повідомляє станом на 8.00 18 лютого у своєму зведенні щодо російського вторгнення.

За уточненою інформацією, минулої доби військо РФ завдало по позиціях українських підрозділів та населених пунктах один ракетний і 71 авіаційний удар із використанням двох ракет та 99 КАБ, залучило для ураження 2923 дрони-камікадзе. Також росіяни здійснили близько п’яти тисяч артилерійських обстрілів, з них 93 — із реактивних систем залпового вогню.

Армія РФ завдавала авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Ветеринарне, Охрімівка Харківської області; Костянтинівка, Покровськ, Олексіївка, Костянтинопіль, Багатир, Іванопілля, Дніпроенергія Донецької області; Гуляйполе Запорізької області.

За минулу добу ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили вісім районів зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, засіб ППО, шість засобів ракетних військ і артилерії та п’ять засобів РЕБ/РЛС окупантів РФ.

“Загалом, минулої доби втрати російських загарбників склали 1170 осіб. Також українські воїни знешкодили 12 танків, 12 бойових броньованих машин, 53 артилерійські системи, дві одиниці РСЗВ, засіб ППО, 181 БпЛА оперативно-тактичного рівня, одну крилату ракету, 74 одиниці автомобільної та одиницю спеціальної техніки окупантів”, — йдеться у зведенні.

У Чорному морі 18 лютого перебуває один носій ракет "Калібр" — ВМС ЗСУ

У Чорному морі станом на ранок 18 лютого чергує один корабель — носій крилатих ракет "Калібр" із загальним залпом до чотирьох ракет. В Азовському морі російські кораблі відсутні.

Про це повідомила пресслужба Військово-морських сил ЗСУ у Telegram.

Водночас на чергування у Середземне море Росія вивела чотири кораблі — три з них є носіями крилатих ракет "Калібр" із загальним залпом до 26 ракет.

За добу в інтересах Росії Керченською протокою до Чорного моря пройшли п'ять суден, три з них продовжили рух у напрямку протоки Босфор. До Азовського моря пройшли 11 суден, два з них рухалися з протоки Босфор.

"РФ продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 р. (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації", — йдеться у повідомленні ВМС ЗСУ.

Знищені БпЛА й наслідки атак на Нікопольщину: безпекова ситуація на Дніпропетровщині на ранок 18 лютого

У ніч проти 18 січня війська РФ скеровували на Дніпропетровщину дрони й артилерію. В області працювала протиповітряна оборона.

Про це у Telegram повідомив очільник ОВА Сергій Лисак.

Посадовець додав, що у Червоногригорівській громаді зросла кількість поранених внаслідок атаки на АЗС вдень 17 лютого. До медиків звернулася 55-річна жінка, вона лікуватиметься вдома.

Загалом учора на Нікопольщині травми дістали семеро людей.

Крім цього, війська РФ до пізнього вечора обстрілювали Марганецьку громаду з важкої артилерії. Минулося без поранених.

Лисак також повідомив, що вночі сили ППО збили над Дніпропетровщиною два російські безпілотники.

Знищені дрони та пошкоджені будинки: як минула доба на Миколаївщині

У ніч проти 18 лютого українська протиповітряна оборона знищила два ударні безпілотники типу "Shahed 131/136" над Миколаївською областю. Напередодні армія РФ обстріляла Куцурубську громаду та атакувала дронами узбережжя Очакова.

Про це 18 лютого повідомили у Миколаївській ОВА.

17 лютого о 18:35 російські війська з артилерії обстріляли Куцурубську громаду. Унаслідок обстрілу в селі Куцуруб пошкоджено приватний будинок і лінію електропередач. Чотири населені пункти громади — Куцуруб, Іванівка, Яселка та Дмитрівка залишилися без електропостачання. Енергетики відновили подачу електроенергії у трьох селах, ремонтні роботи тривають.

Того ж дня російська армія двічі атакувала FPV-дронами узбережжя Очакова. Травмованих внаслідок обстрілів немає.

Упродовж доби армія РФ завдала 398 ударів по дев'яти населених пунктах Запорізької області

Упродовж минулої доби, 17 лютого, російські військові обстріляли дев'ять населених пунктів Запорізької області. Загиблих та поранених немає.

Про це сьогодні, 18 лютого, повідомив очільник Запорізької ОВА Іван Федоров у своєму Телеграм-каналі.

Загалом армія РФ завдала 398 ударів:

  • два авіаційні — по Гуляйполю;
  • 230 безпілотниками різної модифікації атакувала Запоріжжя, Пʼятихатки, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Білогірʼя, Новодарівку;
  • шість разів із РСЗВ обстріляла Пʼятихатки, Гуляйполе, Малу Токмачку та Новодарівку;
  • 160 артобстрілів завдала по території Пʼятихаток, Гуляйполя, Оріхова, Щербаків, Новоданилівки, Малої Токмачки, Білогірʼя та Новодарівки.

"Надійшло щонайменше 29 повідомлень про пошкодження квартир і приватних будинків", — йдеться в повідомленні.

Міноборони: понад 10 тисяч звернень на укладення "Контракту 18-24" у "Резерв+"

У мобільному застосунку "Резерв+" зафіксовано понад 10 тисяч звернень щодо укладення добровільного річного контракту в Збройних силах України для молоді віком 18-24 років.

Про це в телемарафоні заявив речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін.

"Ми зазвичай не розкриваємо таку службову інформацію, але можемо сказати, що в застосунку "Резерв+" зареєстровано понад 10 тисяч звернень", – зазначив Лазуткін.

Він також додав, що подати заявку на підписання "Контракту 18-24" можна не лише через "Резерв+", а й через сайт 18-24.army.gov.ua або гарячу лінію Міністерства оборони України.

"Застосунок "Резерв+" – не єдиний "вхід", скажімо так, в цей "периметр", тому що є ще можливість безпосередньо в бригадах рекрутуватися, є центр рекрутингу, є сайт "18-24". Тобто є кілька можливостей потрапити на цей контракт", — додав він.

Троє травмованих у Кіровоградській області

У місті Долинська Кіровоградської області російський дрон влучив у багатоповерхівку, повідомив керівник ОВА Андрій Райкович. Троє людей травмувалися. Їм надали медичну допомогу на місці. З багатоповерхівки евакуювали мешканців 38 квартир.

Politico: британські депутати хочуть проголосувати за відправу військових в Україну

Британські парламентарі від основних партій прагнуть винести на голосування ініціативу прем'єр-міністра Кіра Стармера щодо відправлення військових до України в межах післявоєнного врегулювання. Про це пише видання Politico, яке поспілкувалося із депутатами.

Британські парламентарі наголошують, що законодавці повинні брати участь у прийнятті рішень щодо розгортання військового контингенту в Україні.

Член Лейбористської партії Клайв Льюїс в інтерв'ю Politico підкреслив необхідність парламентських дебатів, оскільки відправлення британських військ до України може наражати їх на ризик протистояння з ядерною державою без підтримки США.

"Для такого кроку потрібна громадська підтримка, а парламент відіграє ключову роль у її забезпеченні", – зазначив він.

Представниця Ліберально-демократичної партії Гелен Магвайр підкреслила, що її партія загалом підтримує урядові ініціативи щодо України, але водночас вважає, що парламент повинен мати право голосу у питаннях розгортання військ.

Кулеба: переселенці почали отримувати компенсації за знищене житло

Міністерство розвитку громад та територій отримало перші 4,3 мільярда гривень, щоб надати переселенцям житло за сертифікатами. За тиждень роботи програми 50 сімей придбали нові оселі за цією програмою. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення України та міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.

Він розповів, що ще 2,5 тисячі родин подали заявки на бронювання грошей, і після завершення технічного процесу зможуть оперативно купити нові квартири або будинки.

Кулеба заявив, що уряд перерозподілив для цієї програми 15 мільярдів гривень і завдяки цим коштам допомогу з придбанням власного житла зможуть отримати 10 тисяч сімей. Також у 2025 році в державному бюджеті передбачили 4 мільярди гривень на компенсації за пошкоджене та знищене житло.

У Києві — відбій повітряної тривоги.

WP: Європа допускає відправку в Україну 25-30 тисяч військових як миротворців

Європейські лідери провели термінову зустріч 17 лютого, щоб обговорити потенційне розгортання своїх військових в Україні, пише американська газета The Washington Post.

За інформацією видання, перспектива розміщення військ в Україні набула популярності, оскільки європейці прагнуть взяти участь у переговорах між командою Трампа та Москвою, які можуть сформувати безпеку континенту.

Про розміщення миротворців йдеться в останній версії плану європейських країн, пише газета. Передбачається, що військові не будуть розміщені вздовж лінії фронту, але будуть готові продемонструвати силу, якщо російські війська відновлять війну. Франція вважає, що може виділити 10 тисяч військовослужбовців.

Макрон: якщо РФ не надасть Україні гарантій безпеки, то припинення вогню закінчиться як Мінські угоди

Росія має надати гарантії безпеки для України, інакше є ризик, що припинення вогню у російсько-українській війні може закінчиться як Мінські угоди. Про це на платформі Х написав президент Франції Еммануель Макрон за підсумками паризького саміту 17 лютого.

Макрон заявляє, що Росія має припинити свою агресію, тому припинення вогню "має супроводжуватися сильними та надійними гарантіями безпеки для українців".

"Інакше є ризик, що це припинення вогню закінчиться як Мінські угоди. Над цим ми працюватимемо разом з усіма європейцями, американцями та українцями", — пише Макрон.

Він зазначає, що європейці "повинні інвестувати краще" в безпеку та оборону. За словами Макрона, європейці хочуть "прискорити реалізацію власного порядку денного щодо суверенітету, безпеки та конкурентоспроможності".

Вибухи на Київщині

На Київщині працює протиповітряна оборона, повідомили в ОВА. В області оголошена повітряна тривога. Повітряні сили ЗСУ інформують про атаку безпілотників.

У Києві — повітряна тривога.

Вибухи у Харкові

У Харкові було чутно серію вибухів, ймовірно, за межами міста, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Вибухи у Черкаській області

У Черкасах та на околицях міста було чутно вибухи, інформують наші кореспонденти.

Вибухи на Полтавщині

У Полтавській громаді чутно звук вибуху, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Зеленський зідзвонився із Макроном після екстренної зустрічі лідерів Європи в Парижі

Зеленський поговорив з Макроном після його зустрічі з європейськими лідерами. Президенти обговорили ситуацію у Європі та, зокрема, гарантії безпеки для України.

"Будь-яке інше рішення без таких гарантій, наприклад крихке припинення вогню, стане тільки черговим обманом з боку Росії та прелюдією до нової російської війни проти України чи інших країн Європи", — заявив Зеленський.

Зеленський зазначив, що у них "спільне бачення: повинні бути надійні, сильні гарантії безпеки" для України.

Топ дня
Вибір редакції